Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

50 mln zł na tramwaje

W piątek 17 grudnia w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie podpisana została umowa na zakup 7 zupełnie nowych tramwajów.

Kontrakt opiewa na sumę ponad 50 milionów złotych, z czego 15 proc. ma zapłacić MPK. Dostawcą nowych tramwajów jest firma PESA Bydgoszcz S.A., która zajmuje się budową i naprawą taboru szynowego.
Podczas spotkania prezes MPK Sp. z o.o. Krzysztof Nabrdalik oraz przedstawiciele firmy PESA Bydgoszcz – Zenon Duszyński, Członek Zarządu Dyrektor Produkcji i Techniki oraz Marcin Jędryczka, szef marketingu PESY, podpisali umowę na zakup 7 nowych tramwajów.
– Jest to historyczna chwila, ponieważ podpisywana umowa, stanowi wielkie wydarzenie, jest to pewien wstęp do wprowadzenia nowej jakości w usługach komunikacyjnych w Częstochowie – powiedział Krzysztof Nabrdalik. Jest to inwestycja bardzo duża, ponad trzy czwarte kapitału tego kontraktu jest finansowane z dotacji unijnych.
Na spotkaniu obecny był także prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który podkreślił swoje uznanie dla poprzednich władz miasta za starania w zakresie pozyskania środków na zakup nowych tramwajów.
– Komunikacja tramwajowa przechodzi renesans w Europie. Cieszę się, że i w Częstochowie – powiedział Matyjaszczyk.
– Inwestycja ta będzie się przekładała na poziom życia mieszkańców – dodał prezes MPK. Zakup nowych tramwajów jest jednym z etapów budowy nowej linii tramwajowej oraz modernizacji dotychczasowych linii. Cena kontraktu obejmuje zakup siedmiu tramwajów niskopodłogowych, w całości klimatyzowanych. W każdym tramwaju będzie miejsce na jeden wózek inwalidzki i jeden wózek dziecięcy.  Tramwaje będą objęte 5-letnią gwarancją, która obejmuje wszystkie wady, oraz 14-letnią gwarancję na konstrukcję mechaniczną pudła i wózków. PESA zapewnia szkolenie w zakresie przeglądów, napraw, obsługi technicznej i eksploatacji dostarczonych pojazdów. Pierwsze tramwaje będą gotowe pod koniec 2011 roku, a pierwsze testy odbędą się siedzibie firmy PESA w Bydgoszczy. Przewidywany termin dostawy pierwszego pojazdów szynowych to 1 kwietnia 2012 roku, a ostatni sztuka ma być dostarczona 31 października 2012 r.
Jest to najważniejsza inwestycja w Częstochowie na najbliższe lata, będąca wstępem do modernizacji mapy komunikacyjnej miasta i taboru. Nowe tramwaje zostały specjalnie skonstruowane dla Częstochowy. Motorniczy będą mieli do dyspozycji prototyp kabiny kierującego tramwajem, dzięki czemu będą mogli pomóc w konstruowaniu tramwajów.  Należy dodać, że ostatnie zakupy tramwajów w Częstochowie miały miejsce w 1990 roku, a średni wiek tramwaju wynosi w chwili obecnej 24 lata.  Jeżeli chodzi o kolorystykę tramwajów to ustalone zostały dwie główne barwy – czerwony i kość słoniowa, które będą uzupełniane czarnym, szary i żółtym.
Prezes Nabrdalik dodał, że 15 listopada 2010 r. złożono do marszałka województwa Śląskiego pismo z prośbą o sfinansowanie zakupu 8 dodatkowego tramwaju. Według najnowszych informacji , Krzysztof Matyjaszczyk poinformował, iż miasto otrzymało zgodę na zakup dodatkowego, jednego składu tramwajowego. Czyli w sumie będziemy mieć aż 8 nowych tramwajów. Urzędnicy magistratu jednak nie doczytali informacji od marszałka województwa do końca. Na sesji rady miasta, która odbyła się 28 grudnia, prezydent ogłosił, że jeżeli miasto chce kupić dodatkowy skład, musi wyłożyć pieniądze z własnego budżetu. Tak więc chyba pozostaje nam cieszyć się tylko z zakupu 7 nowych tramwajów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content