Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

2012: Obudzę kreatywność Częstochowy!

Pomieszanie z poplątaniem, świadome działania, czy raczej nieudolność rządów prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka generują kolejne wydatki? Tym razem nasz włodarz sięgnął po pieniądze miejskiej spółki. Czyżby kryzys, a raczej prezydent rozszalał się na dobre?

Ludzie listy pisz, a radni interpelacje… W jednej z korespondencji radnego Artura Gawrońskiego do władz miasta Częstochowy znajdujemy pytanie: dlaczego wysypisko śmieci (Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Soboczynie sp. z o.o.) otrzymało polecenie wykoszenia wałów przeciwpowodziowych rzeki Warty, skoro taka czynność nie jest przedmiotem działalności spółki miasta? Na interpelację radnego odpowiedział Mirosław Soborak, zastępca prezydenta Matyjaszczyka: „Ze względu na brak środków w budżecie (cięcia) zadanie zostało przekazane do CzPK, z prośbą o pomoc w realizacji”. Innymi słowy właściciel – miasto Częstochowa, nakazał podległej spółce wykonanie usługi, którą na co dzień się nie zajmuje. CzPK musiało więc wynająć firmę zewnętrzną, by wykonać polecenie właściciela.
– Kilkakrotnie pytałem w urzędzie miasta, dlaczego podjęto taką kuriozalną decyzję? Nikt nigdy nie chciał odpowiedzieć na żadne z moich pytań. A przecież spółka miasta jest po to by zarabiać, przynosić zyski, ma zresztą osobny budżet – mówi radny Artur Gawroński. Zagorzali przeciwnicy prezydenta Matyjaszczyka oskarżają go wręcz o świadome działanie na szkodę spółki, narażając ją na straty finansowe. – Urząd miasta poddał pod rozwagę i zapytał, czy możemy to zrobić. Zarząd spółki przychylił się do prośby prezydenta – informuje Roman Kalinowski, prezes CzPK. Wykarczowanie walów przeciwpowodziowych rzeki Warty jest zobowiązaniem miasta Częstochowy. Potwierdza to zastępca prezydenta Mirosław Soborak: „Prezydent miasta śladem lat poprzednich, podpisał porozumienie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na podstawie którego miasto przejęło do rekreacyjnego utrzymania i zagospodarowania odcinek rzeki Warty w centrum miasta, mając na te prace zarezerwowane środki w budżecie miasta”. Prezydent Soborak w piśmie do radnego Gawrońskiego nie wyjaśnia, co stało się z owymi zarezerwowanymi środkami. Tak czy siak, pieniędzy na koszenie traw wokół wałów w kasie miejskiej nie było.
– Nie możemy dbałości o wały traktować wyłącznie w aspekcie finansowym. Rzecz w tym, że wały przeciwpowodziowe muszą być utrzymywane w nienagannym stanie, bowiem ich zaniedbanie stanowi zagrożenie powodziowe dla całego miasta. Pamiętajmy przy tym, że oczyszczenie wałów, to oprócz skoszenia traw i chwastów, to również usunięcie śmieci. Zapewniam panią, że ich nie brakowało – wyjaśnia prezes Kalinowski.
CzPK chcą nie chcąc, wykonało polecenie zwierzchnika i wystosowało zapytanie ofertowe do firm zewnętrznych, bo sama spółka zadania wykonać nie mogła. – Zgłosiło się kilka firm. Wyłoniliśmy – zgodnie z obowiązującymi przepisami – taką, która zaproponowała najniższą cenę wykonania usługi – mówi prezes CzPK. Wygrał Nomax z Pilszczy. Złośliwcy nie kryją oburzenia: „wyprowadzają pieniądze miasta za zewnątrz,poza Częstochowę”, „podobno prezes CzPK prywatnie zna się z szefem firmy i dlatego dał mu to zlecenie”. – To nie prawda. Nie znam pana Nowaka. O wyborze firmy decydowała wyłącznie cena i to, że firma zobowiązała się wykonać zadanie rzetelnie – wyjaśnia Roman Kalinowski, prezes. Zarząd twierdzi, że firma Nomax wywiązała się z obowiązku i powierzone prace wykonała bez zastrzeżeń. – Czyżby? Na moje dwie interpelacje, w których zawarłem swoje wątpliwości otrzymałem z urzędu miasta jedynie wymijające odpowiedzi. Na prawdę nie wiadomo, czy prace było rzeczywiście wykonane i jaka była ich jakość – pyta radny Gawroński.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi – to jednak wiadomo… Szkoda, że tylko koszenie traw wokół Warty było zlecone CzPK. Ciekawiej, a przynajmniej zabawniej byłoby gdyby prezydent Matyjaszczyk nakazał swoim służbom robić rzeczy nietypowe. Podpowiemy: pracownicy zarządu dróg powinni tworzyć chór miejski, Ośrodek Kultury Gaude Mater powinien zając się zarządzaniem nieruchomościami miasta, a najwyższe władze Częstochowy mogłyby dla nas, mieszkańców – od czasu do czasu – zatańczyć…
Renata R.Kluczna

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content