Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Zdrowie jest międzynarodowe

24 i 25 maja w 16 polskich miastach, także w Częstochowie, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Częstochowianka Anna Iskierka już dawno podjęła decyzję o gotowości pomocy osobom chorym na białaczkę. Na dzień, w którym będzie mogła oddać szpik kostny, czekała 1135 dni. W tym wydarzeniu towarzyszyła jej siostra bliźniaczka. Dzięki temu, co zrobiła, częstochowianka zyskała kolejną siostrę bliźniaczkę – tym razem genetyczną. Teraz pani Ania dzieli się swoim doświadczeniem z Czytelnikami „7 Dni”.

Byłam wolontariuszką na oddziale hematologii i transplantologii Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie miałam kontakt z potencjalnymi biorcami szpiku kostnego. Kiedy więc zobaczyłam plakat o organizowanym Dniu Dawcy, nie zastanawiałam się długo. W celu rejestracji pobrano ode mnie 4 ml krwi. Był listopad 2009 roku. Po ponad trzech latach dostałam długo oczekiwaną wiadomość elektroniczną o tym, że jest pacjent, któremu mogę pomóc. Cały miesiąc kręcił się wokół tego: typizacja, wyjazd do kliniki w Dreźnie na badania kwalifikacyjne, a potem na pobranie. Biorcą mojego szpiku kostnego została 48-letnia Amerykanka. Jeszcze nie mam odpowiedzi, czy wszystko się udało. Jeśli tak, to po dwóch latach od przeszczepu będziemy mogły się spotkać, pytanie tylko – gdzie? Najlepiej byłoby gdzieś w Europie. Na razie mogę jedynie wysłać jej list lub prezent, ale wszystko musi przejść przez cenzurę fundacji, przez którą byłam rejestrowana – opowiada z entuzjazmem pani Ania.

Pobranie szpiku kostnego kojarzy się ludziom z bólem. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Aby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pobranie szpiku kostnego odbywa się natomiast dwoma metodami: z talerza biodrowego (co wiąże się z narkozą) lub aferezą. Pani Ania wybrała tą drugą opcję, która polega na pobraniu z krwi obwodowej komórek macierzystych szpiku. Przedtem musiała jednak przyjmować przez 5 dni czynnik wzrostu w postaci zastrzyków. – Wywoływało to u mnie objawy grypopodobne, ale zwykła tabletka paracetamolu pomogła. Ja przyjmowałam zastrzyki samodzielnie, ale można w tym celu udać się do przychodni – relacjonuje częstochowianka.

Oddawanie szpiku kostnego w Polsce jest coraz bardziej popularne, jednak w porównaniu z państwami zachodnioeuropejskimi nadal niskie. – W klinice w Dreźnie na osiem stanowisk byłam jedyną Polką, reszta to Niemcy. Ja czekałam na tą możliwość z niecierpliwością. Po wszystkim mogę stwierdzić, że podjęłam słuszną decyzję. To nie boli, nic nie kosztuje, a można komuś uratować życie. W dodatku dawcy otaczani są kompleksową opieką organizacji pośredniczących. Nawet po oddaniu szpiku moja koordynatorka skierowała mnie na badania kontrolne, których wyniki okazały się w dodatku lepsze niż przed pobraniem. Po dwóch latach wrócę do gry i będę gotowa ponownie oddać szpik kostny osobie potrzebującej. Narodowość w tym kontekście jest nieistotna, bo zdrowie jest międzynarodowe – stwierdza z przekonaniem.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego odbędzie się w Częstochowie 24 i 25 maja w godzinach 10.00-17.00 w RE/MAX Trend Nieruchomości (ul. Daszyńskiego 12).

Udostępnij:

4 komentarzy

 • tomek123q@onet.eu

  wspaniała postawa, wspaniała kobieta

 • tomek123q@onet.eu

  wspaniała postawa, wspaniała kobieta

 • amigo30@gazeta.pl

  Ania jesteś wielka!!!
  Zbychu.

 • amigo30@gazeta.pl

  Ania jesteś wielka!!!
  Zbychu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content