Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.

Marzec 2011 

* „Zapałczarnia walczy o przetrwanie” – autorstwa AK
Muzeum produkcji zapałek w Częstochowie cieszy się sławą poza granicami naszego kraju. Niestety, na lokalnym podwórku pozostaje niedocenianie. Od kilku lat dyrekcja muzeum walczy o jego przetrwanie… z częstochowskim magistratem. Trzy lata temu, za kadencji Tadeusza Wrony, powstał projekt przekształcenia zapałczarni w instytucją kulturalną. Przedsięwzięcie miało kosztować 60 tys. zł. Miało – bo nie zostało zrealizowane. Dyrekcja wciąż liczy, że uda się dojść do porozumienia z magistratem i ZUS-em, które zamienią zadłużenie w udziały, by ta mogła je wykupić. A mowa tu o milionie złotych. Niezrozumiałe jest, dlaczego magistrat nie chce, by Częstochowa zasłynęła w szerokim świecie nie tylko Jasną Górą.

Kwiecień 2021

* „Co zrobi Tadeusz W., PJN i lewica?” – autorstwa Renaty R. Klucznej
Spada na łeb na szyję poziom częstochowskiej sceny politycznej. Najbardziej znany dotąd polityk – Tadeusz Wrona, odchodzi w skrytości. Pojawia się nowy „organizm” Polska Jest Najważniejsza, który – chcą nie chcąc – stał się „pasożytem” Wspólnoty Samorządowej. Lewica już nie chce się ze sobą porozumieć i u sterów pozostawia osamotnionego Krzysztofa Matyjaszczyka. Wydawać by się mogło, że sytuacja częstochowskiej prawicy nie jest najlepsza, ale prawdą jest, że lewica w lepszej sytuacji nie jest. PJN spodziewa się wypełnić pustkę ogólnej mizerii politycznej w naszym mieście.

* „SRAJtaśma pod wydział” – autorstwa Renaty R. Klucznej
Ile rolek papieru toaletowego zużywają urzędnicy miejscy, nie wie nikt, oni sami też. Wiadomo natomiast, że co roku z budżetu miasta, na ten jakże istotny cel – przeznaczana jest kwota prawie 10 tysięcy złotych. Papier toaletowy, żarówki, artykuły papiernicze, woda mineralna, kawa, herbata, ciastka – to tylko niektóre spośród wszystkich gospodarczych wydatków magistratu, na kwotę 2.515.541,16 zł rocznie. (…) Prezydent Częstochowy K. Matyjaszczyk twierdzi, że „dzisiaj nie ma pieniędzy na nic”. Czyżby? Poszukajmy za prezydenta oszczędności… w codziennych wydatkach. Oczywista to wiedza dla każdego, kto prowadzi gospodarstwo domowe.

* „ 250 osób do zwolnienia” – autorstwa AK
W jednym z marcowych numerów pisaliśmy o sytuacji w ISD Hucie Częstochowa. Wówczas czekał ją audyt, który miał wykazać, ilu spośród pracowników umysłowych firma nie potrzebuje. Wyniki kontroli są już znane. (…) Przeprowadzona kontrola wykazała, że w zakładzie pracuje ich o 250 za dużo. Jedynym rozwiązaniem wydają się zwolnienia. Zdaje się jednak, że niewiele będzie można w tym temacie zrobić, gdyż większość z pracowników objęta jest gwarancją zatrudnienia, co oznacza, że do 2015 r. nie można ich zwolnić. Dlatego huta przygotowała program dobrowolnych odejść. Na początek miałoby z niego skorzystać stu pracowników. Choć zarząd huty liczy, że będzie ich więcej – nawet trzykrotnie.

Maj 2011

* „ Nowy szlak na Jurze” – autorstwa AK
Na Jurze powstaje nowy szlak. „Turystyczna Dolina Wiercicy” w sumie liczyć będzie 58 kilometrów ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Odległość ta jest o 20 km dłuższa niż dotychczasowa trasa. Trasa przebiegać będzie przez Olsztyn Janów, Przyrów i Dąbrowę Zieloną. Początek trasy znajdzie się w Górach Sokolich i pobiegnie przez aleję Klonów w Złotym Potoku. Wzdłuż szlaków zlokalizowanych będzie sześć przystanków – z ławkami, stołami i stojakami na rowery. Zmiany obejmą także złotopotocki staw Amerykan, który zostanie przekształcony w kompleks kąpielowy. Nowością będą spływy kajakowe na Wiercicy.

* „ Mieszkańcy będą mieli głos?” – autorstwa AK
Tadeusz Wrona rezygnuje z mandatu radnego na rzecz pracy w Narodowej Izbie Kontroli. Po 21 latach znika z politycznej mapy miasta. Pozostaje na niej Krzysztof Matyjaszczyk. Istnieje prawdopodobieństwo, że i jego historia będzie miała podobny finał do tego, który spotkał poprzedniego prezydenta. Coraz częściej słyszy się głosy krytyki wobec rządów nowego prezydenta. Grożą referendum i żądają od rady miasta prawa od składania obywatelskich projektów uchwał. Choć koszt przeprowadzenia referendum to niemała kwota, to nie znaczy, że nierealna. Tym bardziej, że już jedno w Częstochowie się odbyło. Kosztowało blisko 300 tys. zł.

Czerwiec 2011

* „Dwa kółka w Alejach” – autorstwa redakcji
W oparciu o wszystkie opinie zebrane podczas konsultacji społecznych „Aleje Dwóch Kółek?”, prezydent Matyjaszczyk zadecydował o zasadach ruchu rowerów oraz motocykli w Alejach. Wybrany przez mieszkańców wariant zakłada, że środkowy pasaż Alej będzie przeznaczony dla pieszych z dopuszczeniem ruchu rowerowego, choć nie będzie w tym miejscu wyznaczonych ścieżek rowerowych. Ruch rowerów możliwy będzie również na jezdniach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po Alejach bez ograniczeń czasowych będą mogły poruszać się motocykle.

* „Miasto czy wieś – co lepsze?” – autorstwa AK
Olsztynianie chcą przywrócenia praw miejskich dla ich miejscowości. Licząca 2330 mieszkańców wieś ostatni raz była miastem w 1870 r. Straciła prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Sprawa, która dla wielu jest prestiżowa, podzieliła jednak olsztynian. Jedni chcą mieszkać w mieście, inni boją się, że mogą na tym stracić, bo jak wiadomo – wieś w dużym stopniu żyje z agroturystyki. Uzyskanie praw miejskich uzależnione jest od spełnienia kilku warunków, m.in. o charakterze przestrzenno-architektonicznym. Większość z tych warunków budzi wątpliwości olsztynian, gdyż ich wprowadzenie wiązałoby się z ogromnymi zmianami. Wójt gminy, Tomasz Kucharski zapowiedział jednak aktywne działania w tej sprawie.

* „ I Międzynarodowy Dzień Kioskarza” – autorstwa redakcji
Okazji do świętowania nie brakuje – i dobrze. Każdego dnia są jakieś obchody bądź święto. Niemal każdy zawód posiada swoje: hutnicy, elektrycy, a nawet dziennikarze sportowi. Mimo usilnych poszukiwań w całym kalendarium, nie znalazło się miejsce dla kioskarza. A przecież to oni rano sprzedają nam świeżą prasę, czy bilety na autobus. (…) Nikt jak dotąd nie pomyślał o kioskarzu. Tygodnik Regionalny 7 dni rusza na ratunek i ogłasza 13 czerwca Międzynarodowym Dniem Kioskarza.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content