Z archiwum
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 9 (009) rok 2004
* „Podniebny spektakl balansujących rzeźb” – autorstwa Artura Bratka i Janusza Pawlikowskiego
Tradycyjnie w Noc Kupały częstochowski artysta rzeźbiarz Jerzy Kędziora zorganizował w Prawiegalerii ZAR „Przedstudio” przy ulicy Jasnogórskiej spotkanie z rzeźbami balansującymi. Tam razem równocześnie odbył się także wernisaż najnowszej wystawy zatytułowanej „Podniebny spektakl”, która miała być (i zapewne będzie) organizowana we Francji. (…) rzeźby Kędziory są ewenementem na skalę światową wśród rzeźb kinetycznych. Podobnych nie tworzy po prostu nikt.
Nr 10 (010) rok 2004
* „Polak wyróżniony Międzynarodową Nagrodą” – autorstwa Jana Czekajewskiego
W kwietniu 2004 prof. Karol Pelc został uhonorowany w Waszyngtonie pierwszą nagrodą Międzynarodowego Związku Menadżerów Technologii (IAMOT), który zrzesza kilka tysięcy naukowców z wielu krajów świata. Podstawą do wyróżnienia prof. dr Pelca była ilość i jakość jego naukowych publikacji opublikowanych w ciągu ostatnich 5 lat w najbardziej znaczących czasopismach ekonomicznych.
Nr 11 (011) rok 2004
* „Kościuszkowska trąba” – autorstwa Rafała Jasińskiego i Janusza Pawlikowskiego
Trąba powietrzna przeszła przez Kruszynę, największe spustoszenie poczyniła na ulicy Kościuszki. Nazwy podobnych zjawisk często biorą się od nazw miejsc, w których jest ich epicentrum. Dla właściciela posesji nr 3 pech, dla jego sąsiadów szczęście. Kataklizm rujnuje tylko budynki na jego podwórku. W innych miejscach Kruszyny zniszczenia nie są aż tak wielkie.
Nr 12 (012) rok 2004
* „Wiek Europy. Homo Ludens” – autorstwa Ryszarda Baranowskiego
Co się z nami dzieje, dlaczego z solidarnego w oporze społeczeństwa zmieniamy się w „samotny tłum”? We wspólnych narzekaniach łączą się psychologowie i politycy, intelektualiści i pisarze, dziennikarze i księża. Z kręgów „radiomaryjnych” dochodzą opinie, że za Sodomą i Gomorą przełomu wieków stoi antychrześcijańska i ponadnarodowa loża, która chce z kretesem wyrwać nasze kulturalne i religijne korzenie.
* „Igrzyska bez naszych siatkarzy. AZS nie ma reprezentantów” – autorstwa Andrzeja Zaguły
Stanisław Gościniak podjął decyzję. Na igrzyska olimpijskie do Aten pojedzie 12 zawodników. Nie ma w tym gronie żadnego siatkarza Pamapolu Domex AZS Częstochowa. To smutne, zważywszy na fakt, że jeszcze niedawno właśnie częstochowianie decydowali o obliczu naszej męskiej reprezentacji.