Z archiwum
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
NR 33 (033) 2004
* „Nalot na squot” – autorstwa AB
Dziś w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwościowi ma się odbyć demonstracja „przeciw przemocy policji wobec częstochowski skłotersów” oraz „bezsensownym interwencjom policji podczas imprez muzycznych” i „niesprawiedliwości polskiego prawa narkotykowego”, organizowana przez warszawskie środowiska anarchistyczne. Od czasu policyjnego nalotu na squot w Częstochowie niemal codziennie w różnych miastach odbywały się akcje solidarnościowe i manifestacje młodych ludzi.
NR 34-35 (034-035) 2004
* „Musi być o nas słychać. Rozmowa z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wron” – autorstwa Andrzeja Kawki
(…) Myślę, że w ciągu tych dwóch lat odbudowaliśmy już prestiż Częstochowy, jest to widoczne w różnych gremiach ogólnopolskich. Zauważono nasz wysiłek dotyczący uporządkowania finansów miejskich. Dzisiaj mamy już międzynarodowy rating jako jedno z 7 polskich miast. Uzyskaliśmy też certyfikat jakości ISO 9001, dotyczący oceny jakości pracy urzędu. W tym roku zainstalowało się w Częstochowie 13 nowych, średniej wielkości firm, a te, które już działają zwiększają zatrudnienie. Wywalczyliśmy powrót do Częstochowy Krajowego Rejestru Sądowego. W budżecie na 2005 rok prawie 22 % wydatków to inwestycje.
NR 1 (036) 2005
* „”Zatrute” wodociągi” -autorstwa Renaty Ryłko
Przez kilka dni, tuż przed nowym rokiem, mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Warszawskiej nie mieli wody. Dostawca – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. – zakręcił „kranik” z powodu – jak twierdzi prezes – nieuregulowanych należności. Wodociągi przez ponad 7 chętnie przyjmowały od inkasentki pieniądze, bez potrzeby spisywania umowy cywilno-prawnej, czy też jakiejkolwiek innej. – Jeśli należność zostanie uregulowana, od razu wodę odkręcimy – stwierdził prezes przedsiębiorstwa Andrzej Babczyński. Ku uciesze mieszkańców prezes zmienił zdanie po telefonie wiceprezydenta miasta w sylwestra z kranów popłynęła woda.
NR 3 (038) 2005
* „Prywatna woja Piotra B. – autorstwa Renaty Klucznej
25 listopada 2004 roku Piotr Barciuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Częstochowie złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez swoich przełożonych do prokuratury Rejonowej. Sprawa dotyczyła mediów, w tym Tygodnika 7 dni. Chodziło o nawiązanie współpracy medialnej ze Starostwem. Do podpisana umowy jednak nie doszło, o czym najwyraźniej niedoinformowany – jak zwykle – rzecznik prasowy po prostu nie wiedział. Rzecznik nie omieszkał zwrócić uwagi mediom, ba – wskazał palcem, co należy do ich obowiązków, jakie konkretne tematy powinny podejmować. Drogi eks-rzeczniku! O tym, co jest publikowane decyduje wydawca, bądź redaktor naczelny, zgodnie z kierunkiem obranym przez środek przekazu.
* „Nieruchomości do wzięcia” – autorstwa Renaty Klucznej
(…) w czasach PRL-u przynależność do Cechu była obowiązkowa. Dawni i obecni członkowie braci rzemieślniczej, przymuszani niegdyś do rzetelnego opłacania składek, percypowania w kosztach inwestycji prowadzonych przez organizacje – dzisiaj zadają sobie pytanie, co stało się z ich wspólnym majątkiem?