Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wycinają na potęgę

Częstochowski Alarm Smogowy wraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Częstochowa złożyli petycję do prezydent Krzysztofa Matyjaszczyka w sprawie ograniczenia trwającej wycinki 2.030 drzew przy budowie nowego odcinka drogi DK-46 oraz 548 szt. drzew przy ul. Głównej i Przejazdowej.

Autorzy pisma – Hubert Pietrzak i Hubert Wąsek – domagają się od Matyjaszczyka „natychmiastowego poddania weryfikacji i znacznego ograniczenia ilości wycinanych drzew w związku z realizowaną inwestycją. Tak jak miało to niedawno miejsce przy inwestycji „DK 1”. przedstawiciele organizacji proekologicznych żądają także, by”przy planowanych kolejnych miejskich inwestycjach wprowadzono, na etapie zatwierdzania przez Zamawiającego koncepcji, możliwość zweryfikowania jej pod kątem wskazania drzew, które niekoniecznie muszą zostać wycięte.”
W dalszej części petycji, która przekazano również do wiadomości miejskich radnych, czytamy: „Martwi nas całkowity brak koordynacji działań związanych ze „zwiększaniem terenów zielonych w mieście” z katastrofą ekologiczną, jaką jest dla miasta utrata tysięcy drzew. Działania Urzędu Miasta prowadzone pod takimi hasłami jak „Kierunek Zielona Częstochowa” czy „Często Zielona” w żaden sposób nie uwzględniają liczby wycinanych w mieście drzew. Należy postawić pytanie o rzeczywistą skuteczność tych działań”.

O komentarz w sprawie masowej wycinki drzew, w tym przy ul. Pułaskiego, redakcja „7 dni” zwróciła się do Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Przedstawiamy odpowiedź Macieja Hasika, rzecznika prasowego MZD:

„Usunięcie części drzew przy budowie DK-46 realizowane jest na podstawie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej wydanego prze służby Wojewody Śląskiego w lipcu ubiegłego roku (procedura regulowana przepisami spec ustawy drogowej). Zgodnie z tym dokumentem przy budowie nowego odcinka drogi, w nowym śladzie czyli tzw. obejścia ul. św. Barbary wskazano konieczność wycięcia 2.030 drzew i przesadzenia 115, w istniejącym śladzie czyli przy przebudowie i rozbudowie ulic: Głównej i Przejazdowej to 548 drzew do wycięcia i 11 do przesadzenia. Są to drzewa wprost kolidujące z budowanymi elementami infrastruktury podziemnej i naziemnej pasa drogowego (poszerzenie istniejącego śladu i budowa nowej drogi w zupełnie nowym terenie). Oczywiście przy budowie będziemy mieć też nasadzenia nowej roślinności: łącznie na całym, przebudowywanym odcinku będzie to 23.306 sztuk krzewów i drzew. W zakresie nowych nasadzeń i przesadzeń drzew odbyły się konieczne konsultacje ze służbami ochrony środowiska UM w Częstochowie. Wycinka wynikająca ze ZRiD wydanego przez służby Wojewody Śląskiego nie wiąże się z tego typu konsultacjami.”

Innymi słowy, jeśli już urzędnicy cokolwiek konsultują to wyłącznie między sobą. Mieszkańcy i organizacje proekologiczne nie mają nic do powiedzenia. A zwłaszcza pytań byłoby sporo, np. 23.306 nowych nasadzeń to w większości drzewa czy krzewy?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content