Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Własność prywatna a magistrat – do kogo należy ta kamienica?

By zrozumieć ten temat, starsi muszą sięgnąć do najgłębszych pokładów pamięci, a młodzi wytężyć wyobraźnię. Mamy rok 1985. Właściciel jednej z kamienic przy ulicy Krakowskiej w Częstochowie podpisuje dokument o „przejęciu w zarząd państwowy” jego nieruchomości. Dziś trudno dociec, czy był to akt dobrej woli, czy raczej przymus czasów. Wbrew temu, co wielu Czytelników teraz pomyśli, kamienica nie została przejęta za długi względem państwa bądź miasta. Tak czy siak, od połowy lat osiemdziesiątych budynkiem zarządza Urząd Miasta Częstochowy.

Prócz czwórki rodzeństwa, które ową nieruchomość odziedziczyło po śmierci ojca – głównego właściciela, w kamienicy od czasów powojennych zamieszkują także dokwaterowani lokatorzy. Młodym Czytelnikom należą się słowa wyjaśnienia. Kwaterunek to forma przymusowego oddania wolnych mieszkań obcym osobom, które otrzymały przydział urzędowy. Dawniej władze komunistyczne w ten sposób rozwiązały problemy lokalowe. Prywatny właściciel przez jedną decyzję urzędnika musiał podzielić się własnymi metrami i odtąd znosić trudne sąsiedztwo zupełnie obcych mu ludzi.
Mijały lata. W Polsce upadł komunizm, w Niemczech mur berliński, postęp cywilizacyjny dał telefony komórkowe i komputery z internetem. Nowe władze państwa zapisały tony papieru, w których prawo prywatnej własności jest fundamentem demokracji. Dziś można być właścicielem wielkiego domu, czy mieszkania, ba… nawet wielu, bez obaw, że zostanie nam przydzielony jakiś lokator.

Kto, kim zarządza?
W kamienicy przy ulicy Krakowskiej czas się jednak zatrzymał. Nadal nieruchomość jest zarządzana przez Urząd Miasta Częstochowy, a w jego imieniu przez ZGM. W siedmiu lokalach mieszkalnych, oprócz trzech współwłaścicieli kamienicy, wciąż zamieszkują – nowi – obcy ludzie. Aż trudno to sobie wyobrazić, że mimo zmiany ustroju, do prywatnej kamienicy przychodzili ludzie z decyzjami ZGM-u i po prostu wprowadzali się do pustych lokali, by w nich zamieszkać.
– Ja i moje rodzeństwo nie jesteśmy już zbyt młodzi, dlatego trudno nam to wszystko zrozumieć, zwłaszcza że urzędnicy nie są chętni do wyjaśnienia tych zawiłości. Bardzo chcielibyśmy tę sprawę wyprostować. Nie wiemy, jak to możliwe, że ZGM twierdzi, iż jest „samoistnym posiadaczem budynku” skoro my jesteśmy prawnymi właścicielami kamienicy, zgodnie z wpisem w księdze wieczystej – mówi pan Józef, jeden ze współwłaścicieli.
Nasuwa się oczywiste pytanie, na jakiej podstawie ZGM zarządza budynkiem? Czy z rodzeństwem współwłaścicieli podpisano po 85 roku jakąkolwiek umowę? Otóż nie. Właściciele kamienicy płacą czynsz do ZGM-u na podstawie umowy, o zgrozo… najmu lokalu, podobnie jak pozostali najemcy, których zakwaterowano wbrew woli prawnych właścicieli. Pieniądze z najmu rzecz jasna – inkasuje ZGM. – Mój przypadek jest nieco inny, niż mojego rodzeństwa. W roku 2009, gdy wróciłem do Częstochowy po wielu latach pracy poza miastem, podpisałem umowę z ZGM „o zarządzanie nieruchomością wspólną”. Musiałem ją podpisać, żeby w ogóle lokal we własnej kamienicy dostać. Z tego pisma wynika, że ZGM administruje tylko moją częścią własności. Jest to pierwszy i jedyny dokument, w którym ZGM przyznaje, że kamienica ma prywatnego właściciela. Poza tym, ja jako jedyny płacę koszty zarządzania, a nie czynsz. Jest to kwota znacznie mniejsza od tej, którą wpłaca moje rodzeństwo – mówi jeden ze współwłaścicieli.

Pan Józef (76 lat), jako najsprawniejszy z rodzeństwa, postawił sobie za punkt honoru doprowadzić sprawę własności kamienicy do szczęśliwego końca. Na razie jest na etapie „boksowania się” z ZGM – wychodził już podeszwy i zmarnował kilka drzew na tony pism.
Będąc jednak w zgodzie z prawdą, słusznym jest pytanie: gdzie przez 28 lat byli współwłaściciele i dlaczego sprawę własnej nieruchomości nie wyjaśnili wcześniej? To w ich interesie, a nie ZGM-u, który chętnie pobiera czynsz od współwłaścicieli i najemców – jest wyprostowanie stanu prawnego kamienicy.

Od autora
Kilka dni temu przesłaliśmy do ZGM komplet pytań w sprawie kamienicy przy Krakowskiej. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Do tematu powrócimy.

Udostępnij:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content