Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wielka przygoda władz miasta z Chinami

To ci heca…! Niewykluczone – jak donosi jeden z portali internetowych – że niektórzy goście z Chin, bywający w Polsce z tak zwanymi wizytami gospodarczymi, działają w służbie państwa… swojego rzecz jasna i nie chodzi o niewinny patriotyzm, ale o szpiegostwo. W trzyczęściowym artykule na portalu pojawia się wątek częstochowski z panią Yu Y. w roli głównej, w towarzystwie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) i jego zastępców oraz innych prominentnych przedstawicieli ekipy rządzącej miastem. Na portalu czytamy: „podejrzewana jest o kontakty z chińskim wywiadem”. Aż włos się jeży, zważywszy na fakt, że Yu Y. kilkakrotnie gościła w naszym mieście w ramach nawiązania współpracy częstochowsko-chińskiej, nie wspominając o kontaktach towarzyskich azjatyckiej piękności z lokalną elitą, o których do dziś krążą pikantne opowieści.

Skąd pani Yu Y. wzięła się w Częstochowie?
„Przywiózł” ją ówczesny wiceprezes miejskiej spółki – Agencji Rozwoju Regionalnego, Paweł Szczeszek, co prawda kojarzony z lokalnym liderem PiS Szymonem Giżyńskim, ale mianowany przez lewicowego prezydenta Matyjaszczyka. W tym miejscu należy się kilka słów wyjaśnienia. 
Sympatyczny – skądinąd – pan Paweł objął tak lukratywne stanowisko w nagrodę za ściągnięcie do Częstochowy inwestora, który miał wybudować na miejskim terenie przy Jasnej Górze 4-gwiazdkowy hotel Warmus. Zapewne do nominacji Szczeszka na członka zarządu miejskiej spółki nie doszłoby bez aprobaty posła Giżyńskiego, który co prawda nie przyznaje się do znajomości z Tomaszem Warmusem, ale faktem jest, że „bliski” posłowi człowiek przywiózł inwestora do Częstochowy i faktem jest, że brat Grażyny Matyszczak, asystentki posła i prawej jego ręki, pracował w Częstochowie u Warmusa. A co z hotelem?  Jego właściciel najpierw, na bardzo korzystnych finansowo warunkach dzierżawił od miasta teren pod budowę hotelu, potem równie okazyjnie kupił ten grunt, bo ostatecznie całość sprzedać, a hotelu – póki co – jak nie było tak nie ma. 
Paweł Szczeszek nie mógłby więc nawiązać kontaktów z panią Yu Y., gdyby nie funkcja wiceprezesa, którą pełnił w Agencji Rozwoju Regionalnego. 
W 2014 roku redakcja „7 dni” zapytała magistrat o dane personalne delegacji chińskich, które od 2011 roku przebywały w Częstochowie w ramach misji gospodarczych. Wśród wymienionych nie było Yu Y. Dziś dzięki publikacji portalu 38milionów.pl, wiemy dlaczego. Pani Yu Y. „w 2011 roku podjęła pracę w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (spółka skarbu państwa), gdzie prezesem jest Sławomir Majman. W ramach Departamentu Promocji Gospodarczej utworzył on specjalny kilkuosobowy zespół – Centrum Współpracy Polsko-Chińskiej. Azjatka została szefem Centrum i pełnomocnikiem/doradcą Zarządu PAIZ ds. Azji (dodatkowo w latach 2011-2015 pełniła funkcję starszego doradcy w firmie Ernst & Young)”. Do Polski Yu Y. – jak podaje portal – „trafiła właśnie dzięki Sławomirowi Majmanowi, który uczestniczył w Wystawie Światowej EXPO 2010. Tam też poznał piękną Azjatkę”. Yu Y. – według portalu – „pełniła funkcję szefa pawilonów europejskich na targach EXPO [2010 r.] w Szanghaju, skończyła tamtejszy Uniwersytet, a w międzyczasie uczyła się w szkole baletowej”.

Wróćmy do Częstochowy

Paweł Szczeszek, ówczesny wiceprezes miejskiej spółki, poznał Yu Y. dzięki kontaktom z instytucjami gospodarczymi i stąd Chinka znalazła się w naszym mieście. Podajemy za portalem: „Yu Y. kilkakrotnie odwiedzała Częstochowę, gdzie miejscowym władzom i społeczności biznesowej przedstawiała wizję tworzenia związków gospodarczych między Chinami a RP, jak również zbudowania relacji partnerskich (na niwie gospodarczej) Częstochowy i Szanghaju”. Trzeba przyznać – po takich deklaracjach można odpłynąć. „Słaba płeć” z Azji chyba rzuciła urok na męską część władz miasta, bo na licznych konferencjach prasowych pisano scenariusze wzrostu gospodarczego Częstochowy, co najmniej takiego jak w Chinach. W połowie 2011 roku, po wizycie w Państwie Środka, w której uczestniczyli: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz jego zastępcy Jarosław Marszałek i Mirosław Soborak, a także Paweł Szczeszek, wiceprezes częstochowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i radny SLD Zbigniew Niesmaczny, usłyszeliśmy obszerny pakiet obietnic, że do dziś dech zapiera. 

Prezydent Matyjaszczyk mówił wówczas: 
– Miasto jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Staramy się jednak zwiększyć przychody poprzez pozyskanie inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy i będą odprowadzać podatki. Żeby zbierać trzeba jednak najpierw zasiać.

* W drugiej dekadzie lipca spodziewamy się wizyty przedstawicieli kierownictwa Delta Science Technology Group z Tianjin w celu konkretnych rozmów na temat lokalizacji w Częstochowie ich fabryki. 

* We wrześniu z wizytą roboczą do Częstochowy przyjedzie Dyrektor Shanghai World Expo Coordination Ivy Yu Yang, reprezentująca największą shanghajską izbę gospodarczą.

* W sierpniu lub wrześniu spodziewamy się wizyty 6 wysokiej rangi przedstawicieli Prowincji Guangdong w randze Dyrektorów Generalnych odpowiednich komisji gospodarczych Rady Prowincji.

* Ponadto uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wypełniając tym samym zobowiązania wobec szwedzkiego koncernu IKEA, który zamierza wybudować w Częstochowie kompleks handlowy.

* Wydzierżawiono firmie Warmus Investment teren przy ul. Oleńki pod budowę czterogwiazdkowego hotelu.

* Prowadzone są rozmowy z zagranicznymi firmami z zakresu infrastruktury, w tym Strabag AG, koncernem budującym drogi na całym świecie. Negocjujemy model finansowania budowy i remontu ulic w mieście.

* Niemieckiej firmie S.A.B., zainteresowanej budową kompleksu rekreacyjnego w Parku Lisinieckim zaproponowaliśmy nowe rozwiązanie – utworzenie spółki celowej, gdzie naszym kapitałem jest działka, którą wnieślibyśmy aportem. Rozmawiamy także z dwoma innymi zainteresowanymi realizacją tego projektu w tym z GMF GmbH (zarządzającą ponad 50 tego typu projektami w Niemczech i Austrii) oraz firmą włoską.

* Agencja Rozwoju Regionalnego złożyła wniosek o milionową dotację na promowanie działki u zbiegu ul. Popiełuszki i Alei Najświętszej Maryi Panny (Centrum Kongresowo-Wystawiennicze).

* Aktywnie poszukujemy rozwiązania dla remontu tzw. Dom Księcia.

* W drugiej dekadzie lipca 2011 roku do naszego miasta przyjadą przedstawiciele MOTA ENGIL – portugalskiej firmy wyspecjalizowanej m.in. w projektach tzw. budownictwa socjalnego. 

* Poszukujemy rozwiązania biznesowego dla kompleksu przemysłowego po upadłym ELANEX-ie w celu rewitalizacji i ożywienia tego terenu. – mówił prezydent Matyjaszczyk.

Na bazie szumnych obietnic z 2011 roku, przedstawiciele magistratu ruszyli do Chin.
26.06.–1.07.2011 r. – misja gospodarcza do Chin (Szanghaj, Chongquing i Chengu) organizowana przez PAIiIZ. Podczas misji odbyły się spotkania z chińskimi organizacjami gospodarczymi oraz 50 firmami chińskimi zainteresowanymi inwestycjami na terenie Polski, a także seminarium inwestycyjne i sesje gospodarcze.
Skład delegacji: zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta Mirosław Soborak. 

19–25.09.2011 r. – wizyta w Pekinie na zaproszenie Chińskiej Izby Gospodarczej. Podczas wizyty miały miejsca spotkania z przedstawicielami instytucji gospodarczych oraz z chińskimi przedsiębiorcami. Skład delegacji: prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta Mirosław Soborak, radny Zbigniew Niesmaczny, ówczesny asystent prezydenta Paweł Szczeszek.

17–22.12.2011 r. – udział prezydenta miasta w Polsko-Chińskim Forum Inwestycyjnym i Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w ramach oficjalnej wizyty państwowej złożonej przez Prezydenta RP w ChRL (Szanghaj, Pekin). Prezydent miasta zaprezentował ofertę inwestycyjną Częstochowy, promując miasto jako jeden z czterech obszarów inwestycyjnych, obok województwa pomorskiego, łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej i rzeszowskiej Doliny Lotniczej.

23–29.10.2012 r. – wizyta zastępcy prezydenta Mirosława Soboraka w Pekinie na zaproszenie Chińskiej Izby Gospodarczej w celu nawiązania kontaktów handlowych, promowania rodzimych produktów na rynku chińskim oraz zainteresowania strony chińskiej częstochowską ofertą inwestycyjną.

18–26.09.2013 r. – wizyta studyjna w Tianjin zastępcy prezydenta Mirosława Soboraka i radnego Zbigniewa Niesmacznego. Wyjazd miał charakter wizyty studyjnej, związanej z promocją firm i produktów regionu częstochowskiego. Podczas spotkań prezentowana była oferta inwestycyjna miasta, atuty gospodarcze oraz możliwości współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

5–6.11.2013 r. – MIPIM Asia 2013 – szczyt liderów sektora nieruchomości w Hongkongu, w ramach realizacji projektu pn. „Zainwestuj w Częstochowie”. Skład delegacji: prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. Prowadzono szereg bezpośrednich rozmów biznesowych nt. realizacji inwestycji, możliwości nawiązania współpracy gospodarczej oraz warunków inwestycyjnych. 

Nie sposób aż uwierzyć, że tyle rozmów, spotkań, konferencji, sympozjum i Bóg jeszcze raczy wiedzieć czego – i nic…
By dopełnić obrazu naszej ekspansji na Daleki Wschód, a i z powodów grzecznościowych, oczywistym były rewizyty Chińczyków w Częstochowie. Nasi dygnitarze, prócz sztywnych spotkań, obwozili gości po rodzimych firmach, by pokazać im… produkcję. Trafiały się też sympatyczne biesiady oraz sportowe igraszki.
W 2013 roku Tygodnik „7 dni” opublikował list czytelnika: „Chciałem zwrócić Państwa uwagę na zdjęcia, jakie zamieścił na swoim nowym fan-page na Facebook’u wiceprezydent Jarosław Marszałek. Widać na nich uczestników spotkania, które odbyło się w sali reprezentacyjnej ratusza z przedstawicielami biznesu z Chińskiej Republiki Ludowej. Spotkanie miało charakter obiadu, co widać na załączonych fotografiach. Moją uwagę przykuło to…, że na stole ostentacyjnie postawiono alkohol – widać butelki wina i wódki (prawdopodobnie Sobieski). I najważniejsze pytanie – jaki był koszt i z jakich funduszy Matyjaszczyk kupił alkohol na uwiecznioną imprezę?”.

Kobieta – szpieg?

Pani Yu Y., prócz oficjalnych wizyt, bywała w naszym mieście nieoficjalnie. Niewyrażanej towarzystwo częstochowskich elit bardzo jej odpowiadało. Męska część władz miasta nie powinna sobie jednak robić żadnych wyrzutów. Jak podaje portal: „Nie sposób nie wykazać, że Yu Y. chętnie i szybko zaprzyjaźnia się z osobami, które piastują lub mogą piastować w przyszłości ciekawe stanowiska w polskiej administracji”. 
Obok dobrych znajomości, które Yu Y. zawarła w Częstochowie z Matyjaszczykiem, Marszałkiem, Soborakiem, Szczeszkiem, Niesmacznym, są i krajowi notable: Donald Tusk, Waldemar Pawlak, Sławomir Majman, a ostatnio prezydent RP Andrzej Duda. „Wiadomo, że w listopadzie 2015 roku towarzyszyła prezydentowi w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Inwestycyjno-Handlowego, gdzie referowała zagadnienia klimatu inwestycyjnego w Polsce”.
Mamy 2016 rok. Dziś po euforii z czasów pani Yu Y. prawie nic nie zostało. Nie ma Chińczyków, nie ma inwestorów, nic nie wyszło z szumnie zapowiadanych przez władze Częstochowy planów.
Zostały pytania, które zadawało sobie wielu, a ostatnio portal internetowy z artykułem o pani Yu Y. „Czy ktokolwiek z władz miasta dokonał weryfikacji i umocowań Yu Y. w zakresie zajmowanego stanowiska? Czy cokolwiek wynikło z jej rozmów w Częstochowie? Kto udzielał jej informacji, o czym i z jakiego powodu? A może był to tylko element budujący jej legendę?”
Spieszymy częstochowian uspokoić: mało prawdopodobne, by goście z Chin, przebywając w naszym mieście, w tym także pani Yu Y. – byli szpiegami. Bo niby, co można z nas skopiować – liczne szalety miejskie, wzorowy rozkład MPK, masowe ścieżki rowerowe, idealne drogi i chodniki, kwitnący przemysł etc? No…, chyba że o coś innego chodziło…

***
To, że komunistyczne Chiny, pod przywództwem Xi Jinpinga, zalały świat swoimi towarami – wiemy nie od dziś. Nie sposób kupić sprzętu elektronicznego, nawet renomowanej marki, na którym nie ma informacji „Made in China”. Wielkie koncerny zagraniczne już dawno przeniosły swoje zakłady do Państwa Środka, z uwagi na niskie koszty produkcji. Przeciętny Chińczyk zarabia około 245 dolarów miesięcznie (na nasze około 950 złotych) przy 69-godzinnym tygodniu pracy. Poza legalną produkcją, Chińska Republika Ludowa słynie z bezlitosnego kopiowania… wszystkiego. Chińczycy wychodzą z prostego założenia – „po co wymyślać koło, skoro już ktoś to zrobił”, więc trud tworzenia pozostawiają światu, a sami wolą zajmować się perfekcyjnym kopiowaniem, najczęściej dzięki znajomości linii produkcyjnej.

Udostępnij:

6 komentarzy

 • deo

  Tak jak Matyjaszczyk z towarzyszami wychoojał mieszkańców Częstochowy, to mało kto zrobił. Towarzysze nadal łoją kapuchę i popierdują z rozkoszy. A co porabia towarzysz Szczeszek z PiSu?

 • deo

  Tak jak Matyjaszczyk z towarzyszami wychoojał mieszkańców Częstochowy, to mało kto zrobił. Towarzysze nadal łoją kapuchę i popierdują z rozkoszy. A co porabia towarzysz Szczeszek z PiSu?

 • Anonim

  Siwy dzentelmen na zdjęciu aż odżył na widok tej niewiasty:)

 • Anonim

  Siwy dzentelmen na zdjęciu aż odżył na widok tej niewiasty:)

 • Anonim

  Pajace, marni komedianci bez manier ,taktu kultury, obycia oto wladze tego miasta które za naszą kasę zjeżdziło cały świat i zarobiło na mieście niezłą kapuchę. Mieszkańcom jednak to pasuje bo zawsze jakaś huśtawka się trafi koło bloku.

 • Anonim

  Pajace, marni komedianci bez manier ,taktu kultury, obycia oto wladze tego miasta które za naszą kasę zjeżdziło cały świat i zarobiło na mieście niezłą kapuchę. Mieszkańcom jednak to pasuje bo zawsze jakaś huśtawka się trafi koło bloku.

 • ohoho

  Miss Yu Y przygotowała grunt pod budowę Centralnego Portu Lotniczego o czym poinformował po powrocie z Chin mister Waszczykowski !

 • ohoho

  Miss Yu Y przygotowała grunt pod budowę Centralnego Portu Lotniczego o czym poinformował po powrocie z Chin mister Waszczykowski !

 • Tadeusz

  Niech PIS ruszy reszcie tyłki i dobierze się tej czerwonej mafii do skóry.Najwyższy czas.

 • Tadeusz

  Niech PIS ruszy reszcie tyłki i dobierze się tej czerwonej mafii do skóry.Najwyższy czas.

 • Anonim

  od początku wiadomo było, że to tylko wycieczki za cudze

 • Anonim

  od początku wiadomo było, że to tylko wycieczki za cudze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content