Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

WFOŚiGW w Katowicach: Śląskie – Pozytywne Żywioły cz.1

Woda – źródło życia WFOŚiGW na straży czystości W ciągu ostatniego dziesięciolecia w województwie śląskim nastąpiła znaczna poprawa w zakresie jakości wód powierzchniowych. Dużą zasługę ma w tym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Fundusz to doskonale funkcjonujące „narzędzie” finansowania ochrony środowiska. Misja Funduszu idealnie wpisuje się w potrzeby województwa śląskiego, kojarzącego się z kłębami dymu, sadzą i brudem. Dzięki współpracy z samorządami i pozyskanym środkom unijnym, obraz ten odszedł w zapomnienie. Miasta i gminy prowadzą nowe inwestycje, wprowadzają nowoczesne technologie – rozwijają się. Ale nie co się dziwić – aż 62 procent środków, którymi dysponuje WFOŚiGW w Katowicach przeznaczanych jest na potrzeby samorządów. Dzięki nim zakończono realizację kilkuset zadań inwestycyjnych dotyczących ochrony środowiska w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, oczyszczania ścieków czy rozwoju systemu gospodarki odpadami.
Przy wsparciu WFOŚiGW w Katowicach udało się także sfinansowano kilkaset projektów związanych z likwidacją uciążliwych dla społeczeństwa konsekwencji działalności przedsiębiorstw funkcjonujących w dziedzinach energetyki i koksownictwa, również w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
W województwie śląskim rola Funduszu jest szczególnie istotna, gdyż uzyskanie środków unijnych z funduszy strukturalnych na duże zadania ekologiczne wymaga wkładu własnego. W dużej mierze brakującą część zabezpiecza WFOŚiGW w Katowicach.
W ostatnich latach w województwie śląskim wyraźnie widać poprawę jakości wód, do czego przyczyniły się licznie powstałe, nowoczesne oczyszczalnie ścieków. W samym powiecie częstochowskim aż 12spośród 16 gmin skorzystało ze wsparcia WFOŚiGW w Katowicach.

WFOSiGW dla powiatu częstochowskiego
Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kolejne gminy powiatu częstochowskiego budują nowe lub rozbudowują istniejące już oczyszczalnie ścieków.  Również częstochowska oczyszczalnia „WARTA” S.A. Zawdzięcza Funduszowi obecny kształt. Zbiera ona ok. 90 proc. ścieków wytwarzanych w mieście, a pozostałe 5-7 proc. odprowadzane są do eksploatowanej przez spółkę drugiej oczyszczalni, zlokalizowanej w dzielnicy Dźbów.  „WARTA” S.A. Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Częstochowie została wybudowana w połowie lat 70. ub. wieku. Kilkakrotnie była modernizowana , a ostatnio w latach 2004-208. Obsługuje aglomerację liczącą ok. 250 tys. mieszkańców oraz kilkaset podmiotów gospodarczych.
Ze środków Funduszu czerpią również gminne oczyszczalnie ścieków. Spośród 16 gmin powiatu częstochowskiego, aż 12 pozyskało środki na budowę bądź modernizację oczyszczalni. Z pomocy w formie dofinansowania lub pożyczki skorzystały gminy: Kamienica Polska, Kłomnice, Koniecpol, Konopiska, Kruszyna, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny, i Starcza.
W najbliższym czasie wnioski o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków złożą gminy Lelów i Blachownia. – W pierwszym etapie konsultacji aż 70 gospodarstw wyraziło chęć przyłączenia się do programu budowy przydomowych oczyszczalni. Planujemy ich 50. Do 31 stycznia potrwa weryfikacja zgłoszeń i jeżeli nic się nie zmieni i ociągniemy minimum, wówczas złożymy wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będziemy się również starać o wsparcie przy modernizacji zbiorczej oczyszczalni ścieków – informuje Urząd Miejski w Blachowni.
 

Co roku na realizację inwestycji proekologicznych w województwie śląskim trafia ok.1,5 mld zł. Aż 25 proc. tej kwoty pochodzi ze środków Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerstwo i wspólny cel
WFOŚiGW w Katowicach jest zaufanym partnerem, realizującym zadania na najwyższym poziomie. Z myślą o realizacji celów dotyczących jakości i zapewnienia zadowolenia swoim klientom wprowadził system zarządzania jakością, kierując się wymaganiami międzynarodowej normy PN-EN ISO 9001:2009. W opinii wielu przedsiębiorców i samorządów WFOŚiGW w Katowicach już dziś jest największym i najsolidniejszym inwestorem w regionie. Dzięki pozyskiwanym środkom przyczynia się do poczucia stabilizacji firm, miast i gmin. To z kolei niesie za sobą szybszy wzrost gospodarczy w skali regionalnej.

EKO JUNIOR

Pięć przykazań „jak dbać o wodę”?
1. Wybieraj prysznic. Zużywa się o wiele mniej wody. Jeśli kochasz kąpiele, zrób ją sobie raz w tygodniu. Nalewaj tyle wody, ile potrzebujesz.
2. Zakręcaj wodę przy myciu zębów lub czyszczeniu naczyń. C
3. Jeśli np. zmieniasz 1/3 wody w swoim akwarium, zamiast ją wylewać, podlej rośliny. Jest ona bardzo dobra- przefiltrowana i nawożona.
4. Nie zanieczyszczaj zbiorników wodnych. Każdy śmieć może zatruć wodę, przez co pozdychają ryby, rośliny i inne organizmy żyjące w wodzie.
5. Jeśli nie masz zmywarki, może warto namówić rodziców? Jest wygodniejsza i ekologiczniejsza- zużywa mniej wody niż ręczne mycie.

 

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content