Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

WĘDKARZ: Konserwacja sprzętu wędkarskiego w 3 krokach

Pierwsze przymrozki dla wielu wędkarzy oznaczają koniec sezonu. W okresie łowieckiej abstynencji można jednak jeszcze nieraz oddać się swojej pasji. Jak to uczynić? Okazją do tego może być samodzielna konserwacja sprzętu. Dzięki niej żywotność wędki i przynęt będzie dłuższa, a użytkowany sprzęt będzie dostarczał jeszcze większej satysfakcji. Radzimy jak zadbać o ekwipunek przed zimą, aby mógł służyć bez przeszkód i nie sprawić zawodu wiosną.

Sprzęt wędkarski jak każdy inny wymaga sporadycznego przeglądu i konserwacji. Najlepszym okresem do tego jest czas jesienno-zimowy kiedy wielu wędkarzy w ogóle nie łowi, bądź łowi bardzo rzadko. Wiele działań, mających na celu wydłużenie sprawności zestawu można wykonać samodzielnie w domu.   

Krok I: oględziny
Konserwację należy rozpocząć od zwyczajowych oględzin. W tym celu warto dokładnie obejrzeć przyrządy, ze szczególnym uwzględnieniem podzespołów, których zużycie postępuje najszybciej. Należą do nich m.in. przelotki i złącza wędziska. Podczas oględzin trzeba zlokalizować wszelkie ubytki, usterki i zabrudzenia, które są największymi wrogami wędkarskiego ekwipunku. Na wspomniane czynności warto poświęcić wystarczająco dużo czasu, by móc następnie dobrać odpowiednie metody i środki zmierzające do oczyszczenia bądź naprawienia sprzętu.

Krok II: wędzisko, przynęty i kołowrotek
Poszczególne elementy wędziska należy przetrzeć delikatną, lekko zwilżoną w wodzie ściereczką (np. z mikrofibry). W przypadku gdy zabrudzenia są trudne do usunięcia można dodatkowo wykorzystać płyn do mycia naczyń bądź mydło. Warto dodać, że złącza powinno się czyścić na sucho przez każdym złożeniem i rozłożeniem kija, ponieważ utrzymanie ich w czystości i okresowe smarowanie preparatami konserwującymi jest podstawą ich długowieczności. Po przemyciu wędziska należy je osuszyć. W celu uzupełnienia luzów oraz ubytków poszczególnych jego części można powlec ich końcówki grafitem bądź teflonem w sprayu (zapobiega to również kleszczeniu się elementów). Natomiast narażone na równie silne zabrudzenia przelotki można umyć szczotką. Jeżeli pierścienie są uszkodzone mogą w szybkim tempie zniszczyć żyłkę dlatego należy wymienić je na nowe. Wszelkie ubytki mocowań przelotek można uzupełnić lakierem bądź specjalnym klejem.     
– Przeglądanie przynęt należy rozpocząć od sprawdzenia kółek łącznikowych, kotwic oraz sterów. Wszelkie uszkodzenia – pęknięcia czy deformacje kwalifikują je tylko do wymiany ponieważ w znacznym stopniu mogą wpłynąć na ich nieprawidłową pracę. W zależności od zaawansowania zniszczeń możemy spróbować naprawić je sami, w innym wypadku możemy zlecić to fachowcom, bądź wykluczyć z dalszego użytkowania – wyjaśnia Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl z ręcznie produkowanymi przynętami dla spinningistów. – Wszystkie przynęty, gumki, woblery i błystki należy oczyścić. Po osuszeniu, wszelkie ubytki w lakierze, przez które przynęta może „pić wodę” trzeba uzupełnić np. szpachlą modelarską, a następnie farbą wodoodporną lub lakierem. Warto dodać, że nawet naprawiona przynęta, której wygląd bądź praca są dziwne mogą stanowić zabójczą broń na wielu łowiskach.Przynęty należy posegregować według kolorów czy wielkości bądź przeznaczenia.

Z wyjątkową pieczołowitością należy zadbać o kołowrotek ponieważ jest to prawdopodobnie najbardziej skomplikowany osprzęt wędkarski, na którego funkcjonowanie duży wpływ ma właśnie konserwacja. Jeżeli jego praca w ostatnim czasie jest cięższa i bardziej głośna warto go rozkręcić. Wszelkie zabrudzone elementy czyścimy pędzelkiem lub sprężonym powietrzem. Miejsca, w których jest to możliwe, oczyszczamy delikatnie ściereczką zwilżoną np. benzyną ekstrakcyjną. Całość wycieramy do sucha i nakładamy nowy, dobrej jakości smar do urządzeń precyzyjnych. Ważne jest, aby nie mieszać starego smaru z nowym bądź z oliwą, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia mechanizmu. Nie należy również rozkładać kołowrotka na części pierwsze, gdyż jego ponowne, należyte poskładanie nie jest łatwe. Dodatkowo jeżeli żyłka nie była dawno wymieniana lub jeżeli nie jest już najlepszej jakości to należy ją przewinąć w odwrotnej kolejności lub zamienić na nową.

Krok III: przechowywanie sprzętu
Komplet oczyszczonego i zakonserwowanego sprzętu należy odpowiednio przechowywać. W tym celu trzeba wykorzystać wszelkie dedykowane przyborniki i pokrowce. Ważne jest to, aby ekwipunek przebywał w suchym, przewiewnym miejscu o temperaturze pokojowej. Poszczególne elementy nie powinny się obijać i nawzajem przygniatać.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content