Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

PORADY SK BANKU: Nowinki techniczne a prawo

Chciałbym się podzielić kilkoma uwagami na temat wykorzystywania zdobyczy techniki w kontekście przepisów prawa bankowego. Coraz więcej banków, w tym SK bank, promuje możliwość zakładania lokat przez Internet bez potrzeby otwierania rachunku bankowego. Czy jest to bezpieczne i zgodne z prawem?

Zacznijmy od zgodności z prawem zakładania lokaty przez kliknięcie komputerową myszką w zaciszu własnego domu. Wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy, iż do zawarcia umowy, szczególności umowy, potrzebne jest podpisanie stosownych, często wielostronicowych dokumentów w obecności pracowników banku. Zazwyczaj podpisanie takiej umowy poprzedzone jest wizytą w placówce, gdzie należy złożyć odpowiedni wniosek. Są to metody tradycyjne, mające początki w związku z kształtowaniem się przez wieki modelu prawnego w odniesieniu do tego typu stosunków prawnych. Ale życie idzie do przodu i zazwyczaj rozwiązania prawne nie nadążają za potrzebami i możliwościami, jakie daje nowoczesna technika, oraz tym, co życie przyniesie.
W przypadku Internetu prawo bankowe stanęło na wysokości zadania, wręcz wyprzedziło regulacje kodeksu cywilnego. Najważniejszym zapisem prawa bankowego w tej materii jest zapis stanowiący o tym, iż jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, uznaje się, iż czynność dokonana w formie elektronicznej jest równorzędna z formą pisemną także w sytuacji, gdy forma pisemna dla swej ważności została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Przepis ten zrównuje więc formę elektroniczną z pisemną. Natomiast kodeks cywilny zrównuje formę elektroniczną z pisemną tylko w sytuacji, gdy zastosowano bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.
Czyli stosując tylko regulację wynikającą z kodeksu cywilnego, by założyć np. lokatę, musielibyśmy uprzednio nabyć odpowiednie urządzenie służące do weryfikacji naszego podpisu elektronicznego. Wiązałoby się to kolejny raz ze stratą czasu i ponoszeniem dodatkowych kosztów, ponieważ podpis kwalifikowany wydawany jest na określony czas po uiszczeniu stosownej opłaty. Ustawa prawo bankowe jest w tej kwestii bardziej liberalna od kodeksu cywilnego. Ma to na celu przede wszystkim ułatwienie obrotu bankowego i wychodzi naprzeciw współczesnym zdobyczom elektroniki.
Jak wspominałem na wstępie, zawarcie umowy lokaty nie musi wiązać się z uprzednim podpisaniem papierowej umowy rachunku bankowego. Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje bank, który posiada odpowiednie zabezpieczenia informatyczne. W praktyce działa to w ten sposób, iż jeżeli chcemy założyć lokatę, rejestrujemy się poprzez specjalną stronę z szyfrowanym połączeniem, co zapewnia, iż nasze dane są całkowicie bezpieczne. Powyższe rozwiązania stosowane są również w SK banku, do skorzystania z nich, z uwagi na ich prostotę i funkcjonalność, serdecznie Państwa zapraszam.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content