Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Walka o wspinaczkę w Kusiętach

Diabelskie Schronisko w Kusiętach, w okolicach Częstochowy, to jedno z ulubionych miejsc do uprawiania wspinaczki sportowej. Niestety jest ono położone na terenie rezerwatu przyrody „Zielona Góra”. Środowisko sportowców na portalu www.Zmieńmy.to postanowiło napisać petycję i wywalczyć wydanie odstępstwa od zakazu wspinania w tym miejscu.

Petycja zaadresowana do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach Bernarda Błaszczyka w ciągu tygodnia zdobyła ponad 500 podpisów obywateli. Autorem inicjatywy jest jeden z najlepszych wspinaczy w Polsce Paweł Jelonek z Klubu Wysokogórskiego w Częstochowie. W imieniu środowiska sportowców zwraca się on z prośbą o udostępnienie tzw. Diabelskiego Schroniska, jako miejsca do uprawiania boulderingu, poprzez wydanie odstępstwa od zakazu wspinania na terenie rezerwatu przyrody „Zielona Góra” w Kusiętach.

Bouldering, jak wyjaśnia w petycji, jest to wspinaczka po blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Opiera się głównie na sile mięśni własnego ciała. Do jej uprawiania nie potrzeba żadnej asekuracji, wystarczy specjalistyczny materac – tzw. crash pad. Co ważne, bouldering jest najmniej inwazyjną formą wspinaczki. Do jego uprawiania nie potrzeba wbijać ringów w skały czy w jakikolwiek inny sposób ingerować w jej strukturę. Wystarczy rozłożyć na ziemi materace i można rozpocząć wspinanie.

Zdaniem przedstawiciela środowiska wspinaczy, w Polsce jest niewiele miejsc, w których można uprawiać bouldering. Dlatego Diabelskie Schronisko położone w rezerwacie przyrody „Zielona Góra” w wiosce Kusięta, jest dla wielu wspinaczy najbliższym miejscem, w którym można uprawiać ten sport.

Jak podkreśla autor petycji, wydanie pozwolenia na wspinanie na terenie rezerwatu nie przyczyni się w żaden sposób do zniszczenia okolicznej fauny i flory, a wspinacze w porównaniu do większości turystów potrafią zabrać ze sobą swoje śmieci, czy też posprzątać nielegalne miejsca pod ogniska.

Paweł Jelonek w petycji adresowanej do RDOŚ w Katowicach zauważa, że podobne odstępstwa zostały wydane na niektóre skały w Sokolich Górach oraz na Diabelskich Mostach. Diabelskie Schronisko nie jest jedyną skałą na terenie rezerwatu Zielona Góra, ale tylko na niej jest możliwość uprawiania boulderingu. Jest ona wyjątkowa w porównaniu do innych jurajskich głazów. Nigdzie indziej nie znajdziemy możliwości wspinania się w takiej jaskini oraz tak różnorodnej formacji skalnej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jeszcze nie wydała odpowiedzi na petycję.
Petycję można podpisać na portalu Zmieńmy.to tutaj: http://zmienmy.to/petycja/pozwolmy-na-wspinaczke-na-zielonej-gorze-w-okolicach-czestochowy/

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content