Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

W Żarkach staną wiatraki?

Prywatna spółka planuje budowę 30 wiatraków w gminie Żarki. Na początek chce postawić wieżę do pomiaru siły wiatru. Nie ma jeszcze decyzji gminy w sprawie ewentualnej farmy wiatraków, są natomiast wątpliwości mieszkańców.

Mieszkańcy gminy Żarki z zaangażowaniem podchodzą do kwestii ochrony środowiska. Przeciwstawili się już budowie Leśnego Parku Przygody, który miał miał być szansą na rozwój Jaroszowa i całej gminy, (ostatecznie go nie będzie), nie chcieli też masztu telefonii komórkowej. Z nieufnością podchodzą także do do pomysłu wybudowania farmy wiatraków.
A takowa miałaby powstać w okolicach wsi Przybynów, Jaroszowiec i Zaborze. Wskazana przez  firmę lokalizacja wymagać będzie zmian w planie zagospodarowania terenu. Plany te jednak nie przekonują mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy obawiają się niekorzystnego oddziaływania wiatraków na środowisko naturalne. Ponieważ farma miałaby powstać w centrum Jury Krakowsko – Częstochowskiej protesty ekologów są wręcz nieuniknione.
Ogromnym zainteresowaniem firm budujących farmy wiatraków cieszy się powiat kłobucki. Największym powodzeniem cieszą się gminy: Krzepice, Opatów i Lipie. Ta ostatnia na opłatach za wiatraki zarobić może nawet milion złotych rocznie. Zarobić mogliby również rolnicy. Za dzierżawę hektara ziemi pod wiatrak firmy proponują im nawet ok. 4 tys. euro rocznie. Nie wszystkich jednak przekonują korzyści materialne.
Czy i tym razem gmina Żarki przedłoży troskę o dobra naturalne nad dobre materialne? Ile jeszcze szans na rozwój zostanie zaprzepaszczonych? Nowe nie oznacza w końcu złe. Energetyka wiatrowa w znaczący sposób przyczynia się do poprawy czystości powietrza, a tym samym poprawy jakości klimatu;  jest technologią bezemisyjną – nie powoduje emisji gazów cieplarnianych tj. dwutlenku węgla, tlenków siarki czy tlenków azotu i innych pyłów; nie powoduje degradacji i zanieczyszczania gleby oraz strat w obiegu wody; wykorzystanie wiatru nie powoduje spadku poziomu wód podziemnych, które towarzyszy wydobyciu surowców kopalnych (węgla).
Do społecznych i gospodarczych korzyści energetyki wiatrowej zaliczyć trzeba niskie koszty eksploatacyjne pozyskiwania energii wiatru; rozwój nowych sektorów gospodarki, co za tym idzie generowanie przychodów oraz aktywizację regionów; zmniejszenie uzależnienia od importu energii; zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem cen energii wytwarzanej przez konwencjonalne źródła.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • 1980rafal@wp.pl

    JESTEM ZA ELEKTROWNIAMI WIATROWYMI BO ANALIZUJĄC WSZYSTKIE ZRÓDŁA ENERGI JEST TO NAJ CZYSCIEJSZE I NIE POWODUJĄCE DEGRADACJI SRODOWISKA.

  • 1980rafal@wp.pl

    JESTEM ZA ELEKTROWNIAMI WIATROWYMI BO ANALIZUJĄC WSZYSTKIE ZRÓDŁA ENERGI JEST TO NAJ CZYSCIEJSZE I NIE POWODUJĄCE DEGRADACJI SRODOWISKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content