Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Stop wyzyskowi w hipermarketach

W ubiegły czwartek pod hipermarketem Tesco Extra przy ul. Drogowców 43 odbyła się akcja na  rzecz poprawy warunków pracy i płacy pracowników sklepów wielkopowierzchniowych.  Organizatorzy – Polska Partia Pracy-Sierpień 80 oraz Wolny Związek Zawodowy podobne pikiety prowadzą od kilku miesięcy.

Podczas zeszłotygodniowej akcji działacze i związkowcy rozdawali klientom sklepu Tesco tygodnik “Kurier Związkowy” z opisem sytuacji pracowników sieci handlowych, a
także apelem: „Najpierw spokojnie spakuj swoje zakupy, następnie za nie zapłać”. Chodzi o to, by pozwolić  kasjerkom na chwilę wytchnienia i powstrzymanie nienormalnych norm tempa skanowania. Według informacji podawanych przez związkowców, Sieć Tesco Polska narzuciła osobom pracującym na kasach skanowanie ilości od 1400 do 1600 (w zależności od modeli
skanerów) produktów w ciągu 1 godziny ich pracy. Za niewyrabianie tych norm można otrzymać notatkę służbową lub nawet stracić pracę, co w opinii organizatorów akcji jest bezprawne, gdyż nie znajduje miejsca w Kodeksie Pracy, wewnętrznym Regulaminie Pracy, ani nawet w umowie o pracę.
Wśród postulatów znalazły się także kwestie dotyczące realnych podwyżek płac, zwiększenia
zatrudnienia do rzeczywistych potrzeb sklepów oraz zawiązywanie układów zbiorowych pracy.
Polska Partia Pracy-Sierpień 80 oraz Wolny Związek Zawodowy “Sierpień 80”  kampanię przeciwko wyzyskowi w dużych sieciach handlowych prowadzi  od kilku miesięcy. W grudniu 2010 r. protestowano przeciwko długim godzinom otwarcia sklepów wielkopowierzchniowych w Wigilię i Sylwestra. Obecne akcje stanowią kontynuację działań na rzecz poprawy
warunków pracy i płacy w super- i hipermarketach oraz w dyskontach.
Akcja kierowana jest przede wszystkim do klientów. Ma na celu uświadomić im, jak ciężką pracę i za jak małe pieniądze wykonują pracownicy zatrudnieni w super i hipermarketach. Nie jest tajemnicą, że podejmują się jej osoby, które nie mogą znaleźć innego zatrudnienia. Wykorzystują ro sieci handlowe, które ograniczają liczbę pracowników, zwiększając jednocześnie zakres ich obowiązków. I tak osoby zatrudnione do pracy na kasie zajmują się wszystkim – od obsługi klienta, poprzez wykładanie towaru na sprzątaniu kończąc. Pracownicy narzekają na konieczności dźwigania ciężkich, często przekraczających dopuszczalną wagę towarów. Zdarza się, że nie otrzymują zgody na skorzystanie z przysługującej im przerwy czy wizyty w toalecie.
Tego nie wie i nie widzi potencjalny klient obsługiwany przez bardziej czy mniej uprzejmego kasjera. Organizatorzy zapewniają jednak, że akcja spotyka się z coraz większym zrozumieniem klientów dużych sklepów.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • ANDRZEJ124

    KOLONIE KORPORACYJNE W POLSCE TO DROGA DO UPADKU. KRAJ BIEDRONEK REALI ,TESKOLANDÓW I ZBIOROWEJ PARANOI.WOLNOŚĆ W NIEWOLI.

  • ANDRZEJ124

    KOLONIE KORPORACYJNE W POLSCE TO DROGA DO UPADKU. KRAJ BIEDRONEK REALI ,TESKOLANDÓW I ZBIOROWEJ PARANOI.WOLNOŚĆ W NIEWOLI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content