Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

W Częstochowie… działki na pastwiska

Przyszli do magistratu z transparentami i ostrą krytyką. Otrzymali w zamian kategoryczne – NIE. Mieszkańcy dzielnicy Wielki Bór domagają się zmiany statusu własnych działek z rolnych na budowlane. Urzędnicy szybko i skutecznie pozbawili ich złudzeń.
 

Do najgorętszych punktów czwartkowej sesji Rady Miasta doszło pod jej koniec. Na sali sesyjnej pojawili się mieszkańcy ulicy Wielkoborskiej i okolicznych. Częstochowianie zamieszkujący dzielnicę Wielki Bór, podobnie jak ostatnio Mirowa czy Lisińca, od dłuższego czasu borykają się z nie lada problemem. –  Mam kawałek ziemi i chciałbym coś na niej robić. Ponieważ to 5. klasa,  można tam tylko bydło paść. Prezydent Matyjaszczyk, radny Balt i pozostali lewicowi członkowie Rady Miasta oraz części Platformy Obywatelskiej, nie pozwalają mi nic zrobić na moim terenie. Wyszło na to, że władze miasta zmuszają mnie do pasania krów – mówi Ludwik N., mieszkaniec ulicy Wręczyckiej.
Działki  są wąskie i długie. Zajmują spory obszar, który według obowiązujących planów lokalnych stanowi dwa rodzaje gruntów. Mniejszy – pod zabudowę – zajmuje zaledwie 60 metrów długości od drogi w głąb działek. Pozostała część to tereny rolne, na których budowa czegokolwiek jest zabroniona.
– Chcemy stawiać domy i budować małe obiekty pod działalność gospodarczą. Dziś jestem bezrobotny, a tak otworzyłbym coś – miałbym pracę ja i może jeszcze zatrudniłbym kogoś –  stwierdza Adam Ł. Korespondencja pomiędzy mieszkańcami, a kolejnymi władzami miasta w całości wypełniła by bibliotekę miejską. Trud urzędniczy sprowadza się do kopiowania w odpowiedziach stałej formuły: „Po zapoznaniu się z wynikami ww. oceny, której zakres i sposób przeprowadzenia reguluje art. 32 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) Rada Miasta Częstochowy będzie mogła podjąć decyzję w sprawie polityki przestrzennej miasta co pozwoli rozpatrzyć wnioski w powyższej sprawie”. – Bełkot urzędniczy, nic więcej. My piszemy do nich, oni odpowiadają, a czas sobie płynie.. – mówi Justyna O., mieszkanka dzielnicy Wielki Bór.
Bo władza wie, co dla ludu dobre

Do poważnej konfrontacji doszło na ostatniej sesji Rady Miasta. Transparent, okrzyki i ostra wymiana zdań, nawet pomiędzy radnymi, skutecznie podgrzewały atmosferę. W ostateczności temat znowu upadł. – Radny Balt dzisiaj na sesji powiedział: „Nie myślcie sobie, że przez najbliższe 20 lat będziecie się budować. To nie możliwe”. Jak radny może powiedzieć tak do ludzi, którzy przyszli tu po pomoc?- mówi pan Ludwik. Wyraźnie oburzeni i rozczarowani mieszkańcy, zapowiadają ostrą walkę z biurokracją i nie przyjmują do wiadomości, że sprawa nie zostanie zakończona dla nich pozytywnie. – Pani naczelnik Elżbieta Grzelak [Miejska Pracownia Urbanistyczno-Planistyczna – przyp. red.] dziś powiedziała, że nowe Studium Uwarunkowań, jakieś tam jeszcze plany zagospodarowania to zbyt duży koszt dla miasta. Mówiła o 60 milionach – mówi Adam Ł. Z kolei ktoś inny z tłumu dodaje kpiąco: – Ludzie… za 60 milionów to ja bym Częstochowę nie do poznania zrobił!

Mieszkańcy nie mają zamiaru odpuścić, bo jak twierdzą żyją w wolnym kraju i mają możliwość decydowania o tym, co do nich należy. Władzy natomiast pozostaje niezły orzech do zgryzienia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content