Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Urząd gminy Konopiska w stanie dezynfekcji z powodu koronawirusa

Jeden z pracowników urzędu gminy Konopiska uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. O tyle niełatwa to sytuacja, bo osoba ta wcześniej przebywała w budynku urzędu, a jak potwierdzają naukowcy, wirus osadza się na powierzchniach, których dotykała chora osoba i jest aktywny nawet przez kilka dni. Władze gminy są bardzo oszczędne w komentarzach, ale wiadomo, że przypadek zakażonego pracownika urzędu zmusił zwierzchników do przeprowadzenia w budynku gminy dezynfekcji. Jest ona konieczna i oby nie spóźniona. Spośród 30 pracowników urzędu gminy Konopiska nadal do pracy przychodzi połowa, czyli 15 urzędników, mimo wiedzy władz gminy o zakażonym pracowniku.

Od pojawienia się koronawirusa w Polsce codziennie wykonuje się dezynfekcję biur, szkół, klatek schodowych, autokarów itd., a to dlatego, że ten bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi wirus, potrafi przetrwać poza organizmem człowieka nawet kilka dni. Na jego żywotność mają wpływ różne czynniki, w tym rodzaj powierzchni, temperatura oraz wilgotność powietrza. Koronawirusa przenosi się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Wówczas jego cząsteczki unoszą się w powietrzu. Czasami potrafią się zatrzymać nawet na 30 minut, po czym opadają na napotkaną powierzchnię. Wystarczy, że osoba chora kichając lub kaszląc, zasłoni twarz dłonią, a zaraz potem dotknie klamki u drzwi biurowej toalety lub złapie za poręcz schodów w urzędzie – koronawirus pozostanie na tych powierzchniach nawet do… UWAGA! – 9 dni. A zatem po ich dotknięciu niczego nieświadome osoby, które zaraz potem gładzą okolice swojej buzi, oczu czy nosa — zarażą się natychmiast. Koronawirus „uwielbia gnieździć się” na materiałach z plastiku zwłaszcza, chociaż równie długo potrafi przetrwać na przedmiotach metalowych i szklanych.

Żywotność wirusów zmniejsza się znacząco pod wpływem wysokiej temperatury — niektórym szczepom starczy już 30-40 st. C. Skuteczne jest też stosowanie detergentów: środki dezynfekujące, które zawierają 62-71 proc. etanolu; 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu — też zabijają wirusy.

Właśnie z tych powodów, jak i zapewne wielu więcej (choć dziś naukowcy jeszcze nie wszystko o koronawirusie wiedzą) należy dezynfekować budynki, w których przebywały osoby zakażone lub nawet podejrzane o zakażenie koronawirusem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content