Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

To się nazywa wydarzenie kulturalne!

Grupa młodych, kreatywnych animatorów kultury z Częstochowy jest pomysłodawcą autorskiego projektu: Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Rozpoczął się 14, a zakończy 20 października, i odbywa się w kilkunastu różnych lokalizacjach: w miejskich instytucjach kultury, w prywatnych klubach oraz w przestrzeni miejskiej.

Festiwal jest inicjatywą niezależną, która zyskała jednak aprobatę i wsparcie szeregu miejskich i regionalnych instytucji kultury: Biblioteka Publiczna, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, Muzeum Częstochowskie czy Regionalny Ośrodek Kultury. Festiwal „Czytaj!” ma prosty cel, jest nim wspólne celebrowanie radości czytania. Poprzez działania festiwalowe obala mit, że literatura to rozrywka dla samotników. Czytaniem można się znakomicie bawić również w towarzystwie.

Propozycje na weekend

19 października (sobota)
Bajka Dźwiękograjka – warsztaty dla dzieci i rodziców (godz.10-12)

Cafe del Corso (al. NMP 53)
Na kolejną edycję Festiwalu „Czytaj!”, KARTON przygotował specjalny projekt teatralno-muzyczny dla dzieci. Aleksandra Florczyk i Katarzyna Szewczyk razem z dziećmi podejmą wyzwanie udźwiękowienia znanej angielskiej baśni ludowej pt. “Trzy świnki”. Do dyspozycji małych kompozytorów będą jedynie głos, ciało oraz różnego rodzaju rzeczy użytku domowego.
Warsztat kierowany jest do dzieci w wieku 6-10 lat. Wstęp na warsztaty jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info

Warsztaty pisania scenariuszy Maciej Pisuk (godz.12:30-15:30)

Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Trzy godziny warsztatów pisania scenariuszy dla tych, którzy marzą o twórczym przetwarzaniu rzeczywistości na język filmu. To zupełnie inny rodzaj pisania niż „czysta” literatura; łatwiejszy czy trudniejszy? Będzie się można o tym przekonać w przedostatni dzień Festiwalu pod okiem prawdziwego fachowca w tej dziedzinie, jednego z najlepiej ocenianych scenarzystów polskich ostatnich lat. Prowadzący warsztaty: Maciej Pisuk, autor scenariusza filmu „Jestem Bogiem”.
Warsztat kierowany jest do osób powyżej 15 roku życia. Wstęp na warsztaty jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: tomasz@czytaj.festiwal.info

„A Redivivus of Paganinism” – spotkanie z Krzysztofem Bartnickim  (godz.16)

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul Dąbrowskiego 1)
Prawykonanie niezwykłego utworu muzycznego „A redivivus of paganinism”, który został nazwany przez autora Krzysztofa Bartnickiego „po-Joyce’owską wariacją na temat Lutosławskiego na temat Paganiniego”. W 1941 r. Witold Lutosławski skomponował fortepianową Wariację na temat Paganiniego. W tym roku z Finnegans Wake wyjęto sekwencję 1941 muzycznie znaczących liter i zorganizowano je w partyturę Bartnickiego wariacji Joyce’a na temat wariacji Lutosławskiego na temat Paganiniego. Wydaje się więc, że powstało dzieło wykonawczo niedostępne człowiekowi. Czy na pewno? Zobaczymy w festiwalową sobotę, kiedy takiej próby dokona pianista Michał Ostolski… Spotkanie odbędzie się w ramach oficjalnych obchodów Roku Witolda Lutosławskiego.

LARP: zaCzytani w Bibliotece (godz.17)
Biblioteka Publiczna im. dr Wł. Biegańskiego (al. NMP 22)
Po raz pierwszy w historii FDS „Czytaj!” zapraszamy na LARPa, czyli grę fabularną na żywo. Będzie ona bramą do świata znanego z kart sagi o Harrym Potterze. Świata, który stoi na krawędzi… Chęć udziału uczestnictwa w LARPie trzeba zgłosić przez formularz na stronie: www.larpoteka.pl/harrypotter Liczba miejsc jest ograniczona. Nad zabawą pieczę trzymać będzie larpoteka.pl

„Piaski Diuny” – pokaz mody duetu projektantów „Siblings” (godz.20)
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
“Piaski Diuny” to interdyscyplinarne wydarzenie modowe, którego motywem wiodącym jest treść cyklu powieści Franka Herberta traktującego o planecie Arrakis. Za pomocą narzędzi, jakie oferuje świat mody postaramy się przenieść odbiorców w tę oniryczną przestrzeń. Fotografia fashion, instalacje modowe oraz pokaz z odpowiednio dobraną muzyką staną się bramą do Piasków Diuny. Retrospektywne dokonania marki SIBLINGS spotkają się z zapowiedzią ich najnowszej kolekcji.

T.ETNO meets Diuna – audycja słowno-muzyczna (godz.21)
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Dopełnieniem wieczoru z prozą Franka Herberta będzie specjalna audycja przygotowana przez Tomasza Drozdka w projekcie T.ETNO. Bazując na bogatym etnicznym instrumentarium z całego świata i elektronicznych loopach, artysta zabierze nas w podróż w przestrzeń kosmiczną na pustynną planetę, gdzie trwa konflikt między rodami Harkonnenów i Atrydów o złoża drogocennego melanżu.    

Komórki macierzyste – gra miejska (godz.21:45)
start Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Anna Wójcik i Sławek Kuśmierz najbardziej wytrwałych uczestników piątkowych wydarzeń festiwalowych zaproszą na nocne poszukiwanie poezji. W ciemnościach październikowej Częstochowy można doskonale pobawić się w konstruowanie i dekonstruowanie wierszy, wierszyków i wierszydeł.

20 października (niedziela)
DadaBajki – warsztaty dla dzieci i rodziców (godz.10-12)

Cafe del Corso (al. NMP 53)
Kolektyw KARTON zaprasza dzieci na dziką zabawę bajkami. Będziemy je ciąć, wyginać, wywracać na lewą stronę i stawiać na głowie. Przekonamy się, czy kolejność słów ma znaczenie i czy ślepy los nie jest najlepszym bajkopisarzem. Biorąc przykład z awangardowych artystów z początku XX w., będziemy się bawić słowami, teatrem i grafiką. Warsztat kierowany jest do dzieci w wieku 6-10 lat. Wstęp na warsztaty jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info

Warsztaty recenzenckie (godz.10-12)

Regionalny Ośrodek Kultury (ul. Ogińskiego 13a)
Co to jest „dobra recenzja”? Pisać od serca czy może trzymać się jedynie racji trzeźwego rozumu? Jak znaleźć równowagę między tym, co subiektywne a tym, co obiektywne? Pytań jest wiele i cały czas rodzą się nowe. A może odpowiedź leży zupełnie gdzie indziej… Spróbujmy wspólnie poszukać recepty na „dobrą recenzję”. FDS „Czytaj!” zaprasza na warsztaty recenzenckie prowadzone pod szyldem największego polskiego portalu czytelniczego lubimyczytac.pl. Prowadzący warsztaty: Sławek Domański. Warsztat kierowany jest do osób powyżej 15 roku życia. Wstęp na warsztaty jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: adam@czytaj.festiwal.info

Twierdza – spotkanie z grami planszowymi inspirowanymi literacko (godz.9-15:30)
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Ludzie od zawsze szukali sposobów, by przedłużyć sobie czytelniczą przyjemność. Wymyślali różne sposoby na przeciągnięcie pobytu w literackich światach już po zamknięciu ostatniej strony książki. Wymyślali dalsze losy bohaterów, rozbudowywali wyimaginowane światy, dopowiadali historie. Twórcy gier planszowych bardzo chętnie wychodzą naprzeciw takim tęsknotom. Po raz pierwszy na Festiwalu “Czytaj” zapraszamy na spotkanie z grami planszowymi inspirowanymi literaturą. Nad wszystkim pieczę trzymała będzie częstochowska Twierdza (twierdzakonwent.pl).

Nowe prądy w fantastyce: retrofuturystyka, steampunk, clockpunk, dieselpunk (godz.16)
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Prelekcja Krzysztofa Piskorskiego przybliży kilka ciekawych, nowszych prądów fantastyki. Będzie okazja poznać ich historię ilustrowaną zdjęciami oraz filmami. Dowiedzieć się, co retrofuturystyka zawdzięcza Disneyowi, kto i gdzie pierwszy użył słowa “steampunk”, co łączy francuskich seleonautów z czeskim animatorem i co narzędzia statystyczne mówią o przyszłości literatury fantastycznej.

Spotkanie z Krzysztofem Piskorskim (godz.17)
Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)
Krzysztof Piskorski to przedstawiciel nowej fali w polskiej prozie fantastycznej. Jego siłą jest niezwykła wyobraźnia oraz umiejętność kreowania zaskakujących fabuł i osobliwych światów. Zaczynał od post-apokaliptycznego świata fantasy nawiązującego do kultury Półwyspu Arabskiego („Wygnaniec”, „Najemnik”, „Prorok”), później bawił się w mieszanie historii wojen napoleońskich ze steampunkiem i fantastyką („Zadra”) oraz polskiej rewolucji przemysłowej z kabałą i podróżami w czasie („Krawędź Czasu”). W październiku br. w Wydawnictwie Literackim ukazuje się jego nowa powieść „Cienioryt”.

„Big Dick” – spotkanie wokół książki  Wojciecha Bruszewskiego (godz.18:30)
Rue de Foch Pizzeria & Pub (ul. Focha 10)
Bruszewskiego czyta się niełatwo, ale jak to robić, dowiemy się w niedzielę podczas specjalnego spotkania z Małgorzatą Kamińską-Bruszewską, żoną zmarłego pisarza i Eweliną Sasin z Korporacji Ha!art.

Koncert zespołu Brzoska i Gawroński (godz.20)

Carpe Diem Klub (al. NMP 29)
Brzoska i Gawroński to zespół muzyczny powołany na początku 2011 roku w Katowicach przez doświadczonego poetę, złego porucznika – Wojciecha Brzoskę oraz młodego sprzedawcę tekstyliów i niepokornej elektroniki – Dominika Gawrońskiego. Wkrótce do zespołu śpiewająco dołączyła dobra terapeutka – Joanna Małanka. Koncertowo na gitarze elektrycznej gra Wojtek Bubak. Michał „Kmicic” Kmita, były urzędnik, operuje obecnie na koncertach beat-maszyną, padami elektronicznymi, kontrolerem, samplerem, bit-boxuje i gra na flecie. W listopadzie 2012 roku ukazała się debiutancka płyta długogrająca zespołu zatytułowana Nunatak (Ars Cameralis 2012). Swoją muzykę zespół określa jednym słowem: elektropoezja.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content