Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Święta za pasem… Seniorze bądź czujny i nie daj się okraść!

Częstochowska Policja w ostatnim czasie otrzymuje wiele zgłoszeń o próbach oszustwa i kradzieżach na szkodę osób starszych. Od początku roku w wyniku przestępczego procederu 50 seniorów straciło łącznie prawie 1,5 miliona złotych. Policja apeluje do mieszkańców miasta i powiatu o wzmożoną czujność i radzi jak nie paść łupem przestępców.

Najczęstszymi metodami stosowanymi na terenie Częstochowy przez przestępców, było w tym roku oszustwo „na policjanta” i „na wnuczka” oraz kradzieże „na pracowników spółdzielni” i „na pracowników wodociągów”. Pamiętajmy, że oszuści i złodzieje są w stanie podszyć się pod każdego, byle tylko okraść nas z dorobku życia. Takie osoby nie mają sentymentów, dlatego tak ważna jest nasza czujność i przezorność, a nade wszystko ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi.

Od stycznia br. ponad 110 seniorów odebrało telefony od fałszywych policjantów lub osób podających się za ich bliskich, z czego 40 padło ich ofiarą. Oszuści najczęściej dzwonili do ofiar podając się za policjantów i wyłudzali pieniądze pod pretekstem udziału w tajnej akcji Centralnego Biura Śledczego Policji lub podszywali się pod osobę bliską, która spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na pokrycie strat i uniknięcie więzienia. Telefoniczni oszuści działając w ten sposób wyłudzili od mieszkańców miasta ponad 1,3 mln złotych.
Dzięki licznym akcjom profilaktyczno-edukacyjnym prowadzonym przez Policję oraz informacjom rozpowszechnianym przez media coraz więcej osób jednak ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Prawie 80 seniorów z Częstochowy wykazało się czujnością i po tym jak w słuchawce usłyszało o zablokowanym koncie bankowym i prowadzonej akcji policyjnej lub wypadku, spowodowanym przez bliską osobę rozłączyło połączenie z przestępcą.

Kolejną metodą, bardzo często stosowaną przez przestępców, czyhających na oszczędności seniorów było podawanie się za pracowników spółdzielni i wodociągów. W ten sposób okradli 9 seniorów na ponad 100 tysięcy złotych. Złodzieje, pod pretekstem sprawdzenia szczelności rur wodociągowych i kanalizacyjnych lub odczytania stanu licznika wchodzili do mieszkania, po czym okradali seniorów z pieniędzy i kosztowności. Tylko w jednym przypadku nieustalona dotąd kobieta podając się za pracownika środka pomocy społecznej weszła do mieszkania 69-latka pod pretekstem przeprowadzenia badania fizykalnego. Kobieta poleciła seniorowi, by rozebrał się i usiadł na krześle. Przez całą wizytę kobieta zwracała uwagę 69-latkowi, by nie odwracał głowy i miał wzrok skierowany w stronę okna. Podczas gdy fałszywa pracownica instytucji zajmowała seniora rozmową, do mieszkania niepostrzeżenie wszedł jej „wspólnik”, który splądrował pokoje i wyniósł z mieszkania wszystkie pieniądze.

Seniorze pamiętaj:

* przed otwarciem drzwi spójrz przez wizjer lub okno i sprawdź, kto stoi za drzwiami;

* jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj go o cel jego wizyty przez zamknięte drzwi, jeżeli natomiast zdecydujesz się na ich otwarcie, a posiadasz zamontowany przy drzwiach łańcuch, nie zapomnij zabezpieczyć drzwi;

* poproś o pokazanie dowodu tożsamości osoby podającej się za pracownika instytucji, okazanie legitymacji służbowej albo identyfikatora. Najlepszą praktyką jest wybranie numeru do danej instytucji i zapytanie czy były planowane pod twoim adresem jakieś wizyty. Jeśli masz problem z odnalezieniem numeru telefonu, nie wahaj się i zadzwoń na policję – dzięki temu ustrzeżesz się przed wizytą nieproszonych „gości”;

* jeśli masz taką możliwość, poproś sąsiada, by towarzyszył ci podczas obecności obcych osób w twoim domu;

* w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub zaalarmuj otoczenie;

* jeżeli straciłeś na chwilę czujność i osoba, której nie znasz znalazła się już w twoim domu, nie zdradzaj gdzie przechowujesz swoje oszczędności;

* pamiętaj, że Policja nigdy nie poprosi cię o pieniądze. Jeśli odbierzesz telefon od osoby podającej się za policjanta, która próbuje wyłudzić od ciebie pieniądze, rozłącz się i zadzwoń pod numer 112.

Policja apeluje również do bliskich osób starszych

– Zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby wam bliskie, by kontaktowały się z wami i w kontaktach z obcymi najpierw pytały was o radę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content