Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Starzejące się społeczeństwo. Jaką widzimy przyszłość?

Najnowsze badania dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazują, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową. Aż trzy czwarte z nas obawia się, czy będziemy sprawni i samodzielni, a dla prawie 90 % zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku.

Badania miały na celu zobrazowanie oczekiwań polskiego społeczeństwa i obaw związanych z wkraczaniem w wiek emerytalny oraz zmaganiem się z problemami osób starszych.

Zapytano Polaków, jak wyobrażają sobie wiek senioralny, czego się boją i co jest dla nich ważne. Choć ponad połowa respondentów ma nadzieję długo i aktywnie cieszyć się pełnią życia, to jednak nie spieszy nam się do emerytury. Blisko 40% uczestników badania wyraziło obawy, że w swojej jesieni życia nie będą mogli cieszyć się dobrą sytuacją życiową. Najczęściej powtarzającą się przyczyną zaniepokojenia, związaną z wchodzeniem w wiek senioralny, była kwestia pozostania w zdrowiu i względnej samodzielności życiowej – tak ważnej dla blisko 70%. Na kolejnym miejscu pojawiła się troska o odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz strach przed poważną chorobą wskazany przez ponad  połowę społeczeństwa. Z tego natomiast bezpośrednio wypływa niepokój, czy i kto będzie mógł się nami zaopiekować, kiedy stan zdrowia i podeszły wiek uniemożliwi nam samodzielne funkcjonowanie.

Wesołe jest życie staruszka?
Z pewnością jest pogodne, gdy w dobrym zdrowiu, sprawny fizycznie, spokojny o stan finansów, może cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół. Tak bowiem dobrą starość w Polsce wyobraża sobie zdecydowana większość ankietowanych. Przy czym to właśnie zdrowie i sprawność fizyczna stanowią najcenniejszą wartość dla ponad 80 % respondentów. Chcielibyśmy, aby samodzielność finansowa, w jesieni życia, mogła pozwolić na podróże, kulturę i czy rozrywkę.

Choć mamy nadzieję na spokojną i godną starość, to znacząca większość z nas spodziewa się, że po przekroczeniu pewnego etapu, będzie miała problemy zdrowotne i może wymagać opieki. Podeszły wiek jest bowiem głównym czynnikiem ryzyka demencji, której wystąpienia u siebie lub bliskich obawia się ponad połowa badanych.

Kto mi poda szklankę wody?
Badanie potwierdziło powszechne przekonanie, że dla seniorów w Polsce to rodzina i opieka najbliższych są najważniejsze i najbardziej oczekiwane. 81% ankietowanych deklaruje poczucie odpowiedzialności za rodziców, a w przypadku choroby, liczymy na pomoc właśnie od najbliższych (66%), a zaledwie w 18% na wsparcie ze strony instytucji opiekuńczych. Co więcej, ponad połowa z nas chciałaby, aby emerytura mogła pokryć w pełni koszty koniecznej opieki. Blisko 1/3 liczy jeszcze na rządowe programy, a jedynie 19% zabezpiecza się inwestując w prywatne fundusze emerytalne.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content