Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Stadiony bez barier

W pierwszy weekend września rozpoczęła się kolejna odsłona akcji „Stadiony bez barier”. To wspólna inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Ekstraklasy, Federacji Kibiców Niepełnosprawnych, organizacji zrzeszających kibiców oraz klubów uczestniczących w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna 1. Ligi.

Głównym celem akcji jest promocja polskich stadionów, jako miejsc otwartych i bezpiecznych dla wszystkich kibiców, niezależnie od stanu zdrowia, ewentualnych dysfunkcji czy specjalnych potrzeb.

– „Stadion bez barier” to wyjątkowa akcja mająca na celu pokazanie, że stadiony piłkarskie stoją otworem dla wszystkich kibiców, również tych, którzy muszą zmagać się z niepełnosprawnościami. Każdy z nas, bez wyjątku, powinien mieć możliwość bezpośredniego i bezpiecznego przeżywania sportowych emocji na stadionie, dlatego cieszę, że PZPN we współpracy z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych oraz klubami Ekstraklasy i I Ligi, podjął inicjatywę popularyzującą sport wśród osób niepełnosprawnych. (…) Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację projektu „Stadion bez barier” i zachęcam do wspólnego kibicowania. Razem tworzymy polski sport – mówi Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Różnorodność fanów piłki nożnej znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach infrastrukturalnych na polskich stadionach, takich jak dedykowane parkingi i wejścia, drogi dostępu, miejsca siedzące, toalety czy miejsca odpoczynku. Nie brakuje także usług specjalnych, w tym dostępności przewodnika dla widzów, transportu wózkami elektrycznymi, możliwości wypożyczenia wózków inwalidzkich czy komentarza audio na żywo. Setki wolontariuszy i pracowników stadionowych dbają o zapewnienie wsparcia kibicom potrzebującym pomocy, dostępne są także miejsca dla osób z różnymi potrzebami, w tym dla poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób towarzyszących.

– Sportowe emocje nie mają barier. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, niesłyszące, niewidome czy żyjące z innymi niepełnosprawnościami mogą w pełni cieszyć się wrażeniami z meczu. Poprzez akcję „Stadiony bez barier” chcemy pokazywać, że nasze obiekty sportowe i kluby są otwarte dla wszystkich, a także zachęcić jeszcze więcej kibiców z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w piłkarskich spotkaniach ze stadionowych trybun – podkreślił Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– Kluby od lat angażują się, by stadiony Ekstraklasy były dostępne dla wszystkich kibiców, także tych z różnymi niepełnosprawnościami. Wraz z rozwojem infrastruktury nasze stadiony są nie tylko coraz piękniejsze, ale też znikają z nich kolejne przeszkody techniczne, które przed laty mogły być wyzwaniem dla niektórych osób. Nowe obiekty od początku są projektowane tak, aby uwzględnić potrzeby wszystkich kibiców. Ale infrastruktura to nie wszystko, bo jest troska i praca klubów, by zapewnić fanom piłki nożnej jak najszerszy dostęp do meczów. By każdy, kto przychodzi na mecz, mógł doświadczyć tych unikalnych emocji płynących ze wspólnego kibicowania swojej drużynie z trybun. Jest to możliwe i ważne, byśmy wszyscy o tym głośno mówili – komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.

– Niezmiernie cieszy fakt, że z roku na rok do akcji włącza się coraz więcej podmiotów. Jesteśmy dumni, że wydarzenie to zatacza coraz szersze kręgi i niweluje przede wszystkim bariery mentalne, te w naszych głowach. Nawet najlepiej przystosowany stadion pod kątem infrastrukturalnym (a pod tym kątem w Polsce jest już naprawdę dobrze) bez otwartości ludzi i dobrego klimatu wokół, nie zapełni się kibicami. Na stadionie jest miejsce dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia, niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb – dodaje Michał Fitas, prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.

W tym roku w ramach akcji zostanie rozegranych 19 meczów na 19 obiektach. Spotkajmy się zatem na stadionie!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content