Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału – DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2. Mieszlańcy subregionu częstochowskiego muszą dostosować swoje telewizory do 23 maja 2022 roku.
Szeroki i łatwy dostęp do informacji o DVB-T2/HEVC jest bardzo ważny, bo już za kilka miesięcy będzie to jedyny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy. Wprowadzanie zmian ma następować stopniowo, już w marcu, i zakończy się 27 czerwca 2022 r. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu, tj.:
* 28 marca 2022 roku – w województwach lubuskim i dolnośląskim,
* 25 kwietnia 2022 roku – w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
* 23 maja 2022 roku – w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
* 27 czerwca 2022 roku – w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.
Znawcy tematu twierdzą, że nowy system zapewni nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie mają zyskać wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje.
Bardzo prawdopodobne, że jeżeli dokonaliśmy zakupu telewizora po 2015 roku, to najprawdopodobniej zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2 będzie dla nas całkowicie niezauważalna i nie wymaga żadnych działań z twojej strony. Producenci telewizorów zaczęli wbudowywać w oferowane urządzenia nowsze tunery DVB-T2, ponieważ są one „zgodne w dół” ze starszym standardem przesyłu cyfrowego, czyli DVB-T.
Jeśli mamy wątpliwości czy nasz telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, należy sprawdzić jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta. W przypadku, gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box” tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami. Zaletą takich zewnętrznych tunerów jest nie tylko to, że są one znacznie tańsze od jakiegokolwiek nowego telewizora, ale też to, że nie musimy czekać na zmianę standardu przesyłania, by móc korzystać z takiego tunera. Zewnętrzne tunery mają jeszcze jedną zaletę, zwłaszcza gdy są one wyposażone w gniazda SCART (pot. „eurozłącze”). Wtedy taki tuner może nam „ożywić” nawet bardzo stary telewizor pozbawiony jakiegokolwiek tunera cyfrowego.
Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor: odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2, odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H), odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.
Nie wszędzie przejście na nowy sygnał może być tak płynne, jak się spodziewano. Według najnowszych danych, ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić możliwość odbioru sygnału w nowym standardzie. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach lubuskim i łódzkim, gdzie gotowość do zmiany standardu nadawania jest najniższa.
Żeby sprawdzić, czy od 2022 r. nie będziemy mieli problemów z odbiorem telewizji naziemnej, wystarczy przeskanować dostępne kanały i dodać do listy nowe. W przypadku multipleksu TVP są to: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na multipleksie TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła oraz Metro.
Warto zauważyć, że rząd zamierza dofinansować zakup dekoderów DVB-T2/HEVC. Kwota dopłaty miałaby wynosić maksymalnie 100 złotych, dzięki czemu sprzęt stałby się zdecydowanie bardziej przystępny. Z drugiej strony, działania mają usprawnić też ściągalność abonamentu, ze względu na wprowadzenie danych osoby składającej wniosek o dopłatę do systemu.