Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Solidna porażka delegacji regionu częstochowskiego w eurowyborach 2024

Reprezentacja polityczna regionu częstochowskiego (11 osób), która miała posiąść Parlament Europejski, zdobyła razem – poza Jadwigą Wiśniewską – 24.955 głosów. To zdecydowania mniej niż Michał Kobosko z Polski 2050, startujący z Trzeciej Drogi, który uzyskał najmniej głosów (39.170) spośród wszystkich nowopowołanych europosłów. Ponad połowa kandydatów miałaby problem z otrzymaniem mandatu do rady miasta czy jakiegokolwiek powiatu.
Takich to lokalnych reprezentantów wystawili liderzy znaczących rzekomo partii, jak Donald Tusk, Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz, nie wspominając o Konfederacji, która z regionu częstochowskiego nie miała kogo wpisać na listę wyborczą.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują osobowościowy „głód tu i mizerię…”.

Jadwiga Wiśniewska – 145.218 głosów
(jako jedyna z regionu częstochowskiego otrzymała mandat europosłanki)
Z numerem 1. (KW Prawo i Sprawiedliwość) wystartowała Jadwiga Wiśniewska, która w miejsce zawód wpisała: poseł do Parlamentu Europejskiego. Miejsce zamieszkania kandydatki to Koziegłowy, w powiecie myszkowskim. Jest członkinią partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość. Jadwiga Wiśniewska zdobyła 145.218 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z miasta Częstochowy – 12.292 głosów. Sporo głosów kandydatka uzyskała z powiatu częstochowskiego, z miasta Katowice, z powiatu żywieckiego oraz oczywiście z powiatu myszkowskiego. Prawie 32% wszystkich oddanych głosów w myszkowskim (6.583), wyborcy oddali właśnie na Wiśniewską.
Ubiegając się po raz trzeci o mandat europosłanki – z powodzeniem – Jadwiga Wiśniewska nie ma powodów do radości. Jej wynik ponad 140 tysięcy głosów, to żółta kartka od wyborców. Nie pomógł jej nawet numer jeden na liście, bo „przeskoczył” ją Patryk Jaki z numerem dwa. Jaki walczący – podobnie jak Wiśniewska – o reelekcję do Parlamentu Europejskiego, mimo że pochodzi z województwa opolskiego, a mieszka w Warszawie wystartował z listy PiS na śląsku.
Kandydat Suwerennej Polski (koalicjanta PiS-u) jest zwycięzcą podwójnym – nie tylko pokonał Wiśniewską, zdobywając 266.246 głosów, zdecydowanie więcej niż „jedynka”, ale uzyskał drugi wynik w całym województwie śląskim (pierwszy należy do Borysa Budki – 334.842 głosów).
W 2019 roku Jadwiga Wiśniewska również startowała z numer 1. na liście Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas jednak zdobyła 409.373 glosy (trzeci wynik w Polsce po Beacie Szydło – 525.811 i Jerzym Buzku – 422.445 ), stając się niekwestionowaną liderką PiS-u na śląsku. Do teraz.
Wbrew temu, czego można by oczekiwać, na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości Jadwigę Wiśniewską przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 99.732, z terenów wiejskich uzyskała 45.486 głosów.

Henryk Kiepura – 8.519 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Z numerem 2. (KK Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni-PSL) wystartował znany w powiecie kłobuckim Henryk Kiepura, który kilka miesięcy temu pożegnał się z funkcją starosty kłobuckiego na rzecz mandatu posła. Do Sejmu z okręgu częstochowskiego wystartował z pierwszego miejsca Trzeciej Drogi, jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego jest szefem w województwie śląskim.
Mieszkający w gminie Wręczyca Wielka Henryk Kiepura w rubrykę zawód wpisał: polityk. Przy Kiepurze dodać należy, że posiada dyplom MBA w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie.
Kandydat PSL zdobył 8.519 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z rodzinnego powiatu kłobuckiego – 2.942 głosy, natomiast w mieście Częstochowa uzyskał 718 głosów.
Na kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego (w ramach Trzeciej Drogi) – jak przystało na ludowca, przede wszystkim głosowali mieszkańcy wsi – 4.313, chociaż różnica z głosami miasta jest niewielka – 4.206 głosów.

Bartłomiej Sabat – 5.014 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Z numerem 7. (KKW Koalicja Obywatelska) wystartował nowy wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat, który co prawda podał, że z zawodu jest dyrektorem marketingu i mieszka w Częstochowie, ale być może dlatego, iż nie zdążył jeszcze tych danych zmienić. Bartłomiej Sabat jest członkiem partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
Kandydat KO zdobył 5.014 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z miasta Częstochowy – 2.465 głosów. Przyznać należy, że lider PO północnej części województwa śląskiego zdobył nadspodziewanie mało głosów.
Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Bartłomieja Sabata przede wszystkim glosowali mieszkańcy miast – 3.901 głosów, z terenów wiejskich uzyskał 1.113 głosów.

Piotr Strach – 3.658 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Numerem 3. KK Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni-PSL) był nowy poseł z Konopisk Piotr Strach, który – co prawda – związany jest z terenem częstochowskim przez rodzinne przedsiębiorstwo działające w sektorze wywozu nieczystości – to posłem został z okręgu gliwickiego, kandydując z pierwszego miejsca na liście partii Szymona Hołowni. Stało się tak dlatego, że przedwyborcze sondaże nie dawały szans na mandat do Parlamentu polskiego, a Piotr Strach chciał być posłem, co gwarantował mu okręg gliwicki. Strach jest członkiem partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni.
Kandydat Piotr Strach w wyborach do Europarlamentu uzyskał zaskakująco słaby wynik 3.658 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z miasta Częstochowy – 719 głosów.
Na kandydata Polski 2050 przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 2.678, z terenów wiejskich uzyskał 980 głosów.

Przemysław Witek – 2.841 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Numerem 9. KKW Koalicja Obywatelska był nowo upieczony poseł na Sejm RP Przemysław Witek, który w rubryce zawód wpisał audytor, a w miejsce zamieszkania Lubliniec. Jest członkiem partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
Przemysław Witek zdobył zaledwie 2.841 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z rodzimego powiatu lublinieckiego – 1.329 głosów, z miasta Częstochowy natomiast żenujące 134 głosy. Niestety wynik nie jest zaskoczeniem. Przemysław Witek został posłem – podobnie jak posłanka Izabela Leszczyna – dzięki aktywności Donalda Tuska przed wyborami do Sejmu i Senatu, co potwierdza wynik Przemysława Witka w październiku – zagłosowało na niego 5.121 wyborców.
Na kandydata do PE Koalicji Obywatelskiej Przemysława Witka przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 1.941, z terenów wiejskich uzyskał 900 głosów.

Grzegorz Sikorski – 1.723 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Z numerem 6. (KKW Lewica) wystartował dyrektor urzędu pracy, mieszkający w Częstochowie Grzegorz Sikorski. Jest członkiem partii politycznej: Nowa Lewica.
Grzegorz Sikorski zdobył 1.723 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z rodzimego miasta Częstochowy – 500 głosów. Wynik Grzegorza Sikorskiego potwierdza, że – nawet w naszym mieście – era Lewicy dobiegła końca.
Na kandydata Lewicy przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 1.328 głosów, z terenów wiejskich uzyskał 395 głosów.

Agnieszka Brodzińska – 599 głosów
(bez powodzenia ubiegała się o mandat posłanki PE)
Z numerem 2. (KW Ruch Naprawy Polski) wystartowała z zawodu ekonomistka, Agnieszka Brodzińska, mieszkająca we wsi Sokole Pole w gminie Janów, powiat częstochowski. Kandydatka nie należy do żadnej partii politycznej.
Agnieszka Brodzińska zdobyła 599 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z powiatu częstochowskiego – 120 głosów. Z miasta Częstochowy natomiast – 34 głosy.
Na kandydatkę Ruch Naprawy Polski przede wszystkim glosowali mieszkańcy miast – 413, z terenów wiejskich uzyskała 186 głosów.

Jakub Mierzejewski – 558 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Z numerem 4. (KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie) wystartował z zawodu specjalista do spraw stosunków międzynarodowych Jakub Mierzejewski, mieszkający w Częstochowie. Kandydat nie należy do żadnej partii politycznej.
Jakub Mierzejewski zdobył 558 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z Częstochowy – 66 głosów.
Na kandydata KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie Jakuba Mierzejewskiego przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 415, z terenów wiejskich uzyskała 143 głosów.

Beata Barc – 471 głosów
(bez powodzenia ubiegała się o mandat posłanki PE)
Z numerem 3. (KW Normalny Kraj) wystartowała z zawodu ekonomistka, Beata Barc, mieszkająca w Częstochowie. Jest członkinią partii politycznej: Normalny Kraj.
Beata Barc zdobyła 471 wszystkich głosów, przy czym najwięcej z rodzimej Częstochowy – 89 głosów.
Na kandydatkę KW Normalny Kraj przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 362, z terenów wiejskich uzyskała 109 głosów.

Krystyna Klekot – 320 głosów
(bez powodzenia ubiegała się o mandat posłanki PE)
Numerem 6. Ruchu Naprawy Polski była Krystyna Klekot z zawodu handlowiec, mieszkająca w Częstochowie. Kandydatka nie należy do żadnej partii politycznej.
Krystyna Klekot zdobyła 320 wszystkich głosów, przy czym najwięcej właśnie z Częstochowy – 35.
Na kandydatkę Ruch Naprawy Polski Krystynę Klekot przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 233, z terenów wiejskich uzyskała 87 głosów.

Mateusz Paliński – 192 głosów
(bez powodzenia ubiegał się o mandat posła PE)
Numerem 8. KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie był filozof z Ogrodzieńca Mateusz Paliński. Kandydat nie należy do żadnej partii politycznej.
Mateusz Paliński zdobył 192 głosy, przy czym najwięcej z Katowic – 13 głosów. Z miasta Częstochowy natomiast – 11 głosów.
Na kandydata KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie Mateusza Palińskiego przede wszystkim głosowali mieszkańcy miast – 151, z terenów wiejskich uzyskał 41 głosów.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content