Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Śliski temat

Chociaż w kalendarzu ciągle mamy astronomiczną jesień, to aura jest  zdecydowanie zimowa. Zalegające na częstochowskich drogach i chodnikach zwały śniegu skutecznie utrudniają poruszanie się po mieście.

Przemierzając ulice naszego miasta większość ludzi musi uważnie stawać kroki, by przypadkiem nie upaść i czegoś sobie nie złamać. Nie sposób nie zwrócić uwagi na słowa goryczy kierowane… no właśnie,  pod czyim adresem? Przypomnijmy, że odśnieżanie chodnika znajdującego się obok zabudowania oraz uprzątnięcie śniegu z dachu posesji jest obowiązkiem właściciela budynku. Za nieodśnieżanie i nieusuwanie lodu, właściciel może zostać ukarany mandatem w wysokości do 100 zł za nieodśnieżony chodnik, a za nieusunięte sople na dachu nawet 5 tysięcy złotych. Jeżeli na jego chodniku dojdzie do wypadku, właściciel musi wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu. Należy dodać, że chodnik to wydzielona część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy nieruchomości. Do właściciela i zarządcy danej nieruchomości należy także obowiązek odśnieżania i usuwania lodu, który zalega w bramie i na podwórzu posesji, usuwanie sopli zwisających z dachu budynku i na zabudowaniach znajdujących się na terenie tego obiektu.  Właściciel posesji może być jednak zwolniony z obowiązku odśnieżania chodnika, jeżeli znajduje się na nim płatny postój lub część przeznaczona jest na odpłatne parkowanie samochodów, wtedy za zachowanie czystości odpowiada zarząd dróg. Zarządca nieruchomości nie odpowiada również za odśnieżanie znajdujących się na chodniku przy jego domu przystanków tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych. Ten obowiązek spoczywa na przedsiębiorcach użytkujących tereny służące komunikacji publicznej, a jezdnię przylegającą do chodnika odśnieża zarządzający drogą.
Niestety nie wszyscy właściciele i gospodarze budynków znajdujących się nawet przy głównej ulicy naszego miasta usuwają zalegający na chodnikach śnieg. A jeśli to robią, to powstaje w tym miejscu pytanie, co robić z hałdami brudnego, zalegającego śniegu? Przecież góry szarego śniegu nie mogą zajmować połowy chodnika czy jezdni. W poprzednich latach służby miejskie wyznaczały miejsca, gdzie można wywieźć zalegający śnieg. W mieście wyznaczono dwa punkty, w których można go składować. Są to parkingi przy ul. św. Jadwigi i Kordeckiego, a drugi ul. Rolnicza przy Promenadzie im. Czesława Niemena. Oprócz tych dwóch miejsc, firma SITA zajmująca się odśnieżaniem miasta, może składować śnieg u siebie na terenie firmy. Przy okazji tematu odśnieżania, nie sposób nie poruszyć kwestii finansów przeznaczonych na ten cel.
– Wydaliśmy już wszystkie pieniądze z naszego budżetu na 2010 rok przeznaczone na odśnieżanie miasta – poinformowała nas zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, Elżbieta Swiłło i odesłała nas do kierownika MZDiT, Andrzeja Marczewskiego. – Zgodnie z zapisami w umowie fundusze na rok 2010 to ponad 3,5 mln. Na tę chwilę poszło już około 2,5-3 mln zł. Szczegółowe wyliczenia najprawdopodobniej poznamy już na pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia – powiedział Markiewicz. Skąd ta rozbieżność informacji? W końcu nie chodzi tu o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych, ale kwoty liczone w milionach? Miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach uda się wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content