Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Skrzyżowanie w Skrzydlowie wreszcie bezpieczniejsze

O niebezpiecznym skrzyżowaniu dróg powiatowych w miejscowości Skrzydlów (gmina Kłomnice) Tygodnik informował Czytelników jako pierwszy już w 2019 roku. To tam właśnie dochodziło do poważnych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, a w marcu 2019 roku do śmiertelnego wypadku. Okoliczni mieszkańcy słali więc petycje do władz powiatowych o zabezpieczenie skrzyżowania, zwłaszcza że w pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, do której dzieci, aby się dostać, muszą przejść przez skrzyżowanie. Nareszcie w połowie sierpnia 2022 roku oficjalnie oddano do użytku skrzyżowanie w obrębie dróg 1028 S i 1024 S. Zwiększenie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu to bez wątpienia ogromny sukces zabiegających o zmiany mieszkańców okolicznych miejscowości, radnych gminy Kłomnice i radnych powiatu częstochowskiego oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrzydlowie, która – w trosce o bezpieczeństwo uczniów – kilkukrotnie sygnalizowała konieczność przebudowy skrzyżowania.

Nowe skrzyżowanie jest bardzo nowoczesne, wyposażone zostało w system aktywnej informacji dla pieszych, w skład którego wchodzą pulsujące światła ostrzegawcze oraz głośniki załączane przez kurtynowy detektor ruchu pieszych PIR, wykrywający obecność pieszego w strefie przejścia. Również w nocy przejście jest doskonale widoczne. W przypadku zbliżania się pieszego do przejścia, system detekcji wykrywa ruch i tym samym w odpowiednim czasie uruchamia sygnał dźwiękowy oraz świetlny, które w połączeniu ostrzegają pieszego, jak i zbliżających się kierowców o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

Jak podkreślały obecne na otwarciu nowego skrzyżowania władze powiatowe: „bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem, a tym bardziej najmłodszych pokoleń, za które szczególnie czujemy się odpowiedzialni. Nie można pozostawiać przypadkowi bezpieczeństwa dzieci. Edukowanie kierowców, informowanie o ograniczeniach prędkości i wyższe kary nie przynoszą oczekiwanych skutków, dlatego wdrażamy rozwiązania wspierające pieszych w zachowaniu rozwagi na przejściach. Mamy nadzieję, że dodatkowe sygnały przypominające o konieczności zadbania o własne bezpieczeństwo pozwolą uniknąć kolejnych zdarzeń. Rodzice od nowego roku szkolnego mogą być bardziej spokojni, bo oprócz opiekunów, nad bezpieczeństwem dzieci będzie czuwał też system. Pamiętajmy, że nic jednak nie zastąpi edukacji i przestrzegania zasad.”

Całkowity koszt przebudowy skrzyżowania wyniósł 901.705,29 zł brutto. Udział Powiatu Częstochowskiego to 38,45 %, gminy Kłomnice – 8,32 %, a Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 53,23 %. W tym miejscu należy przypomnieć, że w 2020 roku w związku z możliwością pozyskania z zewnątrz środków finansowych Powiat Częstochowski złożył wniosek o dofinansowanie projektu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu. W rankingu złożonych wniosków do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wniosek Powiatu Częstochowskiego uplasował się na 12 miejscu, lecz w rozstrzygnięciu ostatecznym nie został uwzględniony do dofinansowania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojewoda śląski wytypował 20 tego typu inwestycji z całego województwa. Ostatecznie sfinansowano tylko 1, nie ten w Skrzydlowie. Jednak po dwóch latach udało się doprowadzić do remontu skrzyżowania.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content