W poprzednim odcinku cyklu była mowa o chronionych gatunkach flory i fauny, które występują w Parkach Krajobrazowych na terenie województwa śląskiego Niektóre z nich są naprawdę niezwykłe. Zacznijmy od rośliny,którązpewnościąwarto poznać.
Ciemiężyca zielona (łac.Veratrum lobelianum), którą można spotkać w parku, położonym na terenie Lasów Lublinieckich. Jest to gatunek rośliny z rodziny melantkowatych, może dochodzić do 150 cm wysokości. Ma duże eliptyczne liście i żółtozielone kwiaty. Kwitnie od lipca. Preferuje miejsca wilgotne, jak np.: brzegi potoków. Na terenach nizinach, ten trujący skąd inąd gatunek znależć można w naszym kraju naprawde rzadko, dlatego jego obecność w dolinie Liswarty jest tym bardziej interesująca.
W tym samym parku występuje inny równie unikatowy i chroniony gatunek.
Lilia złotogłów (łac. Lilium martagon) – to bylina z rodziny liliowatych, o sztywnej łodydze, podłużnych liściach i pięknych, barwnych kwiatach, których zapachem przyciąga, zapylające ją owady. Właśnie te kwiaty są przyczyną jej stopniowego wyniszczenia w środowisku naturalnym. Kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia. Spotykana jest także Europie i Azji, w zaroślach i zrębach oraz w najwyższych miejscach na halach. W Polsce jest rośliną bardzo rzadką. Tym bardziej uzasadniona jest jej ochrona.
Śląskie parki krajobrazowe to także bardzo dużo unikatowych gatunków zwierząt, m.in: wiele odmian nietoperzy.
Zatrzymajmy się jednak przy znanej z literatur, legendarnej sowie.
Puszczyk (łac. Strix aluco) – to średnich rozmiarów ptak z rodziny sów. Może mieć różne ubarwienie, od szarego do brązowego. Co prawda zamieszkuje prawie cały kontynent europejski – choć można ją też spotkać w Azji i w Afryce – ale w polskich lasach spotykamy ją coraz rzadziej, m.in: z powodu coraz bardziej zmniejszającego się dostępu do pokarmu (żywi się myszami, szczurami i nnymi gryzoniami). Musi też mieć stały dostęp do dziuplastych drzew, gdyż w innym przypadku nie będzie się rozmnażać.
Wybrane gatunki roślinne i zwierzęce, ze śląskich parków krajobrazowych, to zaledwie ułamek długiej listy – przedstawionej w całości, w poprzednim odcinku – bogactwa naturalnego naszego regionu.
Wypada jednak nieustannie zwrócić uwagę na konieczność ochrony ginących gatunków dla dobra naszej pięknej planety.
Nie zapominajmy, że nie mieszkamy tu sami. Ziemia to nasz wspólny dom.
4 komentarzy
weż nic nie pomogło mam zadanie z przyrody a wy 3 roślinki wymieniliście
z czego jedna to sowa
trochę mało
trochę mało