Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Pod patronatem „7 dni”

W świecie koronekW Galerii Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury zobaczyć można ciekawą wystawę rękodzieła artystycznego „Zaczarowany świat nici i szydełka”.

Niezwykle pracochłonna ekspozycja koronek Beaty Legierskiej i Ireny Kawulok, wpisuje się w program XIX Krajowej Wystawy Rolniczej i XI Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Obie autorki pochodzą z Istebnej. Sztuki koronkarstwa uczyły się od dziecka. – Mama nauczyła mnie heklowania. Nie było to moje ulubione zajęcie. Koleżanki czekały na mnie na podwórku, a ja musiałam najpierw uheklować serwetkę. Pamiętam, że jako dziecko obiecałam sobie, że nigdy nie będę tego robić, ale stało się inaczej. Już od 16 lat zajmuję się koronką. Uważam, że dzień bez heklowania jest dniem straconym – mówi Beata Legierska. Mistrzyni heklowania z Trójwsi Beskidzkiej ma zbiór koronek powstałych z najstarszych wzorów. Opracowała także wzornik, w którym  zestawione są obok siebie dawne motywy oraz nowe, z ich nazwami gwarowymi. Legierska naprawia i reperuje stare czepce wykonane z najcieńszych nici. Źródłem jej inspiracji jest przyroda oraz archaiczne wzory.
Irena Kawulok koronkarstwo traktuje jako hobby, a także sposób na powiększenie domowego budżetu. Kompozycje kreuje sama, czerpiąc wzory z najstarszych zachowanych dzieł koronczarek istebniańskich. Obecne w jej dziełach elementy wzorów to, m.in. sliwki, japka, listki, winohradki, wisienki i figury geometryczne, o czym można się przekonać, zwiedzając piękną wystawę w ROK-u.
Autorki odnoszą sukcesy w sztuce koronkarstwa. Beata Legierska zajęła I miejsce w konkursie na koronkę koniakowską i haft krzyżykowy, zorganizowanym w 2001 roku w Bielsku-Białej. Otrzymała też I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie  Sztuki Ludowej „A to Polska właśnie”… w Lublinie 2004 roku – konkursie na  najładniejszą koniakowską koronkę. Zdobyła Grand Prix podczas IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej „Z nitki i gliny” w Częstochowie w 2009 roku. Otrzymała również stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Jej prace można podziwiać na wystawach w kraju i za granicą.
Irena Kawulok eksponuje swoje prace w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, w Galerii „Na szańcach” w Koniakowie oraz w Galerii „Kukuczka” w Istebnej. W konkursie na „Pamiątkę z Polski” wykonała piękny krawat, wywołując zachwyt jury.
Koronkarstwo to forma zarobku, ale przede wszystkim pasja. – Mam to szczęście, że robię to, co lubię najbardziej – mówi Beata Legierska. Prezentowana w Galerii Art-Foto wystawa, wzbudza uznanie zwiedzających, przekonuje o kreatywności autorek. Efekty pracy Beaty Legierskiej i Ireny Kawulok można podziwiać do 22 września.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content