Wręczyca Wielka Wręczyca Wielka sukcesywnie dba o rozwój nie tylko kultury, ale także o jej zaplecze – infrastrukturę. Dowodem na to jest realizacja budowy sali widowiskowej w budynku Gminnego Ośrodka Kultury.
Etap I przedsięwzięcia obejmował wnętrza: wykończenie podłóg, sufitów i ścian w taki sposób, aby stworzyć odpowiednią dla tego typu pomieszczeń akustykę. Prace finansowane były ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość dofinansowania to 719.954,99 PLN. – Prace w zasadzie dobiegły końca już w maju, lecz musieliśmy jeszcze wykonać całą papierkową robotę oraz dopilnować spraw związanych z bezpieczeństwem w obiekcie – mówi Robert Wiśniewski z wręczyckiego GOK-u. Placówka nie osiada jednak na laurach i cały czas poszukuje środków na ulepszenie techniczne sali i wykończenie sceny, mimo, że już jest bardzo funkcjonalna. – Sala jest efektowna i profesjonalna. To ukoronowanie wieloletnich działań, cieszymy się z tak efektywnego wykorzystania czasu. Dobrze świadczy to nie tylko o nas, ale o całej gminie, która potrafi świetnie wykorzystać zdobyte unijne środki – mówi dyrektor ośrodka Andrzej Kała.
Oficjalne zaprezentowanie imponującej sali nastąpi 7 listopada podczas XII Jesiennego Koncertu dla Sympatyków Kultury. Cykliczna impreza muzyczno-taneczna połączona zostanie z innymi wydarzeniami artystyczno-eventowymi. Jednym z nich jest dzień otwarty GOK-u, aby mieszkańcy mogli na spokojnie zwiedzać ośrodek kultury – W ubiegłym roku nie mogliśmy zoganizować w pełni naszych corocznych imprez na ze względu na prace budowlane, teraz chcemy w taki właśnie niekonwencjonalny sposób uroczyście otworzyć nową salę – informuje Robert Wiśniewski. Wręczycki GOK zapowiada tym samym jesienną ofensywę kulturalną -14 listopada odbędzie się V Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego, a także VII Powiatowe Konfrontacje Teatralne w dniach 16-17 listopada.
Sala widowiskowa tej klasy to zjawisko niecodzienne w tego typu ośrodkach. To dowód na to, że nawet w małych miejscowościach nie brakuje ludzi, chcących pozytywnie kreować rzeczywistość nie tylko kulturalną. Działalność GOK-u ma na celu zachęcenie społeczności lokalnej do czynnego udziału w wydarzeniach, a sala ponosi standard organizowanych imprez. To z kolei przyczynia się do wzrostu znaczenia kultury w rozwoju społeczno gospodarczym gminy i całego regionu.