Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ryby chronione: Piskorz (Misgurnus fossilis)

To niezwykle tajemnicza ryba. Zna ją każdy ale większość jedynie z powiedzenia „wić się jak piskorz”. Mało kto jednak wie, skąd tak naprawdę pochodzi jej nazwa.

Piskorz wyglądem przypomina węża. Ma bardzo wydłużone, niemal idealnie walcowate ciało, tylko z tyłu odrobinę spłaszczone. Do tego mała główka z niewielkim, dolnym otworem gębowym z mięsistymi wargami, na których umiejscowione jest 10 wąsików. Wszystkie płetwy, łącznie z ogonową są zaokrąglone i tylko u samców płetwa grzbietowa jest zaostrzona i nieco wyższa. Piskorze są koloru brudnożółtego, a ich ciało pokrywają liczne plamki. Barwa ciała jest zmienna i zależy od środowiska, w którym ryba przebywa. Najczęściej ma ciemno-brązowy grzbiet, jaśniejsze boki z dużą, ciemną podłużną smugą oraz ciemnymi podłużnymi pasami pod i nad tą smugą. Brzuch piskorza jest zupełnie jasny (zdarzają się jednak egzemplarze żółte, złociste lub białe). Ryba pokryta jest drobniutkimi łuskami, a gruba warstwa śluzu powoduje, że jest praktycznie niewidoczne.
Piskorz dorasta do 20 cm długości, ale można też spotkać, choć bardzo rzadko, osobniki przekraczające 30 cm. Piskorz występuje tylko w Europie: od północnej Francji przez dorzecze Dunaju aż do Wołgi. Gatunek ten zasiedla płytkie, zamulone zbiorniki wodne, starorzecza i błotniste rzeczki. Żyć może nawet w takich miejscach, gdzie deficyty wodne i tlenowe nie pozwalają przetrwać żadnym innym rybom. Gdy w wodzie brakuje tlenu piskorz podpływa pod powierzchnię i cmoknięciem połyka pęcherz powietrza, który przechodzi przez przewód pokarmowy i tam przez śluzówkę jelita jest wchłaniany do organizmu. Jeżeli weźmiemy rybę do ręki, to uchodzące z niej powietrze wydaje cichy pisk – stąd  jej nazwa.
 Piskorz żyje na dnie rzeki i prowadzi spokojny tryb życia, jednak przed zmianą pogody, szczególnie przed burzą, niesamowicie się ożywia, podpływa pod powierzchnie i zaczyna chaotycznie pływać. Kiedyś w warunkach hodowli akwaryjnej cechę tą wykorzystywano do przepowiadania pogody.
W okręgu częstochowskim piskorza można spotkać w niektórych starorzeczach Warty.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content