Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Region częstochowski BLIŻEJ NATURY: Jak gminy wspierają lokalne rolnictwo?

WFOŚiGW w KatowicachCo wpływa na rozwój rolnictwa? Niebagatelne znaczenie mają warunki przyrodnicze – ukształtowanie terenu, warunki atmosferyczne, czy rodzaj gleb. Swoje znaczenie mają też warunki poza przyrodnicze, w tym polityka rolna prowadzona przez państwo czy poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. My sprawdziliśmy jak swoich rolników wspierają poszczególne gminy z regionu częstochowskiego, w których rolnictwo stanowi ważny element funkcjonowania gminy.

Doradztwo rolnicze
Większość gmin z naszego regionu prowadzi doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych przez rolników. Gminy zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty mające wpływ na rolnictwo, a także ściśle współpracują z organizacjami rolniczymi.

– W budynku Urzędu Gminy Lelów znajduje się punkt doradczy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Mieszkańcy mają w ten sposób możliwość zasięgnięcia szerszej informacji m.in. o możliwościach dofinansowania swoich gospodarstw rolniczych, uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosków o płatność obszarową. Ponadto współorganizujemy wiele licznych szkoleń dla rolników m.in. z zakresu systemu płatności obszarowych,  z zakresu stosowania środków ochrony roślin, zasad nawożenia mineralnego roślin rolniczych, znaczenie pszczół w życiu człowieka i ich ochrona przed zatruciami, szkód łowieckich wyrządzanych przez dzikie zwierzęta w uprawach rolnych oraz sposoby ich szacowania czy opłat do zużytego własnego materiału siewnego. Organizujemy również wyjazdy na targi, w których biorą udział rolnicy z terenu naszej gminy – informuje Anna Mazanek z Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Lelów.

Podatkowe eldorado
Gminy z naszego regionu, w których rolnictwo ma szczególne znaczenie, prowadzą sprzyjającą rolnikom politykę podatkową. Przykładowo, w gminie Mykanów na przestrzeni ostatnich lat stawki podatku rolnego utrzymują się na podobnym, stabilnym poziomie. Rolnicy nie są narażeni na zmiany podatku spowodowane chwilowymi wzrostami cen żyta. W sytuacjach szczególnie trudnych dla rolnika spowodowanych np. chorobą czy w przypadku klęsk spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak gradobicie, susza,  nawalne deszcze czy trąby powietrzne, stosowane są umorzenia podatku rolnego. Istnieją również w indywidualnych przypadkach możliwości rozłożenia należności podatkowych na raty oraz przesunięcia terminów płatności. Z kolei rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne na terenie gminy Lelów są zwolnieni od płacenia podatku od nieruchomości (od budynków mieszkalnych i gospodarczych).

Mstów promuje jabłka
Sadownictwo to jedna z najszybciej rozwijających się branż w obrębie rolnictwa. Polskim ogrodnikom i sadownikom trudno dorównać pod względem postępu i innowacyjności. Jakość i cena naszych owoców i warzyw sprawiają, że Polska plasuje się w światowej czołówce. Sadownictwo jest istotnym działem rolnictwa w gminie Mstów, na terenie której sady zajmują ponad 200 hektarów, a dominują jabłonie – Reklamujemy tę produkcję budując markę Mstowskie Sady. Przybliżamy ją używając hasła Owocowo w Mstowie, organizując Święto Jabłka i Święto Kwitnącej Jabłoni. Promowaliśmy mstowską produkcję sadowniczą min. w Częstochowie, Katowicach czy Chorzowie. Nakręciliśmy również film promujący tę produkcję oraz programy kulinarne pokazujące ciekawe wykorzystanie jabłek. Wspólnie z sadownikami budowaliśmy też potrzebny im do produkcji wodociąg – mówi Adam Markowski, z-ca wójta gminy Mstów. Sadownicy z Mstowa są znani i doceniani nie tylko w regionie częstochowskim, ale i w skali ogólnopolskiej. Krzysztof Pytlarz z rąk ministra rolnictwa Marka Sawickiego otrzymał nagrodę za III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najbardziej Innowacyjny Młody Rolnik 2010”, w którym honorowano za najbardziej efektywne wykorzystanie środków unijnych. W gospodarstwie sadowniczym Pytlarza z Wancerzowa znajduje się min. sortownia jabłek, która w ciągu godziny sortuje dwie tony jabłek. Gospodarstwo posiada też przechowalnię (na ok. 220 ton jabłek), w której dzięki odpowiedniemu stężeniu powierza i chłodzeniu, jabłka można przechowywać nawet dziewięć miesięcy, zachowując przy tym wysoką jakość owoców.

„Mój rynek” w Lelowie
W 2013 r. w Lelowie zostało otwarte gminne targowisko „Mój rynek”, na którym można kupić m.in. produkty lokalnych rolników – Przeważająca część mieszkańców naszej gminy znajduje zatrudnienie w rolnictwie. Produkty, które powstają w indywidualnych gospodarstwach, ze względu na swój charakter często można nazwać produktami naturalnymi, którymi chcemy się dzielić z ludźmi. Jako gmina pragniemy wspierać naszych mieszkańców  w sprzedaży produktów lokalnych, aktywizować ich do działań, które będą podnosić atrakcyjność naszego regionu. Produkty tradycyjne są doskonałą formą prezentowania lokalnych zwyczajów i odgrywają ważną rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego – przekonuje Anna Mazanek. Ostatnio uznanie zdobył lelowski chleb – gmina Lelów otrzymała za niego nagrodę od ministra Sawickiego za wyróżnienie w konkursie „Mój Rynek – Mój Produkt 2015” na najlepszy produkt lokalny.

Aktywny Mykanów
Swoich rolników aktywnie promuje też gmina Mykanów.

– Organizujemy wystawy promujące produkcję rolniczą i ogrodniczą, wyjazdy na targi, rok rocznie prowadzimy akcję propagującą wapnowanie gleb na terenie gminy, jesteśmy współorganizatorami konkursów  „Estetycznie Zagospodarowana Zagroda Wiejska”, oraz „Przodujący Producent Rolny”, których rozstrzygnięcie następuje na dożynkach powiatowych. W 2014 r. gospodarstwo Piotra Merca z Radostkowa zajęło I miejsce w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” – mówi Adam Wochal, Inspektor ds. rolnictwa w gminie Mykanów.

Swoje zasługi w tym zakresie ma również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który poprzez różne akcje edukacyjne i konkursy podkreśla duże znaczenie i promuje lokalne gospodarstwa i rolników.

 

https://www.wfosigw.katowice.pl/files/loga/uklad_pionowy.jpg

 

„Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

“Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content