WFOŚiGW w KatowicachCo wpływa na rozwój rolnictwa? Niebagatelne znaczenie mają warunki przyrodnicze – ukształtowanie terenu, warunki atmosferyczne, czy rodzaj gleb. Swoje znaczenie mają też warunki poza przyrodnicze, w tym polityka rolna prowadzona przez państwo czy poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. My sprawdziliśmy jak swoich rolników wspierają poszczególne gminy z regionu częstochowskiego, w których rolnictwo stanowi ważny element funkcjonowania gminy.
Doradztwo rolnicze
Większość gmin z naszego regionu prowadzi doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych przez rolników. Gminy zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty mające wpływ na rolnictwo, a także ściśle współpracują z organizacjami rolniczymi.
– W budynku Urzędu Gminy Lelów znajduje się punkt doradczy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Mieszkańcy mają w ten sposób możliwość zasięgnięcia szerszej informacji m.in. o możliwościach dofinansowania swoich gospodarstw rolniczych, uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosków o płatność obszarową. Ponadto współorganizujemy wiele licznych szkoleń dla rolników m.in. z zakresu systemu płatności obszarowych, z zakresu stosowania środków ochrony roślin, zasad nawożenia mineralnego roślin rolniczych, znaczenie pszczół w życiu człowieka i ich ochrona przed zatruciami, szkód łowieckich wyrządzanych przez dzikie zwierzęta w uprawach rolnych oraz sposoby ich szacowania czy opłat do zużytego własnego materiału siewnego. Organizujemy również wyjazdy na targi, w których biorą udział rolnicy z terenu naszej gminy – informuje Anna Mazanek z Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Lelów.
Podatkowe eldorado
Gminy z naszego regionu, w których rolnictwo ma szczególne znaczenie, prowadzą sprzyjającą rolnikom politykę podatkową. Przykładowo, w gminie Mykanów na przestrzeni ostatnich lat stawki podatku rolnego utrzymują się na podobnym, stabilnym poziomie. Rolnicy nie są narażeni na zmiany podatku spowodowane chwilowymi wzrostami cen żyta. W sytuacjach szczególnie trudnych dla rolnika spowodowanych np. chorobą czy w przypadku klęsk spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak gradobicie, susza, nawalne deszcze czy trąby powietrzne, stosowane są umorzenia podatku rolnego. Istnieją również w indywidualnych przypadkach możliwości rozłożenia należności podatkowych na raty oraz przesunięcia terminów płatności. Z kolei rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne na terenie gminy Lelów są zwolnieni od płacenia podatku od nieruchomości (od budynków mieszkalnych i gospodarczych).
Mstów promuje jabłka
Sadownictwo to jedna z najszybciej rozwijających się branż w obrębie rolnictwa. Polskim ogrodnikom i sadownikom trudno dorównać pod względem postępu i innowacyjności. Jakość i cena naszych owoców i warzyw sprawiają, że Polska plasuje się w światowej czołówce. Sadownictwo jest istotnym działem rolnictwa w gminie Mstów, na terenie której sady zajmują ponad 200 hektarów, a dominują jabłonie – Reklamujemy tę produkcję budując markę Mstowskie Sady. Przybliżamy ją używając hasła Owocowo w Mstowie, organizując Święto Jabłka i Święto Kwitnącej Jabłoni. Promowaliśmy mstowską produkcję sadowniczą min. w Częstochowie, Katowicach czy Chorzowie. Nakręciliśmy również film promujący tę produkcję oraz programy kulinarne pokazujące ciekawe wykorzystanie jabłek. Wspólnie z sadownikami budowaliśmy też potrzebny im do produkcji wodociąg – mówi Adam Markowski, z-ca wójta gminy Mstów. Sadownicy z Mstowa są znani i doceniani nie tylko w regionie częstochowskim, ale i w skali ogólnopolskiej. Krzysztof Pytlarz z rąk ministra rolnictwa Marka Sawickiego otrzymał nagrodę za III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najbardziej Innowacyjny Młody Rolnik 2010”, w którym honorowano za najbardziej efektywne wykorzystanie środków unijnych. W gospodarstwie sadowniczym Pytlarza z Wancerzowa znajduje się min. sortownia jabłek, która w ciągu godziny sortuje dwie tony jabłek. Gospodarstwo posiada też przechowalnię (na ok. 220 ton jabłek), w której dzięki odpowiedniemu stężeniu powierza i chłodzeniu, jabłka można przechowywać nawet dziewięć miesięcy, zachowując przy tym wysoką jakość owoców.
„Mój rynek” w Lelowie
W 2013 r. w Lelowie zostało otwarte gminne targowisko „Mój rynek”, na którym można kupić m.in. produkty lokalnych rolników – Przeważająca część mieszkańców naszej gminy znajduje zatrudnienie w rolnictwie. Produkty, które powstają w indywidualnych gospodarstwach, ze względu na swój charakter często można nazwać produktami naturalnymi, którymi chcemy się dzielić z ludźmi. Jako gmina pragniemy wspierać naszych mieszkańców w sprzedaży produktów lokalnych, aktywizować ich do działań, które będą podnosić atrakcyjność naszego regionu. Produkty tradycyjne są doskonałą formą prezentowania lokalnych zwyczajów i odgrywają ważną rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego – przekonuje Anna Mazanek. Ostatnio uznanie zdobył lelowski chleb – gmina Lelów otrzymała za niego nagrodę od ministra Sawickiego za wyróżnienie w konkursie „Mój Rynek – Mój Produkt 2015” na najlepszy produkt lokalny.
Aktywny Mykanów
Swoich rolników aktywnie promuje też gmina Mykanów.
– Organizujemy wystawy promujące produkcję rolniczą i ogrodniczą, wyjazdy na targi, rok rocznie prowadzimy akcję propagującą wapnowanie gleb na terenie gminy, jesteśmy współorganizatorami konkursów „Estetycznie Zagospodarowana Zagroda Wiejska”, oraz „Przodujący Producent Rolny”, których rozstrzygnięcie następuje na dożynkach powiatowych. W 2014 r. gospodarstwo Piotra Merca z Radostkowa zajęło I miejsce w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” – mówi Adam Wochal, Inspektor ds. rolnictwa w gminie Mykanów.
Swoje zasługi w tym zakresie ma również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który poprzez różne akcje edukacyjne i konkursy podkreśla duże znaczenie i promuje lokalne gospodarstwa i rolników.
„Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.
“Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.