Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Rajd Pamięci

Dla uczczenia zdarzeń sprzed 71 lat odbędzie się Rajd Pamięci.

Pasjonaci z Opola po raz 25. biorący udział w uroczystością pod Mokrą, kilka lat temu przyjęli imię 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, już w środę 25 sierpnia w sile 30 osób i 20 koni udadzą się konno na pole bitwy dowodzeni przez Piotra Zdybowicza. Po drodze będą mieć popasy w Leśnej i ??ugach-Radłach, by w piątek 27 sierpnia od strony Wichrowa przez Starokrzepice wjechać paradnie do Krzepic, gdzie gościnni krzepiczanie przygotowali popas na targowisku.
W sobotę wezmą udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Pasjonatów na czele z Romualdem Cieślą i burmistrzem miasta Krystianem Kotynią. W Krzepicach dołączy też bardzo silna krakowska grupa Małopolskiego Klubu Jeździeckiego ze Zbigniewem Burzyńskim, który poprowadzi taczankę oraz 60 osób z 40 końmi. Szczecin zadeklarował przyjazd 12 osób. Będzie też Policja Konna z Częstochowy, harcerze z 12. Drużyny Kawaleryjskiej z Częstochowy (15 osób) oraz harcerze z Kłobucka w sile 20 osób. Dołączą też miejscowi pasjonaci z 10 końmi. Wszyscy ci uczestnicy będą brali udział w mszy polowej w Krzepicach “Ku przestrodze żyjących i pamięci pomordowanych”, po czym polnymi drogami przejadą do Wilkowiecka, gdzie podejmą ich: wójt Opatowa Bogdan Sośniak, Jacek Paturej i Jerzy Bardziński. W Wilkowiecku uczestnicy znajdą zakwaterowanie w szkole oraz w czterech rozstawionych namiotach, konie będą również opatrzone owsem i sianem i zabezpieczone zadaszeniami z plandek, które ufunduje Marek Włodarczyk Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Kłobucku. Wieczorem o godzinie 18.00 w miejscowym kościele odbędzie się msza w intencji poległych i zmarłych żołnierzy września. Później uczestnicy pojadą pod pomnik w Mokrej, gdzie odbędzie się Lekcja Śpiewu Patriotycznego. Gospodarzami będą Henryk Owczarek, Zbigniew Graj, Marcin Sznober i Czesław Sakaus.
W niedzielę 29 sierpnia uczestnicy zostaną przewiezieni na mszę na Jasnej Górze, gdzie przy Cudownym Obrazie ojciec Rakoczy odprawi uroczystą mszę transmitowaną na cały świat przez Telewizję TRWAM. Na mszę poprowadzi orkiestra OSP Miedźno w nowych mundurach i przy dźwiękach muzyki wojskowej z tamtych lat. Po powrocie uczestnicy odwiedzą mogiłę na cmentarzu w Miedźnie, gdzie odbędzie się apel pamięci. Przewóz wszystkich gości zapewnia Starostwo Powiatowe w Kłobucku. O 14.30 rolę gospodarza przejmie wójt Miedźna Andrzej Szczypiór. O 15.00 odbędzie się msza w Mokrej z udziałem ostatnich kombatantów i ich rodzin. Swój przyjazd zapowiedział pan pułkownik Będkowski z Londynu walczący pod Mokrą oraz pani Różycka z Warszawy i pan Sarna z Krakowa, którzy są potomkami kombatantów spod Mokrej.
Organizatorzy przy pomocy pań: Iwony Miarki i Krystyny Kochel uwarzą “smalec ułański” według wojennej receptury. Taka sama ilość karkówki i słoniny krojona jest w drobną kostkę, po czym dodaje się cebulę i inne przyprawy, zalewa się całość wodą i gotuje na wolnym ogniu aż do odparowania wody, po czym już tylko palce lizać. Proste i smaczne.
IV RAJD PAMI??CI Starokrzepice-Krzepice-Opatów-Wilkowiecko-Mokra-Miedźno odbędzie się w dniach 27-28-29 sierpnia br.
Zapraszamy na imprezę nie tylko czytelników Tygodnika „7 dni”, ale także wszystkich, którym pamięć i tradycja nie są obce, a patriotyzm mają w sercu.
Honorowy patronat nad imprezą objął także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Sekretarz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Kłobucku

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content