Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Rado Miasta, czy pamiętasz o Wspólnotach Mieszkaniowych?

W połowie czerwca w siedzibie redakcji Tygodnika „” doszło do pierwszego, organizacyjnego spotkania mieszkańców, administratorów i zarządów Wspólnot Mieszkaniowych.W zebraniu wzięło udział kilkanaście osób z różnych dzielnic Częstochowy i różnych Wspólnot, administrowanych przez prywatne podmioty, jak również przez ZGM. Większość przybyłych do naszej redakcji przedstawicieli mieszkańców chciała podzielić się problemami, z którymi borykają się Wspólnoty. Wśród poruszanych tematów znalazły się sprawy braku miejsc parkingowych, dokładnych pomiarów na budynkach (inwentaryzacja) i nieuregulowanych spraw właścicielskich w przypadku piwnic.

Na niektóre z trudnych pytań, mieszkańcy uzyskali odpowiedź od razu. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel ZGM–u Krzysztof Chochliński (Dział ds. Wspólnot).

Tematem przewodnim, najbardziej interesującym Wspólnoty była sprawa utrzymania czystości i porządku na terenach przylegających do budynków, w tym pielęgnacji zieleni, a zwłaszcza ponoszenia za to kosztów. Większość obecnych na spotkaniu Wspólnot ma nieuregulowany stan prawny do gruntów wkoło budynków, a tym samym utrzymuje je w czystości z naruszeniem prawa. Z sali padło pytanie, kierowane do przedstawiciela ZGM: „dlaczego administrator terenów gminnych (ZGM) przerzuca te koszty na Wspólnoty Mieszkaniowe? Zdaniem pracownika Działu ds. Wspólnot: „nie są to duże pieniądze”. Z tak stawianą kwestią wydatków, które ponoszą Wspólnoty (koszty eksploatacji budynku) nie zgadzali się obecni na spotkaniu mieszkańcy: „Dla nas każdy grosz się liczy, nie będziemy sprzątać terenu, którego właścicielem jest magistrat. O tym zresztą mówi ustawa o porządku i czystości w gminach – dbałość o te tereny to obowiązek miasta, podobnie jak wymiana nawierzchni płyt chodnikowych czy jezdni”. 

Ponad trzy godzinne spotkanie zakończyło się postulatem do radnych miasta Częstochowy:

„Zwracamy się z prośbą do radnych miasta Częstochowy, by podczas najbliższej sesji rady miasta zajęli się sprawą terenów wokół bloków. Wiele lat temu powinno być podpisane porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta a Wspólnotami Mieszkaniowymi, regulujące stan prawny dotyczący korzystania i utrzymywania terenów wokół bloków, na korzystnych warunkach dla mieszkańców. Niestety, ok. 90 procent Wspólnot, dba o czystość, porządek i pielęgnację zieleni, mimo, że nie są właścicielami tych terenów. Co prawda w roku 2010 prezydent wydał na bazie uchwały rozporządzenie w sprawie zasad wydzierżawiania Wspólnotom Mieszkaniowym nieruchomości gruntowych stanowiących własności Gminy Miasta Częstochowy przylegających do nieruchomości tych Wspólnot, ale nie daje ono żadnych praw do dysponowania dzierżawionym terenem, a jedynie opłaty, z tytułu czynszu dzierżawnego i podatku od nieruchomości, obciążających Wspólnoty.
My mieszkańcy możemy ponosić koszty, ale chcemy czuć się właścicielami tych terenów!
Prosimy radnych o zajęcie się tym tematem, gdyż Wspólnoty Mieszkaniowe nie chcą być dłużej wykorzystywane przez miasto i łamać prawa. Zapowiadamy, że obecny stan rzeczy jest dla nas nie do zaakceptowania, a to oznacza, iż w przyszłości Wspólnoty zaprzestaną utrzymywania terenów miasta”.

Uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania i dalszych dyskusji w ważnych dla Wspólnot Mieszkaniowych sprawach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content