Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

PZD zastrasza, PO uspokaja

– Chcielibyśmy uspokoić osoby uprawiające ogródki, że nowa ustawa nie zostanie napisana przeciwko nim, ale z myślą o nich i równości wobec prawa – łagodzi nastroje działkowców poseł Halina Rozpondek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych z 2005 roku jest niezgodna z Konstytucją – sprzeczność ta dotyczy 24 artykułów spośród 50. Wokół sprawy wybuchł medialny zamęt. W związku z tematem działacze częstochowskiej PO zwołali konferencję prasową. Spotkanie odbyło się 16 lipca na zaproszenie posłów Haliny Rozpondek, Izabeli Leszczyny, Grzegorza Sztolcmana (nieobecnego na konferencji) oraz senatora Andrzeja Szewińskiego.
Sejm ma 18 miesięcy na naprawę prawa dotyczącego rodzinnych ogrodów działkowych. Regulacji wymagają trzy główne kwestie: niekonstytucyjny monopol Polskiego Związku Działkowców (PZD), sytuacja prawna właścicieli gruntów, na których znajdują się ogrody działkowe oraz niejasny status działkowców. Kto przygotuje projekt nowej ustawy? – Obecnie każdy klub chciałby się tym zająć, ale naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie międzypartyjnej komisji. Już zgłosiłam swój akces w pracy takiego zespołu – deklaruje poseł Rozpondek. Organizatorzy konferencji apelują w imieniu klubu o ponadpartyjne konsultacje. Jeśli porozumienie nie będzie możliwie, wówczas PO przedstawi własny projekt ustawy, który – jak twierdzą posłowie – od dawna jest już gotowy, choć nigdy nie wszedł w obrady. – Trzeba go powtórnie przeanalizować. Tą kwestią zajmie się na pewno Witold Pol, który pracował nad tym już wcześniej – informują częstochowscy politycy.
– Nowa ustawa – mówi Izabela Leszczyna – powinna chronić prawa działkowców, dlatego  już trzy lata temu byliśmy przeciwni propozycji PiS-u o uwłaszczeniu. Nie wszystkie grunty mają jasną sytuację prawną, więc jedni mogliby dostać ziemię za grosze, a inni musieliby za to grubo zapłacić – przekonuje. Projekt nowej ustawy – deklarują działacze częstochowskiej PO – powinien zrównać wszystkich wobec prawa, ale także zagwarantować działkowiczom możliwość swobodnego i legalnego w świetle Konstytucji zrzeszania się. Nowa ustawa nie będzie zatem wymierzona przeciwko działkowiczom, ale monopoliście jakim jest PZD.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content