Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Przygody Dadzika…” w Rędzinach

Dzieciaki z gminy Rędziny dostały prezenty… Były żarty, pytania i mnóstwo radości, gdy przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas rędzińskich szkół otrzymali książeczkę pod tytułem „Przygody Dadzika, który nie wiedział, gdzie wrzucać papierki po batonikach”.

Książeczka w formie bajki – opowiadania, przedstawia przygody chłopca o imieniu Dadzik, który wychodząc ze szkoły wyrzuca na chodnik papierek po wcześniej zjedzonym batoniku. Jego niechlubny czyn jest początkiem całej serii przykrych zdarzeń. Papierek o imieniu Oski ożywa i w rewanżu za porzucenie tworzy gang „śmieciowy”, którego aspiracją jest opanowanie przez odpady całego świata. I tak się dzieje. Zmartwione sytuacją dzieci, w tym Dadzik postanawiają pozbierać wszystkie śmieci, ale rozdzielając – segregując je do odpowiednich kontenerów. Szklane butelki trafiły do kontenerów ze szkłem, papierki do papierów, a plastikowe śmieci do kontenerów z plastikiem. Morał bajki jest oczywisty i aż podwójny: świat powinien być czysty i zależy to od nas oraz śmieci „lubią być w swoim towarzystwie”. Papierek Oski znalazł ujście nadmiernej energii w zabawie z innymi papierkami, czego nie mógł zrobić ze szklaną butelką czy metalową puszką po napoju.
Nie tylko zabawa
Realizacja projektu nie była dla jego twórcy – Fundacji 7 dni prosta, przede wszystkim dlatego, że adresatami były dzieci od lat 3 do 9, które zupełnie inaczej rozumieją pojęcie segregacji śmieci. W przedsięwzięciu chodziło o skuteczne wpływanie na świadomość ekologiczną najmłodszego pokolenia. Dodatkowymi atutami książeczki było – poniekąd – wymuszenie na dziecku aktywności w jej wypełnieniu i rozwiązaniu konkursów umożliwiających otrzymanie Certyfikatu Strażnika Przyrody. Stąd książeczka oprócz edukacyjnego wymiaru ekologicznego nabrała znaczenia pamiątki rodzinnej. Jednym z elementów projektu było zaangażowanie placówek oświatowych a także samorządowych, również nauczycieli i rodziców. W ten jakże prosty, ale i oczywisty sposób dziecko wpłynęło na dorosłych „przywołując ich do porządku”, co w globalnym rozrachunku – wyedukowani młodzi i starsi – ma znaczenie na stan środowiska naturalnego.

Książeczka „Przygody Dadzika, który nie wiedział, gdzie wrzucać papierki po batonikach” nie mogła by powstać, gdyby nie Fundacja CEMEX  Budujemy Przyszłość. Przedsięwzięcie „Dzieci rozdzielają śmieci” realizowane było w ramach projektu grantowego finansowanego przez Fundację CEMEX Budujemy Przyszłość.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content