Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Przegrani w wyborach na prezydenta Częstochowy – zabrali głos

Co było powodem, ze w II turze wyborów na prezydenta miasta Częstochowy kandydat Lewicy – Krzysztof Matyjaszczyk, obecnie urzędujący prezydent spotka się z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości Moniką Pohorecką (obecnie radną miasta Częstochowy i wiceprezeską spółki skarbu państwa JAFP)?
Czego nie zrobili: Tomasz Stala (Alternatywa dla Częstochowy), Małgorzata Terrero-Rozmus (Wybieram Częstochowę), Łukasz Banaś (Koalicja Obywatelska) i Krzysztof Świerczyński (Trzecia Droga), że już w I turze odpadli z rywalizacji o fotel prezydenta miasta?
Niechaj swoje kampanie wyborcze ocenią sami zainteresowani – oddajemy im głos.

Jak oceniacie państwo swoje kampanie na prezydenta?

Łukasz Banaś (Koalicja Obywatelska)
– Ubolewam nad tym, że frekwencja nie pozwoliła, bym wszedł do II tury. Tutaj upatruję braku przysłowiowej wisienki na torcie. Jako jedyny kandydat przedstawiłem program, bardzo szeroki i konkretny, zorganizowałem kilkadziesiąt spotkań z różnymi środowiskowi: z przedsiębiorcami, kobietami, sportowcami, ludźmi kultury, seniorami. Pracowałem aktywnie w terenie. Uważam, że to była bardzo dobra kampania.

Krzysztof Świerczyński (Trzecia Droga)
– Jestem umiarkowanie zadowolony ze swojego wyniku. Ponad 7 tysięcy osób mi zaufało, co daje prawie 10 proc. poparcie. Wiem, że wiele osób powiedziało po wyborach „wreszcie miałem na kogo głosować” i to mnie bardzo cieszy, że motywację i wolę oddania głosu pobudziłem u tak wielu ludzi. Traktuję ten wynik jako przejaw sporego zaufania, którego na miarę swoich możliwości – jako radny – będę starał się nie zawieść.

Tomasz Grzegorz Stala (Alternatywa dla Częstochowy)
– Moja kampania wyborcza była kampanią innowacyjną. Byłem jedynym kandydatem, który nie bał się zadawać drugiej stronie trudnych, niewygodnych pytań i stąd nie uzyskiwałem odpowiedzi. Osobiście jestem zadowolony z wyniku wyborczego ze względu na to, że zwiększyłem o 1.500 osób swoje poparcie w stosunku do wyborów sejmowych w mieście Częstochowa. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się oddać na mnie swój głos.

Małgorzata Terrero-Rozmus (Wybieram Częstochowę!)
– Jestem zadowolona z mojej kampanii. Myślę, że zrobiłam tyle, ile mogłam. Może jedynym mankamentem jest to, że mogłam ją wcześniej zacząć.

Jak oceniacie państwo kampanie pozostałych kandydatów?

Łukasz Banaś (Koalicja Obywatelska)
– Blado. Kandydaci, którzy wychodzą z propozycją przejęcia miasta, a nie mają swojego programu, mówią o lepszej Częstochowie lub kopiują część mojego programu – to nie jest kampania, to jest tylko wywieszenie plakatów i liczenie na to, że szyldy ich poniosą.

Krzysztof Świerczyński (Trzecia Droga)
– Na pewno jak zwykle mieliśmy w Częstochowie plakatozę, a mniej merytoryki. Na szczęście udało się doprowadzić do debat politycznych, w których udziału nie wziął tylko jeden kandydat, Krzysztof Matyjaszczyk. Skutecznie tych debat unikał, a szkoda, bo tego oczekiwali mieszkańcy. Zatem przynajmniej częściowo udało się doprowadzić do zderzenia różnych pomysłów na miasto.

Tomasz Grzegorz Stala (Alternatywa dla Częstochowy)
– Dla mnie było oczywiste, że kampania prezydencka moich kontrkandydatów będzie miałka i będzie obiecywane wszystko. Liderem był w tym pan Łukasz Banaś, który czeka na mityczne 600 miliardów z KPO, które do nas przypłynie i on wtedy zbuduje port kosmiczny i skocznię narciarską pod Jasną Górą. Krzysztof Świerczyński z Trzeciej Drogi, tak jak marszałek Hołownia jest za, a nawet przeciw każdemu projektowi i uważa, że mimo wszystko powinniśmy się łączyć zamiast dzielić. Monika Pohorecka reprezentuje organizację, która rządziła w Polsce przez ostatnie 8 lat i wybitnie pokazała, jak nie powinno się nie rządzić. Pomijam kandydaturę Małgorzaty Terrero-Rozmus, która ze względu na termin kampanii, czyli wczesną wiosnę, większość czasu spędziła plewiąc miejskie skwerki, niż przekonując realnie i merytorycznie do swojej osoby na urząd prezydenta miasta Częstochowy. I na koniec pan prezydent Matyjaszczyk, który zablokował większość częstochowian na swoich social mediach i prowadził kampanie po 14 latach rządów pod tytułem: „będzie jeszcze lepiej, wygodniej i cudowniej”.

Małgorzata Terrero-Rozmus (Wybieram Częstochowę!)
– Trudno mi powiedzieć, nie chciałabym oceniać, zwłaszcza na tym etapie…

Dlaczego – państwa zdaniem – w II turze znaleźli się: Krzysztof Matyjaszczyk i Monika Pohorecka?

Łukasz Banaś (Koalicja Obywatelska)
– To są szyldy, które ich niosą. Ponadto poparcie dla Matyjaszczyka jeszcze nie spadło do takiego poziomu, by mógł przegrać. Jest wciąż w miarę na fali, choć wiemy jak wyglądały jego rządy w ostatnich latach. PiS natomiast cały czas jest mocny, widać, że jeszcze wszystkie afery PiS-u z ostatnich 8 lat nie dotarły do świadomości wyborców. Matyjaszczyk i Pohorecka mają podobnie wysokie poparcie.

Krzysztof Świerczyński (Trzecia Droga)
– Myślę, że ciągle prezydent Matyjaszczyk ma swój twardy elektorat, podobnie jak największa partia polityczna – Prawo i Sprawiedliwość, a przy tej niskiej frekwencji to przede wszystkim tzw. żelazny elektorat poszedł na głosowanie, stąd takie, a nie inne wyniki.

Tomasz Grzegorz Stala (Alternatywa dla Częstochowy)
– Jeśli chodzi o obecność Krzysztofa Matyjaszczyka, to trudno się temu dziwić, ponieważ układ mafijno-polityczno-biznesowo-towarzyski, który stworzył w toku swojego rządzenia jest na tyle silny, że podporządkował sobie większość częstochowskich mediów, organizował wiele eventów i zaprogramował oddanie inwestycji przed wyborami po to, by lud mógł nagrodzić go głosem w wyborach. Jeśli chodzi zaś o obecność w II turze Moniki Pohoreckiej jest to kwintesencja duopolu i polaryzacji, stworzonych przez koalicje 13 grudnia oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Ludziom wydaje się, że nie było alternatywy, która mogłaby odwrócić losy miasta od szkodliwego trendu, w którym się znajduje, co oczywiście jest błędnym rozumowaniem, bo alternatywa była i jest nią Tomasz Grzegorz Stala.

Małgorzata Terrero-Rozmus (Wybieram Częstochowę!)
– Matyjaszczyk jest obecnym prezydentem i wydał bardzo dużo pieniędzy na promocję swojej osoby, a Monika Pohorecka reprezentuje PiS, który ma w Polsce największe poparcie.

Którego z kandydatów II tury wyborów na prezydenta Częstochowy zamierzają poprzeć państwa komitety wyborcze – Krzysztofa Matyjaszczyka czy Monikę Pohorecką?

Łukasz Banaś (Koalicja Obywatelska)
– Jeszcze nie podjąłem takiej decyzji. Myślę, że zapadnie, ale nie wiem jeszcze, jaka to będzie decyzja. Ogłosimy ją przyszłym tygodniu.

Krzysztof Świerczyński (Trzecia Droga)
– Nie zwykłem postępować w taki sposób, by handlować głosami. Każdy wyborca głosował na mnie z określonych pobudek. Miał okazję wsłuchiwać się w to, co mówiłem podczas kampanii i myślę, że biorąc to pod uwagę, każdy podejmie właściwą decyzję w II turze. I ja namawiam wszystkich, by do tej II tury poszli i głosowali.

Tomasz Grzegorz Stala (Alternatywa dla Częstochowy)
– Nie udzielę jeszcze takiej informacji. Ze względu na niemożliwość stworzenia koalicji PO-PiS w mieście. Naturalnym biorcą głosów kandydata Łukasza Banasia będzie obecny prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Głosy Trzeciej Drogi rozejdą się pomiędzy kandydatkę Pohorecką, a Matyjaszczyka. Głosy Alternatywy rozejdą się pomiędzy panią Pohorecką, a… brakiem udziału w wyborach.

Małgorzata Terrero-Rozmus (Wybieram Częstochowę!)
– Nie wypowiadam się w tej sprawie.

***
Odpadli w I turze:
Łukasz Banaś (KKW Koalicja Obywatelska) – 17.446 głosów (21,59%)
Krzysztof Świerczyński (KKW Trzecia Droga) – 7.398 głosów (9,16%)
Tomasz Grzegorz Stala (KWW Alternatywa dla Częstochowy) – 5.504 głosów (6,81%)
Małgorzata Terrero-Rozmus (KWW Wybieram Częstochowę!) – 2.595 głosów (3,21%)

Przeszli do II tury:
Krzysztof Matyjaszczyk (KKW Lewica) – 25.801 głosów (31,93%)
Monika Pohorecka (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 22.051 głosów (27,29%)

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

3 komentarzy

 • Ania

  Stala to żadna alternatywa. Stala, to konfederacja i dzięki mieszkańcom Częstochowy, że nie dopuścili, żeby rządził naszym miastem. Jedyne co miał do zaproponowania, to pozwalniać urzędników i za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wybudować stadion, oraz sprowadzając swoich koleżków sprywatyzować miasto.

  • Iga

   Pan Terrero-Rozmas dał do wiwatu.

 • mario

  Tylko nie freshpis…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content