Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Prowadzisz firmę? Sprawdź czy nie masz nadpłaty ZUS-u

Ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Aktywni przedsiębiorcy mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Później się przedawnią. Warto skontaktować się z ZUS i sprawdzić, czy po zamkniętej działalności nic nie zostało do zwrotu. 

W województwie śląskim na biznesmenów, którzy zamknęli swoje firmy w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.) i mają nadpłaty, czeka ponad 9 mln 310 tys. zł. Najwięcej do odebrania mają byli przedsiębiorcy podlegający pod chorzowski Oddział ZUS – ponad 2,5 mln zł. Także w pozostałych pięciu oddziałach ZUS na Śląsku kwoty nadpłat są całkiem spore i przekraczają milion złotych dla danego Oddziału.  

Kwota nadpłat u nieaktywnych płatników (od stycznia 2017 r.) w częstochowskim oddziale ZUS to 1 224 464,59 zł. Jeśli chodzi o aktywnych płatników z województwa śląskiego, to ich nadpłaty sięgają kwoty 231 mln zł. 
– Apelujemy do przedsiębiorców, by na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń składkowych. Jeżeli zaś kończą prowadzenie własnego biznesu, zawsze warto zweryfikować saldo na swoim koncie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Kiedy pieniędzy jest za dużo

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości – jeśli takowe istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków bądź zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

Aktywni płatnicy mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie jako nadpłata. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności.

Co istotne, nadpłaty widnieją również na kontach płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat w województwie śląskim to ponad 9,3 mln zł (w całym kraju – ponad 111 mln zł).

Gdzie sprawdzić saldo

Jeżeli przedsiębiorca zakończył już prowadzenie działalności gospodarczej i nie ma pewności jakim saldem w ZUS się ona zamknęła, można odwiedzić którąkolwiek z placówek Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS potwierdzimy czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień, czy za jakie miesiące jest nadpłata. 

Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. 

Z wnioskiem o zwrot nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anonim

    Ta instytucja w życiu nie dokona zwrotu przecież zawsze coś się znajdzie aby nie oddać

  • Anonim

    Ta instytucja w życiu nie dokona zwrotu przecież zawsze coś się znajdzie aby nie oddać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content