Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Telepraca, e-praca, praca zdalna… Na czym to polega?

Praca zdalna polega na wykonywaniu zadań powierzonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy, może to być np. mieszkanie pracownika. Freelancerzy często pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło, zlecenia). Taki rodzaj zatrudnienia ma swoje wady i zalety. Nie jest odpowiedni dla realizacji każdego zawodu i nie każdy pracownik się w nim odnajdzie. 

Praca zdalna nazywana jest również telepracą lub e-pracą, dlatego, że freelancer wykorzystuje w niej nowoczesne technologie, a wyniki swojej pracy przesyła pracodawcy przez internet. Kontaktuje się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej i internetowych komunikatorów. Dokładnie kwestię tę dookreśla kodeks pracy: Art. 675 § 2 Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Telepraca sprawdza się w przypadku pracowników, którzy analizują i przetwarzają informacje. Wyniki ich pracy nie wymagają kontaktu fizycznego z pracodawcą lub są niematerialne. Nie sprawdzi się jednak w każdej dziedzinie. Polecana jest głównie dla przedstawicieli, tzw. wolnych zawodów – grafików, rysowników, copywriterów, specjalistów SEO, redaktorów, tłumaczy, a także dla młodych rodziców, którzy chcą pogodzić pracę z opieką nad swoimi pociechami.

Praca zdalna może mieć charakter regularny albo doraźny. O drugim przypadku mówimy w sytuacji wyjątkowej, np. pracownik musi być w danym dniu w domu, bo czeka na hydraulika, w związku z czym pracodawca pozwala mu wykonywać swoje obowiązki w domu. Istnieje również klasyfikacja, biorąca pod uwagę ile czasu pracownik wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Zgodnie z nią e-pracę można podzielić na: permanentną (praca zdalna w pełnym wymiarze), naprzemienną (niektóre dni pracownik przepracowuje w domu, a inne w biurze), uzupełniającą (praca stacjonarna w pełnym wymiarze, w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu).

Plusy pracy zdalnej dla pracodawcy

Zatrudnienie zdalnego pracownika może być jedyną okazją dla pracodawcy na pozyskanie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy. Co więcej, zdalny pracownik to ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi organizować mu miejsca pracy w siedzibie firmy i zapewniać sprzęt. Współpraca z wieloma specjalistami, z różnych zakątków świata może odświeżyć wizję firmy, a wiedza pracownika może wnieść wartości dodane, dzięki którym firma się rozwinie.  

… i pracownika

Największą zaletą wymienianą przez pracowników zdalnych jest wygoda. Mogą pracować gdzie chcą, nawet w domu. Oszczędzają tym samym czas na dojazd do pracy, nie stoją w korkach. Oszczędności dotyczą także jadania na mieście w czasie przerw obiadowych.
Praca zdalna może iść w parze z większym wynagrodzeniem. Skoro pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć więcej środków na jego pensję. Jednak nie jest to regułą, wielu pracowników zdalnych skarży się, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani i pomijani w awansach.

Minusy dla pracodawcy

Podstawowym problemem jest kwestia zaufania. Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym, nie może w 100 % sprawdzić, czym zajmuje się pracownik w domu. Praca w biurze to nie tylko wykonywanie zadań. Dla rozwoju przedsiębiorstwa ważna jest atmosfera, relacje międzyludzkie – wszystkie te elementy tworzą kulturę organizacyjną. Integracja zespołu sprawia, że liczy się wspólne dobro, rozwój firmy, a nie tylko indywidualny rozwój i osobiste cele zawodowe.

… i pracownika

Praca zdalna wymaga od pracownika samodyscypliny. To on sam musi ustalić swój grafik i pilnować terminów. Higiena pracy, oddzielenie życia prywatnego od pracy może być trudniejsze, jeśli dom staje się miejscem pracy. Ponadto w domu na pracownika czyha wiele rozpraszaczy. Oczywiście, zależy to od indywidualnych predyspozycji. Praca w domu to brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, co może ograniczyć rozwój zawodowy. Poza tym, omijają nas okazje do uczenia się od kolegów i koleżanek. Minusem takiego rodzaju pracy mogą okazać się zarabiane pieniądze. Jeżeli praca zdalna polega na wykonywaniu zadań lub zleceń, trudność może sprawiać płynność finansowa, nieregularne zamówienia i niemożność przewidzenia dochodów. 

Biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, warto – zanim zdecydujemy się na pracę zdalną – dokładnie przeanalizować, czy na pewno odnajdziemy się w takiej formie zatrudnienia i czy będzie ona dla nas satysfakcjonująca, nie tylko finansowo.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content