Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Proteza zębowa

Około 1500 r. p.n.e w starożytnym Egipcie dentyści wykonywali pierwsze zastępniki brakujących zębów. Do tego celu służyły im złote druty, do których mocowano ludzkie zęby – najprawdopodobniej niewolników. Złotych mostków i innych elementów mocujących sztuczne zęby używali także Etruskowie. Złotnik wykonywał na zamówienie klienta specjalny pasek o szerokości pięciu i grubości jednego milimetra, ze szczerego złota. Był on podstawą, do której mocowano zęby zwierząt (zazwyczaj cieląt). Przed noszeniem należało je doszlifować tak, by właściciel protezy czuł się w niej swobodnie, mógł jeść i zamykać usta. Zadaniem złotych pasków było także przytrzymywanie naturalnych zębów, przemieszczonych lub obluzowanych. Złoto doskonale nadawało się na materiał dentystyczny, gdyż nie reagowało ani ze śliną, ani z wodą czy powietrzem. Ponadto złote zęby dla Etrusków były świadectwem bogactwa właścicieli takich protez. Pierwsze złote etruskie mostki pojawiły się około 630 r. p.n.e., ale najwięcej pochodzi z V—III w. p.n.e. Również Hipokrates, 400 lat przed naszą erą, zalecał wstawianie zębów w miejsce utraconych. Nowe zęby miały być robione przede wszystkim z kości słoniowej, rogów i zębów rekina.

Sztuczne zęby znaleziono także na Bliskim Wschodzie czy w Meksyku. Indianie z Meksyku nawet wymieniali własne zęby na zwierzęce kły (wilków i jaguarów), co zazwyczaj kończyło się zakażeniem i śmiercią miłośnika takiej protezy. W XVI wieku w Japonii, powstały pierwsze, bardziej funkcjonalne protezy zębowe. Do przygotowania takiej szczęki używano drzewa Buxus Microphylla. Mocowania tej szczęki techniką przypominały stosowane przez współczesnych dentystów. 

Za pierwszych wynalazców implantów zębowych uznaje się starożytnych Celtów. Potwierdza to znalezisko, które zostało odkryte niedawno na terenie północnej Francji. Był to najstarszy w zachodniej Europie fragment sztucznego zęba. Datuje się, iż odkryty ząb pochodzi z III w. p.n.e.

Przełomowym dla protetyki był wiek XVII i początek XVIII. W roku 1689 opisano ząb ćwiekowy umocowany na korzeniu. Został on wyrzeźbiony z zęba hipopotama, a uznaje się go za pierwszą prawdziwą koronę. W 1755 r. niemieccy rzemieślnicy (najczęściej byli to snycerze, na co dzień rzeźbiący w drewnie) wykonywali protezy precyzyjnie zaprojektowane przez lekarzy. Byli to pierwsi technicy dentystyczni. W roku 1776 wypalono z porcelany protezę. Kilka lat później paryski dentysta Nicolas Dubois de Chemant zaczął stosować porcelanowe sztuczne szczęki. 

W tym samym czasie w Anglii dokonywano transplantacji zębów – wyrywano je jednej osobie i wszczepiano drugiej. Metoda ta była bardzo popularna, szczególnie wśród osób niezamożnych jako łatwe i szybkie źródło dochodu. Najczęściej taka transplantacja kończyła się zakażeniem i śmiercią, bo zabieg przeprowadzany był w tragicznych warunkach higienicznych.

W XIX w., aby uniknąć komplikacji i niebezpieczeństwa zdecydowano się na produkcję sztucznych zębów z kauczuku, złota, kości słoniowej, a także porcelanowych. 

W roku 1825 w USA zaczęto seryjnie produkować zęby porcelanowe. Po roku 1880 wprowadzono imitację korzenia zębowego, którą robiono najczęściej z metalowej tulejki, drutu i śruby. Zęby osadzone na takim korzeniu nie były jednak nieruchome i potrafiły wypaść w najmniej spodziewanym momencie, na przykład podczas jedzenia albo namiętnego pocałunku. Dopiero rok 1934 przyniósł prawdziwy sukces: bułgarski chirurg Hans Abel na stałe osadził ząb porcelanowy w szczęce. Posłużyła mu do tego śruba ze stopu niklu i żelaza, czyli tzw. wipla. Jednocześnie zaczęto mocować sztuczne zęby nie tylko do płytek ceramicznych (ciężkich i niewygodnych) i złotych (lekkich, ale bardzo drogich), lecz także do mocnych stopów metali, znacznie tańszych niż złoto i wygodniejszych niż porcelana. Był to prawdziwy początek współczesnej protetyki: masowo zaczęto produkować mostki i protezy dostępne dla każdego. Upowszechniono też implanty osadzane bezpośrednio w dziąsłach, zastępując śruby wiplowe tytanowymi.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content