Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Poseł Jaskóła: Są nauczyciele, którzy wyłudzają korepetycje – czyli o tym, jak nierzetelni pedagodzy ciągną kasę

– Kiedy byłem nauczycielem w częstochowskim LO im. Romualda Traugutta, dowiedziałem się odmoich uczniów, że są zmuszani do korepetycji. Zgłaszałem tę sprawę dyrekorowi szkoły wielokrotnie od września 2010 roku. W odpowiedzi słyszałem, że to nie jest możliwe” – powiedział nam poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz’15), który potwierdza informacje naszych Czytelników o tym, że uczniowie liceów muszą brać „korki” od wskazanych osób.

Jednym z efektów organizowanych przez naszą redakcję spotkań z Czytelnikami w ramach poniedziałkowych „Salonów Prasowych” w podziemnej sali Klubu Tori przy ul. Racławickiej jest szersze zajęcie się przez tygodnik „7 dni” spawami edukacji. Szczególnie bulwersującym tematem, który wywołali nasi Czytelnicy, jest sprawa zmuszania uczniów przez niektórych nauczycieli do brania korepetycji u „krewnych i znajomych królika”. Przy tym jest to bardzo dochodowy interes…
Z dyplomem, czy z powołaniem?
Kiedyś, żeby być w Polsce nauczycielem, trzeba było ukończyć czteroletnie licea pedagogiczne. Sytuacja zmieniła się w okresie planu 6-letniego (1950–1955), kiedy wprowadzone zostały także inne formy kształcenia nauczycieli: państwowe kursy nauczycielskie oraz różnego rodzaju kursy pedagogiczne, w tym 5-miesięczne dla absolwentów 7 klas szkoły podstawowej oraz 4-tygodniowe dla maturzystów. Można by pomyśleć, że intelektualny poziom kadry nauczycielskiej bardzo się wtedy obnizył. Ale nawet, jezeli tak było, to nie w takim stopniu, jak w następnych dziesięcioleciach – choć obecnie nie ma już w Polsce innych nauczycieli, niz posiadających wykształcenie wyższe i co najmniej trzy literki mgr przed nazwiskiem.
Z dyplomem magistra człowiek staje się inteligentem, a przynajmniej jemu samemu tak się wydaje. bo cóż to takiego, ta „inteligencja”? Według słownikowych definicji jest to po prostu „zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych”. W odróżnieniu od hobby, pasji, czy powołania, tę cechę mają z pewnością ci pedagodzy, którzy znaleźli sobie dodatkowe źródło dochodów.
Zapewne płace w budżetówce nie są na tyle zadowalające, żeby nauczyciel mógł się skupić na rzetelnej pracy w szkole. Dlatego wielu musi dorabiać. Na wolnym rynku, czyli „z ogłoszenia” godzina korepetycji kosztuje od 30 do 50 zł, natomiast uczeń zmuszony do korepetycji u wskazanej osoby musi płacić nawet 150 zł za godzinę. Nasi Czytelnicy sygnalizują, że zdarzają się nawet przypadki, kiedy nauczyciel żąda od ucznia zapłaty z góry za cały semestr korepetycji, a nawet… za caly rok szkolny!
Misja i prestiż
Misją nauczyciela jest kształcenie i wychowywanie młodzieży. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – napisał już w XVI wieku Andrzej Frycz Modrzewski. Zapewne i dziś ta myśl nie straciła na aktualności, więc kolejne Rzeczypospolite są właśnie takie, jakie są. Nauczyciele nawzajem podsyłają sobie klientów i mają dochód bez podatku.
– To, że nie można własnemu uczniowi udzielać płatnych korepetycji, jest niepisaną zasadą etyki zawodowej. Ale formalnego zakazu brak – tłumaczą nauczyciele.
– Żaden przepis prawny tego nie zabrania – potwierdza poseł Tomasz Jaskóła, który przez 13 lat (w okresie 1998-2011) był nauczycielem w LO im. Traugutta. – Jednak zdarzają się i takie przypadki. Moim zdaniem należałoby wprowadzić prawny zakaz takich praktyk. W ten sposób uregulowano tę sprawę w Finlandii i sądzę, że w Polsce można powtórzyć to rozwiązanie. Już zgłaszałem problem zmuszania do korepetycji w podkomisji ds. młodzieży sejmowej komisji edukacji.
Na razie podkomisja sprawą się nie zajęła. Do tematu powrócimy.

Udostępnij:

4 komentarzy

 • rman@onet.eu

  Pan Poseł przypadkiem znanym korepetytorem nie był? Oj, chyba był…..

 • rman@onet.eu

  Pan Poseł przypadkiem znanym korepetytorem nie był? Oj, chyba był…..

 • teng

  @man…
  Gość zna sprawę z autopsji i albo wyzna jak to się robi, albo sprawę przekręci.
  Bo szkoła dzisiaj to przede wszystkim biznes i śmierć frajerom.

 • teng

  @man…
  Gość zna sprawę z autopsji i albo wyzna jak to się robi, albo sprawę przekręci.
  Bo szkoła dzisiaj to przede wszystkim biznes i śmierć frajerom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content