Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Plany wyborcze – Pohoreckiej, Serafina, Laseckiego i Urbańskiej

Na wyborczej giełdzie nazwisk pojawiają się kolejne osoby. Charakterystyczne dla regionu częstochowskiego jest to, że tuż przed wyborami wyłaniają się zupełnie nowi, nieznani kandydaci albo wieloletni, nierzadko „zgrani już” politycy. Nie ma nikogo pośredniego, kto wypracowałby miejsce na liście, dzięki ciężkiej pracy.Prawie codziennie pojawiają się nowe nazwiska kandydatów do Niższej i Wyższej Izby Parlamentu.

***

Spośród znanych osób częstochowskiej polityki, właśnie padło nazwisko radnej dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy, Moniki Pohoreckiej (PiS). Lokalna centrala z Łódzkiej przewidziała dla niej miejsce na listach partii Jarosława Kaczyńskiego do Senatu z okręgu miasta Częstochowy. Z terenów wiejskich kandydatem PiS-u jest obecny senator Ryszard Majer. 
Od kilku wręcz lat mówiło się, że Pohorecka będzie kandydowała na fotel prezydenta miasta w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Decyzję tę miał radnej ułatwić awans na wiceprezesa Spółki Skarbu Państwa, Jurajskiego Agro Fresh Parku. Pohorecka odeszła więc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, w którym pracowała od lat i trafiła do zarządu spółki kontrolowanej przez PiS. Tuż potem okazało się, że kandydatka prawicy nie jest jednak skłonna stanąć w szranki do walki politycznej o fotel prezydenta miasta Częstochowy z Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD).
Kandydatura Pohoreckiej do Senatu jest dla niej zapewne „przygrywką” do wiosennych wyborów samorządowych. Jeśli Prawu i Sprawiedliwości nie uda się utrzymać władzy w Polsce, wszyscy jego działacze będą musieli pożegnać się z lukratywnymi posadami w państwowych podmiotach,w tym i Monika Pohorecka. Może się wówczas okazać, że pozbawiona pracy radna ponownie zmieni zdanie co do kandydowania na prezydenta Częstochowy. Wszystkie te wątpliwości rozwieją jesienne wybory do Parlamentu. 
Kandydaturą Moniki Pohoreckiej na senatora, Prawo i Sprawiedliwość próbuje odzyskać mandat, który utraciło w 2019 roku. Wówczas to senator Artur Warzocha (obecnie wiceprezes Tauron Polska) zabiegał o reelekcję – nieskutecznie. Mandat z Częstochowy odebrał Warzosze kandydat Lewicy Wojciech Konieczny. Teraz to Konieczny będzie zabiegał o reelekcję, a PiS-owi marzy się odzyskanie mandatu senatora. Przed 2019 rokiem prawica dysponowała w Senacie z regionu częstochowskiego (okręg miasto plus okręg okoliczne powiaty) dwoma mandatami. Po 2019 PiS  utrzymał tylko jeden, na wsi, gdzie od dwóch kadencji senatorem jest Ryszard Majer. W październikowych wyborach parlamentarnych Majer ponownie zabiegał będzie o fotel senatora.

***

Kolejne znane nazwisko z regionu częstochowskiego to Władysław Serafin. Życiorys Władysława Serafina, to gotowy scenariusz filmu przygodowego z elementami komediowymi i sensacyjnymi. Mieszkańcom regionu częstochowskiego postać Serafina jest doskonale znana, przede wszystkim z jego działalności w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zrzeszającym także koła gospodyń wiejskich. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że w latach 60-tych należał do Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1989 roku został wybrany na posła z ramienia PZPR w okręgu lublinieckim. Później był dwukrotnie posłem, Polskiego Stronnictwa Ludowego.
O Serafinie zrobiło się głośno w 2012 roku po ujawnionej rozmowie „taśmowej” szefa kółek rolniczych Władysława Serafina oraz byłego prezesa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika, na temat możliwych nieprawidłowości panujących w spółkach podległych, bądź związanych z Ministerstwem Rolnictwa (chodziło o spółkę Elewarr). Wynikiem ujawnienia nagrania była natychmiastowa dymisja ministra rolnictwa Marka Sawickiego. 1 marca 2017 roku Władysław Serafin został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany w sprawie dotyczącej wielomilionowych wyłudzeń ze SKOK Wołomin. Polityk nie przyznał się do popełnienia przestępstw, które mu zarzucono. Jego proces rozpoczął się w październiku 2018 roku.
Po ponad 1,5 roku sąd zwolnił Władysława Serafina z aresztu. 

W ramach Paktu Senackiego 2023 Serafin ubiega się o mandat senatora. Nie będzie jednak startował z regionu częstochowskiego, a z okręgu nr 47 – Mińsk Mazowiecki. I chociaż został dopisany do listy, jego los nie jest jeszcze przesądzony. Kandydaturę Serafina nadal skutecznie blokuje PSL. Po weekendzie podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie Serafina.

***

Na giełdzie nazwisk pojawiła się także osoba Jarosława Laseckiego. Zapytany przez naszą redakcję, czy zamierza kandydować, odpowiedział: „nigdzie się nie wybieram i  nie zamierzam kandydować w wyborach parlamentarnych. To tylko plotki.” 
Pochodzący z Myszkowa Lasecki to znany w naszym regionie przedsiębiorca i jednocześnie rolnik, który prowadzi działalność w ramach rodzinnego gospodarstwa o powierzchni ponad 1.300 ha na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Bracia Laseccy – Jarosław i Dariusz zasłynęli w naszym regionie jako „właściciele ziemscy”. Są w posiadaniu dwóch zamków, w Bobolicach oraz w Mirowie.
Prócz sukcesów zawodowych Lasecki osiągał także sukcesy polityczne. W 2005 roku jako kandydat niezależny uzyskał mandat senatora ziemi częstochowskiej. Ponownie w fotelu senatora zasiadł po wyborach parlamentarnych w 2011 roku, tym razem był kandydatem Platformy Obywatelskiej. Jeszcze dwukrotnie, w roku 2015 i 2019, próbował dostać się do Parlamentu – bez powodzenia.

***

W lokalnej polityce mamy jeszcze jedną sensację. Jolanta Urbańska odeszła z Klubu Radnych Wspólnie dla Częstochowy. Wcześniej, w 2020 roku odeszła z Platformy Obywatelskiej oraz z Klubu Radnych KO wraz z Jackiem Krawczykiem. W znaczący sposób zasili oni jednoosobową reprezentantkę Wspólnie dla Częstochowy w Radzie Miasta – Krystynę Stefańską. Zaraz potem dołączyli do nich radni: Artur Gawroński i Andrzej Sowa, obaj opuścili PiS. Pięcioosobowy Klub Radnych Wspólnie dla Częstochowy właśnie skurczył się do czterech radnych z powodu odejścia Urbańskiej. O swoim odejściu ze Wspólnie dla Częstochowy mówi: „były podejmowane zbyt miękkie działania, a ja jestem zbyt radykalna”. O przyszłości samorządowej Urbańska na razie nie myśli.
Bardzo chce się natomiast zaangażować, choć nie jako kandydatka, w wybory parlamentarne. Radna nie określiła, które ugrupowanie będzie wspierać, stwierdziła natomiast, że „każde, które działa na rzecz zmiany rządów w Polsce”.

Udostępnij:

4 komentarzy

 • Anonim

  Żeby coś zmienić musi wygrać PiS

 • Anonim

  Żeby coś zmienić musi wygrać PiS

 • Anonim

  Zagłosuje tylko na tego, kto obieca województwo częstochowskie.

 • Anonim

  Zagłosuje tylko na tego, kto obieca województwo częstochowskie.

 • Anonim

  Jedyną opcją jest prawica

 • Anonim

  Jedyną opcją jest prawica

 • Wojewoda

  Lubisz być oszukiwany? Województwa częstochowskiego nie będzie, nikt nie chce dzielić się władzą.

 • Wojewoda

  Lubisz być oszukiwany? Województwa częstochowskiego nie będzie, nikt nie chce dzielić się władzą.

 • karate@interia .eu

  Tak jak nie PIS ,to niemieckie partie ,PO,nie będzie niemiec w twarz nam pluł i dzieci nam germanił

 • Anonim

  Zapłaczecie za prawicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content