Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Plaga internetowych oszustw

Chciała pomóc niemieckiemu lekarzowi, straciła ponad 30 tysięcy euroPrzestępcy wciąż bogacą się na ludzkiej wrażliwości i chęci niesienia pomocy. Wymyślają coraz nowsze historie, by wyłudzić pieniądze. W sierpniu ofiarą oszusta, podającego się za niemieckiego lekarza, padła mieszkanka powiatu częstochowskiego. Straciła prawie 33 tysiące euro (ok. 148 tysięcy złotych). Policja apeluje o rozwagę i zachowanie czujności w kontaktach, zawieranych za pośrednictwem sieci internetowej. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję.

Pomimo tego, że najczęściej ofiarami oszustów padają seniorzy, w ostatnim czasie coraz częściej na przestępcze sztuczki dają się także nabierać młodzi ludzie. Najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców, którzy w internecie dokonują szeregu oszustw pod różnymi postaciami, wykorzystując najnowocześniejsze techniki. Pamiętajmy, oszuści zawsze mają tylko jeden cel – wzbogacić się czyimś kosztem.

O tym, że przestępcy nie mają żadnych skrupułów przekonała się mieszkanka powiatu częstochowskiego. Kobieta za pośrednictwem internetu nawiązała kontakt z osobą, która podawała się za niemieckiego lekarza. W ciągu zaledwie miesiąca kobieta uwierzyła, że rozmawia z mężczyzną, który na stałe mieszka na terenie Niemiec. Oszust, poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia, zdobył zaufanie kobiety, która uwierzyła w dobre intencje swojego rozmówcy. Po krótkiej, jedynie wirtualnej znajomości napisał, że przebywa w Iraku na misji pokojowej i został napadnięty przez terrorystów. Zdążył jednak nadać do niej paczkę zawierającą ważne dokumenty oraz pieniądze i prosił, by kobieta odebrała ją w miejscu swojego zamieszkania. Kobieta miała przelać na wskazane konto prawie 4 tysiące euro, aby paczka „przeszła” pomyślnie kontrolę celną w Hiszpanii. Następna informacja, jaką otrzymała dotyczyła kontroli celnej w Polsce. Tym razem firma kurierska zażądała 94 tysięcy złotych za certyfikat potwierdzający, że w przesyłce nie ma „brudnych pieniędzy”. Kobieta wykonała kilka przelewów na łączną kwotę 29 tysięcy euro. W międzyczasie fałszywy lekarz prosił swoją ofiarę o wykonanie jeszcze jednego przelewu na leczenie chorego syna. Wtedy kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i powiadomiła policję.

Apelujemy! Zawierając nowe znajomości przez internet należy być ostrożnym. Dodatkowo, jeśli nowo poznana osoba oczekuje od nas przekazania pieniędzy lub innych kosztowności, powinniśmy bardziej wzmóc czujność. To może być próba oszustwa. Przestępcy wykorzystają każdą okazję, by pozbawić nas dorobku życia. Tylko ostrożność, czujność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Przyjmuję tylko w euro

    Głupota nie boli.

  • Przyjmuję tylko w euro

    Głupota nie boli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content