Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ekologia wędkarska

Czasami się zastanawiamy, czy nasze wędkarstwo weszło wraz z Polską do UE. Podpatrując naszych kolegów po kiju z ościennych federacji wędkarskich nasuwają nam się mieszane refleksje.

Koledzy z Niemiec doszli do wniosku, że business robaczany i zanętowy ma się dostosować do bezinwazyjnych uwarunkowań środowiskowych i ekologicznych. Wprowadzono na wodach niemieckich zakaz używania przez wędkarzy chemicznie koloryzowanych robaków, które zakładane na hak i używane setkami kilogramów w zanęcie znacznie zatruwały wodę w zbiornikach i ciekach oraz wprowadzały niebezpieczne związki chemiczne do organizmów wodnych, w tym łowionych ryb. Tym sposobem zmuszono niemiecki business robaczany do zaakceptowania narzuconej przez wędkarzy bezinwazyjnej w środowisko linii proekologicznej. Na wodach czystych wprowadzono ograniczenia w stosowaniu zanęt wędkarskich – na zupełnie ekologicznych jest całkowity zakaz stosowania pod groźbą finansową nawet 500 euro. Co najdziwniejsze nasi wędkarze łowiący oraz startujący w zawodach na łowiskach w Niemczech popierają ten zakaz i go stosują.

Na łowiskach komercyjnych ryba złowiona, a następnie zabierana do konsumpcji po wyciągnięciu z wody ma być natychmiastowo ogłuszona, a następnie zabita specjalną pałką wyglądem przypominającą miniaturowy kij baseballowy, bez której nie można rozpocząć wędkowania. Ryba po zawodach wędkarskich organizowanych na tzw. łowiskach rybnych z siatek zawodników po zważeniu ląduje w zbiornikach z mechanicznie dotlenią wodą zamontowanych na samochodach, a następnie po konsultacji ichtiologicznej zasila wody odrybione.

W Danii, w wodach naturalnych nieskażonych cywilizacyjnie, niewchodzących w łowiska zawodnicze, zabronione jest nęcenie. Zakaz ten wprowadzono w trosce o środowisko naturalne i czystość wód. Palacze w tych krajach w trosce o środowisko nie wrzucają petów do wody.

Badania na temat peta i wody

Niedopałki papierosów są toksyczne dla ryb słodko- i słonowodnych. Nawet jeśli w pecie pozostanie niewiele niespalonego tytoniu, to i tak jeden moczący się w litrze wody zabije 50% pływających w nim ryb. Tak samo zadziałają 4 niezawierające nikotyny filtry z wypalonych papierosów. Choć co roku do środowiska trafia 4,5 biliona petów, nie badano ile trucizn wycieka do wód, w tym do oceanów. Zagadnieniem tym zajął się więc zespół Elli Slaughter z San Diego State University. Richard Gersberg, jeden z naukowców przyznał, że biologią zajmuje się od 30 lat, sam palił, lecz nigdy nie myślał o związkach chemicznych, które mogą z nich wyciekać, a poza nikotyną, są to choćby rakotwórcze benzeny czy metale ciężkie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content