Kiedy słyszysz nazwiska takie, jak Thomas Edison czy Stephen Hawking, być może nie wiesz o tym, że są jednymi z wielu osób niepełnosprawnych, które miały wpływ na rządy, odegrały ważną rolę w ruchach praw obywatelskich, stworzyły przełomowe wynalazki. Wiedza o niepełnosprawności często pozostaje w cieniu ich wielkich osiągnięć. Niedoskonałość fizyczna, deficyty emocjonalne, a nawet choroby psychiczne nie zawsze stanowią przeszkodę w dążeniu i osiąganiu swoich celów.
Nawet jeśli, dowiedziałeś się o niektórych z tych ludzi w szkole lub gdziekolwiek indziej, to być może nie wiedziałeś, że są członkami społeczności osób z niepełnosprawnościami.
Oto nasza subiektywna galeria osób niepełnosprawnych, dla których ułomność nie stanowiła bariery nie do przebicia.
Stevie Wonder – jest jedną z najważniejszych postaci w historii światowej muzyki. Jego płyty rozeszły się w nakładzie ponad 150 milionów egzemplarzy, a pierwszą nagrał jako 12-latek i to wówczas uważa się za początek jego profesjonalnej kariery. Ma na koncie m.in. 22 statuetki Grammy oraz Oscara. Współpracował między innymi z Johnem Lennonem, Bobem Dylanem, Beyonce, Arianą Grande, czy Paulem McCartneyem.
Stevie Wonder uważany jest za jednego z największych muzycznych geniuszy, jakich dała światu Ameryka. I to nie tylko geniuszy na scenie soulowej, lecz w ogóle.
Niewidomy od urodzenia artysta nagrał dziesiątki przebojów i zainspirował jeszcze więcej wykonawców. Co podkreślają biografowie muzyka, Stevie Wonder bez względu na to, o czym śpiewa, stara się zawrzeć w swoich piosenkach nadzieję i optymizm.
Urodził się przedwcześnie, ale jako tzw. późny wcześniak, sześć tygodni przed planowanym terminem porodu. Dzieciństwo Steviego nie było „usłane różami”, a jeśli już to różami z kolcami. Jego matka uciekła od męża alkoholika 30 lat od niej starszego, który ją bił i zmuszał do prostytucji. Pomimo trudnych przeżyć mama przyszłego muzyka soulowego, kompozytora i multiinstrumentalisty robiła wszystko, aby syn miał możliwość „zobaczenia” świata. Kupiła dla niego radio i chłopiec całymi godzinami słuchał rhythm&bluesowych utworów, które później próbował aranżować na sprzętach kuchennych: garnki, patelnie i sztućce.
Wzrok stracił w skutek retinopatii wcześniaczej oraz poprzez zbyt silne stężenie tlenu, jakie zostało mu podane w inkubatorze. W 1973 roku ponownie otarł się o śmierć, kiedy samochód, którym jechał zderzył się z pędzącą ciężarówką. Został ciężko ranny, przeszedł operacje. Nigdy nie przestał wierzyć, że kiedyś będzie widział. Kilkanaście lat temu miał wziąć udział w pionierskiej operacji okulistycznej, która jednak się nie odbyła.
red.