Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Oparzenia słoneczne – dlaczego się pojawiają?

Okres wakacji kojarzy nam się z czasem relaksu i wypoczynku. Po wielu zimnych i mało słonecznych miesiącach możemy w końcu troszkę się zagrzać i dostarczyć naszemu organizmowi większej ilości witaminy D, która jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Co jednak, jeśli słońce z naszego sprzymierzeńca zmieni się we wroga i dotkliwie poparzy naszą skórę? Oparzenia słoneczne są częstym problemem w letnim czasie. Jak możemy przeciwdziałać ich pojawieniu oraz co nam pomoże. gdy dotkną nas oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne pojawiają się na naszej skórze w efekcie zbyt długiej i intensywnej ich ekspozycji na promienie słoneczne lub na światło pochodzące z lamp, które można spotkać w solarium. Źródłem ich powstawania jest promieniowanie UV, które w normalnych warunkach jest niezbędne, by nasz organizm mógł wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D. Wpływa ona na funkcjonowanie naszego układu kostnego czy nawet na nasze samopoczucie.

Jednak kiedy wystawimy skórę na zbyt intensywne działanie promieni UV, może się to na nas zemścić i na naszej skórze pojawią się oparzenia słoneczne. Są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, szczególnie w młodym wieku – badania wykazały, że u osób, które częściej cierpiały z tego powodu w młodym wieku, zwiększają się szanse na pojawienie się czerniaka, czyli nowotworu skóry. Z tego właśnie powodu oparzenia słoneczne to coś, z czym nie powinniśmy mieć nic do czynienia, jednak czasami nie można wręcz ich uniknąć. Jakie są objawy oparzeń słonecznych?

Oparzenia słoneczne – objawy

Objawy, jakie dają oparzenia słoneczne, są podobne do alergii na słońce – mogą choćby pojawić się krosty na twarzy – jednak są znacznie bardziej nieprzyjemne i uciążliwe. Najczęstszym objawem, wskazującym na to, że przesadziliśmy z ekspozycją na słońce czy lampy solarium, jest zaczerwienienie skóry i łuszczenie się naskórka. Warto w tym miejscu nadmienić, że oparzenia słoneczne nie pojawiają się zazwyczaj od razu, lecz dopiero po kilku godzinach od sesji opalania. W jej trakcie możemy mieć mylne wrażenie, że wszystko jest w porządku, a nasza skóra spokojnie zniesie kolejne minuty na słońcu. To częsty błąd, więc weźmy pod uwagę, aby zaplanować wcześniej dokładną ilość czasu, przez jaki mamy zamiar zażywać słonecznych kąpieli.

Co pomoże na oparzenia słoneczne?

Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zawsze zapobiegać, niż leczyć, więc najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne jest to, żebyśmy w ogóle nie dopuścili do ich powstania. W tym celu konieczne jest używanie kremu z filtrem, którego siłę dopasujmy względem naszej skóry. Niektóre osoby lepiej znoszą ekspozycję na słońce, inne gorzej, więc przy wyborze odpowiedniego kremu zawsze kierujmy się indywidualnymi preferencjami.

Co jednak zrobić, kiedy pojawią się oparzenia słoneczne, krosty na twarzy i uciążliwe swędzenie łuszczącego się naskórka? Kluczowy może okazać się tutaj czas reakcji – jeśli tylko zauważymy, że z naszą skórą w trakcie opalania dzieje się coś złego, tak jak choćby zmiana jej barwy, powinniśmy natychmiast przerwać sesję naszej słonecznej kąpieli i zacząć działać, aby nie dopuścić do nasilenia nieprzyjemnych objawów. W tym celu przyłóżmy do podrażnionego miejsca zimny okład lub, jeśli jest to możliwe, skorzystajmy z chłodnego prysznica. Z racji tego, że do oparzeń słonecznych często dochodzi w wakacyjnych kurortach nad morzem, dobrze jest wspomnieć o tym, że narażenie poparzonych miejsc na kontakt ze słoną morską wodą nigdy nie będzie dobrym pomysłem.

Kiedy już nasze podrażnione miejsce będzie dostatecznie ochłodzone, użyjmy specjalnego kremu do łagodzenia objawów oparzeń. Jeśli takim nie dysponujemy w wakacyjnych warunkach (chociaż to błąd!), a oparzenia nie są zbyt poważne, możemy po prostu użyć zsiadłego mleka lub jogurtu – zawarte tam składniki odżywcze wsiąkną w naszą skórę, a dodatkowo odczujemy ulgę związaną z ochłodzeniem rany. Jeśli pojawią się u nas inne objawy niż ból i zaczerwienie skóry, takie jak krosty na twarzy, dobrze jest skontaktować się z dermatologiem, gdyż może to oznaczać uczulenie na słońce, które załagodzimy specjalistyczną pomocą.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content