Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Opał prosto z lasu!

Drewno opałowe święci triumfy popularności. Samodzielne przygotowanie tzw. gałęziówki, to najtańszy sposób na zabezpieczenie opału na zimę albo rekreacyjnego opalania kominkiem domu w chłodniejsze dni. Jednak kupno drewna w nadleśnictwie różni się od zakupów, jakie robimy w sklepach lub nawet składach z opałem czy u przedsiębiorców, oferujących sprzedaż drewna kominkowego. Warto więc wyjaśnić kilka okoliczności towarzyszących zakupom.

Najtańsza gałęziówka

W leśnej nomenklaturze gałęziówkę określa się symbolem M2. To gałęzie i cienkie pnie o grubości nie przekraczającej 7 cm. Sprzedaje się je niemal wyłącznie na zasadzie samowyrobu, czyli nabywca sam układa drewno w stos. Potem stertę gałęzi mierzy i wycenia leśnik. To krótsza wersja sposobu pozyskania gałęziówki. 

Istnieje też wersja rozszerzona. Oto jak to wygląda w praktyce:
Zainteresowany zgłasza się do leśniczego. Ten wskazuje powierzchnię, gdzie można przygotowywać stos, udziela krótkiego instruktarzu bhp, by praca odbywała się bezpiecznie. Kupujący otrzymuje zezwolenie na wyrób, które posłuży mu także, jako zezwolenie na wjazd do lasu. Gotowe stosy są mierzone i dane o nich trafiają do informatycznej bazy danych. Leśnik wystawia tzw. asygnatę, a po opłaceniu należności, można drewno zawieźć do domu. 

Pracę przy samodzielnym przygotowaniu rekompensuje niska cena. 
Średnio metr3 gałęzi opałowych kosztuje 30 złotych netto. Są oczywiście lokalne różnice. Ale i tak kilkaset złotych wystarczy, by zgromadzić opał do całorocznego ogrzania przeciętnej wielkości domu. 

Nie każde drewno w lesie przeznaczone jest na opał, dlatego to leśniczy wyznacza nabywcy miejsce i rodzaj drewna do samowyrobu oraz określa zasady współpracy, których należy ściśle przestrzegać.

Kupujemy drewno z lasu

Grubsze drewno (powyżej 7 cm) oznaczane jest symbolem S4. To krótkie wałki (od 1,2 do 2,5 metra) o różnej grubości. 
Cena jest wyższa – bo drewno przygotowuje nadleśnictwo – ale wciąż atrakcyjna. Średnia to 120 złotych netto.

Droższe będzie drewno gatunków liściastych twardych – dębu, buka, grabu. Wiąże się to z wyższą kalorycznością opału. Z drewna gatunków o większej gęstości uzyskamy więcej ciepła. 1,5-2 metry3 dębiny zrównoważą wartość opałową tony węgla kamiennego. 

Drewna opałowego nie kupimy od ręki, lecz trzeba na nie poczekać, bo nadleśnictwa nie prowadzą składów opału. Opał drzewny pojawia się systematycznie, w miarę jak postępują prace leśne. Dlatego w przypadku dużego zainteresowania – a z takim mamy do czynienia obecnie – możliwe, że leśniczy zapisze nas na listę oczekujących i dopiero za jakiś czas poinformuje o możliwości zakupu. Dlatego myśląc o przyszłej zimie, warto już dzisiaj złożyć zamówienie. 
Drewno trzeba odebrać wprost z lasu i samemu postarać się o transport.

Jak sprawdzić cenę

Cena drewna opałowego jest ustalana odrębnie w każdym nadleśnictwie. Cennika trzeba szukać na stronie internetowej tego nadleśnictwa, gdzie zamierzamy robić zakupy.

Zawsze znajduje się on w zakładce „Informacje”. W cennikach można znaleźć także dane na temat innych rodzajów drewna. Będą jednak droższe, gdyż w ich przypadku cena ma zdecydowanie bardziej rynkowy charakter. Koszt ustalany jest w oparciu o rezultaty z procedur sprzedaży dla firm. 
Drewno jest zasobem o ograniczonej podaży, a silny polski przemysł drzewny rywalizuje o ten zasób. Dlatego ceny drewna dla przemysłu nie należą do niskich.

Jak zapłacić

W większości sytuacji zakupu drewna, sprzedaż i zapłata następuje bezpośrednio w kancelarii leśniczego. W tym przypadku leśniczy sporządza dokument, będący dowodem zakupu. Kupujący otrzymuje także tak zwaną asygnatę – dokument niezbędny do okazania podczas odbioru drewna w lesie. Na dowodzie wpłaty znajdują się informacje o rodzaju, ilości i cenie nabytego drewna. Najczęściej leśniczowie dysponują kasami fiskalnymi, coraz częściej także terminalami do płatności bezgotówkowych (warto o to zapytać leśniczego). Kiedy nie ma możliwości uregulowania zapłaty bezpośrednio u leśniczego, za zakupiony surowiec drzewny trzeba rozliczyć się wcześniej w nadleśnictwie. Po uregulowaniu płatności można umówić się z leśniczym na termin odebrania surowca. 

Opał w nadleśnictwach od zeszłego roku podrożał minimalnie. W maju dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił nadleśnictwom utrzymanie dotychczasowych cen.

Lasów wciąż przybywa

Wykorzystanie drewna, a tym bardziej drewna opałowego, nie powoduje uszczuplenia powierzchni lasów. To dlatego, że Lasy Państwowe pozyskują jedynie 2,5% całości zasobów drzewnych. Pozostała część zostaje w lesie i stale powiększa zasoby leśne.

– Produkcja opału nie jest celem samym w sobie. Priorytetem jest zastosowanie drewna w sposób trwały – w konstrukcjach, meblach, galanterii użytkowej. To gwarantuje długotrwałe utrzymanie CO2 zmagazynowanego przez drzewa. Na opał przeznaczane jest to, czego nie sposób wykorzystać inaczej – zwraca uwagę Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Niewielkie rozmiary, znaczne krzywizny, pęknięcia itp. dyskwalifikują drewno z innych zastosowań i powodują, że nadaje się ono wyłącznie do ogrzewania mieszkań. 
Leśnicy zapewniają, że pozyskanie drewna opałowego nie będzie prowadziło do zaniku w lasach tzw. martwego drewna, czyli drzewa obumarłego, które stanowi siedlisko wielu organizmów. Jego ilość z roku na rok przyrasta, co wpływa na poprawę bioróżnorodności lasów.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content