Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Odpady to też zasoby

Politechnika CzęstochowskaStudenckie koło naukowe GeneInUse Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach pierwszej edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” za projekt „Odpady to też zasoby-Zielony ład”. W projekcie studenci poszukują rozwiązań, które są odpowiedzią na potrzeby gospodarki obiegu zamkniętego (GOZu) w sferze gospodarowania zasobami środowiska. Badania mają na celu modernizację obecnych i stworzenie nowych rozwiązań technicznych w gospodarce odpadami.

Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” został ogłoszony przez ministerstwo jesienią ubiegłego roku jako wsparcie dla działających w uczelniach studenckich kół naukowych. Projekty oceniane były m.in. pod kątem przewidywanych rezultatów, użyteczności, znaczenia dla rozwoju społecznego kraju lub regionu i zasięgu oddziaływania.
Z Politechniki Częstochowskiej z dwóch zgłoszonych projektów, do realizacji wybrano projekt Studenckiego Koła Naukowego GeneInUse Wydziału Infrastruktury i Środowiska pn. „Odpady to też zasoby-Zielony ład.”

Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, czy zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. 
Działania takie wymagają jednak wprowadzenia szeregu innowacyjnych rozwiązań. Kluczowe dla spełnienia tych celów są zasoby, głównie te odzyskane, energia pochodzenia biologicznego, wytwarzanie odpadów czy nawet nasze codzienne wybory konsumenckie. 
Dążenie do osiągnięcia Zielonego ładu (green deal) jest z pewnością drogą, która nie może ominąć odpadów. W projekcie, studenci będą poszukiwać w swych pracach badawczych rozwiązań, które są odpowiedzią na realne potrzeby gospodarki obiegu zamkniętego (GOZu) w sferze gospodarowania zasobami środowiska. Badania mają na celu modernizację obecnych i stworzenie nowych rozwiązań technicznych w gospodarce odpadami. 
W ramach prac studenci Wydziału Infrastruktury i Środowiska realizują zadania badawcze tj.: odzysk biomasy nawozowej z osadów z procesu uzdatniania wody; wykorzystanie fotogranul tlenowych w systemie SBR oczyszczania ścieków; detekcja mikroplastiku w organizmach wybranych skąposzczetów; testowanie organizmów (owady i skąposzczety) w usuwaniu odpadów.

Projekt odpowiada idei badań ekoinnowacyjnych, chroniących środowisko i jest ukierunkowany na wykorzystanie bioprocesów w odzysku surowców z odpadów, podniesienia efektywności recyklingu organicznego, co jest zgodne z założeniami strategii Zielonego Ładu. Obecnie kurczące się zasoby i postępowanie zgodnie z zasadami GOZu wymuszają nowe rozwiązania w gospodarce wodno-ściekowej i odpadowej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content