Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Odebranie nauczycielom przywilejów skrobnie Częstochowę po kieszeni

Zmiany w Karcie Nauczyciela
Urząd miasta Częstochowy, podobnie jak inne samorządy w kraju, musi liczyć się ze zwiększonymi wydatkami na urlopy zdrowotne i awanse zawodowe nauczycieli. Rok 2018 to rok zmian w Karcie Nauczyciela, w której wprowadzono wiele ograniczeń dla osób uczących w szkołach i przedszkolach. To już koniec części nauczycielskich przywilejów. Póki jeszcze można, wielu z nich pójdzie na płatne roczne urlopy, za które zapłaci miasto. 

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz starostowie muszą się w tym roku przygotować na jeszcze większe wydatki w oświacie niż w latach poprzednich. Na taką sytuację wpływ ma nie tylko reforma oświatowa, lecz także ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, w której znowelizowana została Karta Nauczyciela. Osoby zatrudnione w oświacie postanowiły więc wykorzystać ostatnie miesiące obowiązywania dotychczasowych przepisów i skorzystać z przywilejów, zanim stanie się to o wiele trudniejsze.

Zacznijmy od urlopów zdrowotnych trwających cały rok. Ubiegać się o niego mogą nauczyciele, którzy pracowali w szkole lub przedszkolu nieprzerwanie przez 7 lat. Nauczyciel w ciągu całej kariery zawodowej może łącznie przebywać na takim świadczeniu trzykrotnie. Wynagrodzenie zasadnicze w trakcie trwania urlopu otrzymuje od urzędu miasta bądź gminy za pośrednictwem dyrektora placówki.

Do tej pory, by dostać urlop, wystarczyło przynieść od lekarza prowadzącego zaświadczenie o potrzebie jego udzielenia. Po złożeniu przez nauczyciela wniosku dyrektor nie miał wyjścia – urlopu udzielić musiał. Od 1 stycznia 2018 r. (a w zasadzie od 19-go, gdyż dopiero teraz weszło w życie rozporządzenie) nauczyciel nie może już zrobić dyrektorowi, nierzadko przykrej, niespodzianki. Dyrekcja musi być powiadomiona wcześniej i ona kieruje nauczyciela na badania, które z kolei przeprowadzi lekarz medycyny pracy, a nie lekarz pierwszego kontaktu. To opinia lekarska kwalifikuje pedagoga do udzielenia urlopu dla podreperowania zdrowia, bądź nie. Zdaniem związku zawodowego Forum większość pracowników oświaty nie korzystała z tego uprawnienia, ale skoro ma być trudniej, to nauczyciele chętnie decydują się na urlop teraz. Tym bardziej, że nie mają pewności, czy w przyszłym roku szkolnym będzie dla nich praca. 

A co na to urząd miasta Częstochowy? „Zaleciłem wszystkim dyrektorom, aby obligatoryjnie odwoływali się od decyzji lekarza prowadzącego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Mimo, że po zmianach te przepisy będą zaostrzone, to i tak poleciłem, aby w dalszym ciągu korzystali z prawa do odwołania, bo tu też mogą być nadużycia. Oczywiście związki nawoływały nauczycieli, aby jeszcze przed końcem roku szkolnego skorzystali z tego świadczenia. Będziemy musieli pogodzić się ze zwiększonymi wydatkami na ten cel. Mamy jednak nadzieję, że w kolejnym roku wszystko wróci do normy” – informuje Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy.

Zmieniają się zasady urlopów zdrowotnych, ale też szybkiej ścieżki awansu zawodowego. Ostatnią możliwość na rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu, według starych zasad, nauczyciele mieli na początku tego roku szkolnego. 

Od 1 września 2018 r. stażysta będzie musiał przepracować rok i 9 miesięcy (obecnie tylko 9 miesięcy), aby awansować na stopień nauczyciela kontraktowego. Z 2 do 3 lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego, a z roku do 4 lat okres pracy konieczny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. To spowoduje, że podstawowa ścieżka awansu zawodowego wydłuży się z 10 do nawet 15 lat.

Tak więc wydatki samorządów związane z awansami zawodowymi i urlopami zdrowotnymi będą znacznie wyższe niż w poprzednich latach. Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje jednak, że w kolejnym okresie samorządy zaoszczędzą.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content