Dom Księcia (budynek na rogu alei Wolności 44 i ulicy Sobieskiego) jest w Częstochowie prawie tak samo znany, jak Pałac Kultury w Warszawie. Niestety wybudowany w 1912 roku obiekt, w 2017 roku kończy żywot. Stan techniczny budynku nie pozwala na wynajmowanie go, ani pod lokale użytkowe ani mieszkalne. Nie tak dawno prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) dawał do zrozumienia, że być może znajdzie się inwestor, który wiekową kamienicę odbuduje. Mijają miesiące i nic. Jaki pomysł mają władze miasta, jeśli nikt nie podejmie się remontu za własne pieniądze?
O plany związane z Domem Księcia zapytaliśmy częstochowski magistrat:
– W ubiegłym roku częstochowianie dowiedzieli się z mediów o planach urzędu miasta wyburzenia Domu Księcia. Jednocześnie informowano o poszukiwaniu inwestora, który budynek by wyremontował. Czy wobec tego kamienica będzie wyburzona, czy też remontowana?
– Miasto na pewno będzie nadal szukać inwestora. Kapitalny remont, jakiego wymaga budynek z budżetu miasta nie wchodzi raczej w grę, z uwagi na wyjątkowo duże koszty takiego przedsięwzięcia (ponad 40 mln zł). Decyzje miasta w sprawie Domu Księcia na pewno będą uzgadniane z konserwatorem zabytków, bo budynek znajduje się w ewidencji zabytków. Być może uda się znaleźć inwestora, kiedy budynek będzie już pusty i w 100 % własnością miasta, bo działka jest atrakcyjna. Na razie lokatorzy muszą zostać – zgodnie z decyzją PINB – wykwaterowani, po czym budynek zostanie zabezpieczony. Ostateczne decyzje, co do przyszłości budynku jeszcze nie zapadły.
– Czy jeszcze ktoś mieszka w budynku?
– Przenoszenie lokatorów i wykupy trwają. Obecnie 10 lokali mieszkalnych jest jeszcze zajętych – 7 lokatorskich i 3 własnościowe wraz z prawem użytkowania wieczystego ułamkowej części nieruchomości gruntowej położonej w Częstochowie przy alei Wolności 44:
* lokal mieszkalny o powierzchni 52,57 m kw. Rzeczoznawca majątkowy określił wartość lokalu na kwotę106.000 zł;
* lokal mieszkalny o powierzchni 50,44 m kw., na kwotę 87.600 zł;
* lokal mieszkalny o powierzchni 29,10 m kw., na kwotę 61.000 zł.
– Gdzie wysiedlani są lokatorzy mieszkań komunalnych?
– Zgodnie z decyzją PINB nr 478/2015 z dnia 5.11.2015 r., nakazującą opróżnienie i wyłączenie z użytkowania budynku przy al. Wolności 44 /Dom Księcia/ do końca 2017 r. Biuro Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych Urzędu Miasta sukcesywnie wykwaterowuje lokatorów do lokali zamiennych zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów.
Na dzień dzisiejszy zostało do wykwaterowania 7 rodzin (lokatorzy mają proponowane mieszkania komunalne na zamianę lub – w przypadku wyroku eksmisyjnego z przydziałem lokalu socjalnego – są kierowani do mieszkań socjalnych).
– Co w przypadku, gdy właściciel mieszkania własnościowego nie wyrazi zgody na jego sprzedaż?
– Gmina zmierza do wykupu wszystkich lokali. W przypadku niepowodzenia zostanie we współwłasności. Miasto nie doszło na razie do porozumienia z właścicielem jednego mieszkania.
– Ile lokali użytkowych jest wynajmowanych w Domu Księcia?
– W budynku znajduje się 6 najemców lokali użytkowych – apteka „Medicus”, sklep mięsny „Kawiks”, sklep rybny „Bonum”, sklep piekarniczy „Kitalowie” oraz 2 organizacje, prowadzące działalność pożytku publicznego tj. Stowarzyszenie „Monar” Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień oraz Towarzystwo Upowszechniania Sztuki Baletowej „Terpsychora”.
W myśl obowiązujących przepisów, najemcy lokali użytkowych nie otrzymują lokali zamiennych, natomiast mogą przystąpić do organizowanych raz w miesiącu przetargów na wynajem lokali użytkowych stanowiących własność gminy. Ponadto każdy z najemców może wynająć poza przetargiem lokal użytkowy w ramach negocjacji stawki czynszu, a organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego w ramach bezprzetargowego trybu wynajmu (lista takich lokali dostępna jest w pok. 319 Urzędu i Biuletynie Informacji Publicznej). Z tego trybu skorzystały już 2 stowarzyszenia i 1 związek wyznaniowy z Domu Księcia.
Niejednemu mieszkańcowi łza się w oku kręci na myśl o wyburzeniu Domu Księcia, który przez prawie cały XX wiek zachwycał miejscowych i przyjezdnych swoją modernistyczną architekturą.
2 komentarzy
Patrząc na fotografie powyżej łza się w oku kręci i żal,że taka perła architektury zamieniła się w taką rujne.Niestety zawdzięczamy to kolejnym władzom miasta,które rządziły Częstochową przez ostanie 70 lat.
Patrząc na fotografie powyżej łza się w oku kręci i żal,że taka perła architektury zamieniła się w taką rujne.Niestety zawdzięczamy to kolejnym władzom miasta,które rządziły Częstochową przez ostanie 70 lat.
Jeżeli budynek znajduje się w ewidencji zabytków to chyba nie powinno się go wyburzać? A co z dotacjami unijnymi? Na wszystko są pieniądze tylko nie na to co trzeba
Jeżeli budynek znajduje się w ewidencji zabytków to chyba nie powinno się go wyburzać? A co z dotacjami unijnymi? Na wszystko są pieniądze tylko nie na to co trzeba