Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Niepełnosprawność w rodzinie

Niepełnosprawność jest częścią życia większości współczesnych rodzin i nieważne czy w rodzinie niepełnosprawność pojawi się w wyniku narodzin dziecka z niepełnosprawnością, w wyniku wypadku, choroby czy ze starości, zawsze mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem. Rodzina i najbliżsi muszą odnaleźć się w nowej sytuacji i całkowicie się jej podporządkować. Nie jest to zadanie dla osób słabych, bo wiąże się ono często ze zmianą planów, trudnościami ekonomicznymi, stresem i niejednokrotnie wysiłkiem ponad ludzkie siły.

Niepełnosprawność jest lub będzie częścią życia większości współczesnych rodzin. Większość z nas w pewnym momencie swojego życia będzie żyła z niepełnosprawnością lub spotka się z nią w rodzinie lub wśród znajomych. Mimo tego, że otoczenie zaczyna się zmieniać na bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, to w dalszym ciągu te rodziny doświadczają sytuacji, gdzie stają przy ścianie całkowicie bezradne. Rodzina i najbliżsi w momencie, kiedy spotyka ich niepełnosprawność, muszą się mierzyć z akceptacją sytuacji, która ich spotkała. Od tego momentu zaczynają żyć w ciągłej obawie o przyszłość, o rozwój choroby, często zadając sobie pytanie, a co będzie, jak nas zabraknie? Kto zaopiekuje się naszym niepełnosprawnym członkiem rodziny? W tym wszystkim należy pamiętać o wykazaniu się odpowiedzialnością i cierpliwością. Musimy odnaleźć się w codziennym życiu, nie zapominając o potrzebach i prawach osoby z niepełnosprawnościami, nie okazując przy tym gniewu, złości, żalu, smutku czy depresji. To wszystko może przytłaczać i przerastać, a nawet może doprowadzić do rozbicia rodziny. Warto od razu zadbać o relacje takie jak zrozumienie, wsparcie i wzajemną pomoc, by zwalczyć ogólne zniechęcenie lub rutynę.

Chcę poruszyć kilka istotnych tematów tabu, o których w obliczu niepełnosprawności w rodzinie rzadko się mówi. Jednym z nich jest ubóstwo, które jest częściej cechą rodzin, w których występuje niepełnosprawność niż ogółu populacji. Ubóstwo ogranicza możliwości i wpływa na jakość życia, a jednocześnie ogranicza dostęp do opieki i rehabilitacji. Drugi temat to trudności ekonomiczne, które są bardziej widoczne wśród gospodarstw domowych rodzin niepełnych oraz gospodarstw domowych, w których wielu członków jest niepełnosprawnych. Szczególnie dotykają one osoby mieszkające samotnie lub z osobami niespokrewnionymi. Osoby te mogą być narażone na zmiany w polityce, które istotnie wpływają na dostępność i wsparcie.

Kolejnym tematem tabu jest praca zawodowa i to zarówno rodziców, jak i osób z niepełnoprawnościami, w której istotnym elementem jest elastyczność i możliwość dostosowania do funkcjonowania w życiu codziennym. Praca nie tylko jest czynnikiem ekonomicznym dającym niezależność, ale znacząco wpływa na przełamanie bariery izolacji i integrację społeczną. Cały system wsparcia powinien premiować osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny, które podejmują aktywność zawodową. Zupełnie niezrozumiałe dla mnie jest podejście do tematu instytucji takiej jak np. ZUS, który mógłby być takim przykładowym modelem w zatrudnianiu rodzin i osób z niepełnosprawnościami. Jednak daleko mu do osiągnięcia tego celu.

Kolejny temat to oferty na rynku pracy, gdzie najczęstszą ofertą jest stanowisko osoby sprzątającej lub pracownika ochrony. Oczywiście w związku ze złożonością niepełnosprawności, praca zawodowa nie zawsze jest możliwa lub mocno utrudniona. Istotne w tym wszystkim jest także miejsce zamieszkania, gdzie w małych miastach i wsiach rodzina z niepełnosprawnością może się zderzyć z rzeczywistością.

Problem postrzegania niepełnosprawności jako konsekwencji barier i ograniczeń istniejących w społeczeństwie nie podejmuje i nie przybliża nam wykluczenie i izolacja rodziny z niepełnosprawnością. Uważam, że niepełnosprawność w rodzinie powinna mieć swoje prawa w zatrudnieniu oraz ulgach przyjętych na poziomie ustawodawczych rozwiązań. Czy takich rozwiązań doczekamy się w tej kadencji Łukasza Krasonia, który jest Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych?

Radny Miasta Częstochowy V, VI, VII i VIII kadencji
Artur Gawroński

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content