Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Niebawem dowiemy się, kto odpowiada za kradzież danych pracowników MOPS w Częstochowie

Są tacy, którzy myślą, że sprawa kradzieży danych osobowych pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie odeszła w niepamięć. Nic bardziej mylnego. Po tym, gdy prokuratura w Częstochowie przekazała sprawę prokuraturze w Sosnowcu, prowadzone są intensywne czynności dowodowe. Na tym jednak nie koniec pracy organów sprawiedliwości. Przed sądem w Częstochowie już niebawem rozpocznie się proces z powództwa dyrektor MOPS Małgorzaty Mruszczyk przeciwko radnej Monice Pohoreckiej (PiS) o rzekome zniesławienie. W odpowiedzi, radna Pohorecka zainicjowała (wraz z radnymi PiS) nadzwyczajną sesję rady miasta, która odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.Do zakończenia postępowań zarówno prokuratorskich, jak i sądowych jeszcze bardzo daleko, ale z pewnością ta pierwsza będzie miała znaczący wpływ na drugą. A fakty są nieubłagane – bez wiedzy i zgody pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, wyciekły ich dane osobowe i zostały użyte w głosowaniu w budżecie obywatelskim. Ustalenie tego, kto to zrobił należy teraz do prokuratury w Sosnowcu.
 

Tygodni 7 dni ustalił:

„Postępowanie zostało wszczęte w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa Północ w sprawie kradzieży i wykorzystania danych osobowych, m.in. pracowników MOPS Częstochowa i  wykorzystanych następnie do głosowania w jednej z edycji Budżetu Obywatelskiego. W takim przypadku mowa o przestępstwie z art. 190a §1. Kodeksu Karego. 
Zawiadomienie zostało złożone przez pełnomocnika reprezentującego MOPS, ale w późniejszym czasie doniesienia o przestępstwie w tej sprawie składały też inne osoby.
Kierując się potrzebą zachowania przejrzystości w prowadzeniu tego postępowania i wyeliminowaniu sytuacji, w której opinia publiczna mogłaby wyrażać wątpliwości co do bezstronności prokuratorów rozpoznających tę sprawę, Prokurator Regionalny w Katowicach podjął decyzję o wyłączeniu prokuratorów okręgu częstochowskiego od jej prowadzenia i przekazał sprawę Prokuratorowi Okręgowemu w Sosnowcu, który wyznaczył do jej kontynuowania Prokuraturę Rejonową w Jaworznie. Po niespełna miesiącu, sprawa została ponownie przekazana do Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.
W sprawie tej trwają intensywne czynności dowodowe. Prokurator podjął decyzję o włączeniu do tego postępowania ponad 20 innych podmiotowo i przedmiotowo powiązanych z tym śledztwem postępowań. Dodatkowo, w ramach śledztwa, przesłuchano już ponad 40 świadków. Uzyskano od operatorów telefonii komórkowej informacje na temat połączeń telefonicznych, wykonywanych przez kilkadziesiąt osób. Od kilku wytypowanych osób zabezpieczono komputery i inne elektroniczne nośniki danych.
Kontynuując postępowanie, prokurator planuje przesłuchać kolejnych świadków, dokonać analizy połączeń wykonywanych przez osoby pozostające w zainteresowaniu śledztwa, z uwzględnieniem miejsc logowania się ich telefonów do stacji bazowych w okresach newralgicznych z punktu widzenia prowadzonego postępowania.
Jednocześnie, z uwagi na charakter i znaczącą wagę sprawy, Prokurator Okręgowy w Sosnowcu, Magdalena Ziobro podjęła decyzję o objęciu śledztwa zwierzchnim nadzorem służbowym, który jest sprawowany przez doświadczonego prokuratora z Wydziału Śledczego tutejszej prokuratury.

Prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik prasowy – Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.”

***

Informacje przekazane naszej redakcji przez rzecznika prokuratury tuż przed publikacją, zostały zebrane przez niego pod koniec maja. Już wiadomo, że śledztwo zostanie przedłużone. Na razie mówi się o dacie do 14 lipca 2021 roku. Nie można wykluczyć jednak, iż nowe wątki wpłyną na bieg postępowania. Bo któż dziś wiedzieć może – prócz osób zaangażowanych w proceder – skąd jeszcze pochodziły dane osobowe bezprawnie użyte w głosowaniu nad budżetem obywatelskim?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content